עוד חלון הזדמנויות נסגר |

אבו מאזן: השיחות מיצו את עצמן

עם תום פרק הזמן שהקציבה הרשות לשיחות, הבהיר עבאס כי "הישראלים עדיין מסרבים להכיר בגבולות המדינה הפלסטינית"; נתניהו: אל תנטשו את השיחות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

היום (חמישי) יפוג פרק הזמן שהפלסטינים הכריזו כי יקצו לשיחות עם ישראל שהתקיימו בחודש האחרון תחת חסות ירדנית ברבת-עמון. לדברי מקורות דיפלומטים, חברות הקוורטט – ארה"ב, האיחוד האירופי, האו"ם ורוסיה – מקיימות מאמץ של הרגע האחרון למנוע את קריסתן של השיחות, אולם נראה כי הסיכוי לכך קלוש.

שליחו של ראש הממשלה עו"ד יצחק מולכו, נפגש אתמול בפעם החמישית ברבת-עמון עם ראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת, אך בשלב הזה לא הושגה נוסחה שתאפשר את המשך השיחות. עריקאת הדגיש במהלך הפגישה עם מולכו כי מבחינת הפלסטינים, כיוון שישראל לא הציגה את עמדתה בנושא הגבולות, 26 בינואר הוא מועד סיום השיחות.

לאחר הפגישה פרסם שר החוץ הירדני נאסר ג'ודה, שתחת חסותו התקיימו חמשת סבבי השיחות, הודעה שבה ניסה ככל יכולתו להימנע מלהכריז על כישלון. "למרות העמדות המנוגדות הפגישות התאפיינו בכנות וברצינות רבה", אמר ג'ודה. "אנחנו עכשיו בשלב של בחינת תוצאות השיחות. נתייעץ עם שני הצדדים ועם הקוורטט כדי לבחון דרכים להמשך השיחות".

לפני פגישת מולכו-עריקאת, נפגש יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן) ברבת-עמון עם עבדאללה השני מלך ירדן והדגיש כי השיחות עם ישראל מיצו את עצמן ולא השיגו כל תוצאה. "הישראלים עדיין מסרבים להכיר בגבולות המדינה הפלסטינית", אמר אבו-מאזן. "אם המצב הזה ישתנה אין מניעה שנחזור לשיחות".

עבאס לאחר פגישתו עם מלך ירדן, בעמאן אתמולצילום: רויטרס

אבו-מאזן הדגיש כי ב-4 בפברואר הוא ייפגש בקהיר עם שרי החוץ של ועדת המעקב של הליגה הערבית, ויציג להם את מצב השיחות עם ישראל כדי לקבל החלטה משותפת לגבי ההמשך. "נבצע הערכת מצב ונחליט על הצעדים שבהם ננקוט", אמר אבו-מאזן.

ישראל מצידה קראה לפלסטינים לא לפוצץ את השיחות. "אנחנו קוראים להם לא לנטוש את השיחות הללו", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו אתמול בנאום בכנסת. "השיחות מתקיימות על אף הקשיים שעורמים בפניהם, לא אנחנו. אני מאוד מקווה שהפלסטינים יבינו שהאינטרס שלהם הוא להמשיך במסלול השיחות כי בסופו של דבר רק דרך שיחות ומו"מ ניתן להביא להתקדמות ביישוב הסכסוך ולפתרון הסכסוך".

נתניהו הוסיף: "הפתרון חייב לקחת בחשבון את מה שמתרחש סביבנו, את המהירות שבה המציאות משתנה כשהאיומים גוברים, והם גוברים. ישראל צריכה נדבך מאוד חזק של סידורי ביטחון על הקרקע בכל הסדר עתידי, אבל כדי להגיע הסדר עתידי מוכרחים לדבר".

נתניהו נפגש אתמול במשך שעתיים עם שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, ודן עמה במאמצים למנוע את קריסת השיחות. אשטון עדכנה את נתניהו כי ב-3 בפברואר ייפגשו בכירים של חברות הקוורטט במינכן בנסיון לגבש מוצא של הרגע האחרון. אשטון ציינה בפני נתניהו כי צעדים ישראלים דוגמת שחרור אסירים פלסטינים עשויים לסייע לשכנועו של אבו-מאזן להישאר בשיחות עם ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ