קצין בכיר לקבינט: גם אם נתקוף באיראן, לא נפגע משמעותית בתכנית הגרעין

כך על פי המגזין "טיים"; דו"ח של מכון מחקר אמריקאי קובע כי איראן נרתעת מהסנקציות ומאפשרות התקיפה ולא תתקדם השנה לקראת פצצה גרעינית

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

קצין בכיר בצה"ל אמר בתדרוך לקבינט המדיני-ביטחוני כי לישראל אין אפשרות לפגוע באופן משמעותי בתוכנית הגרעין של איראן, כך חשף היום (חמישי) המגזין "טיים".

גורם ביטחוני סיפר למגזין כי הקצין אמר לשרים שלצה"ל "אין יכולות לפגוע בתוכנית הגרעין באופן משמעותי. אם אקבל את הפקודה אעשה זאת (אתקוף באיראן), אבל לא נוכל לפגוע משמעותית בתוכנית". 

לדברי הגורם, ההנחה בישראל היא שתקיפה באיראן תהיה כדאית רק אם תעכב את יכולות הגרעין של טהראן לפחות בשנתיים. אבל, נוכח המרחק הרב בין מתקני הגרעין, ובשל מגבלות כוחו של חיל האוויר הישראלי, התקיפה תוכל לעכב את תוכנית הגרעין רק בחודשים ספורים, או לכל היותר בשנה. הגורם ייחס את ההערכה הזו לוועדה לאנרגיה אטומית, עליה הוטל להעריך את היקף הנזק שתגרום תקיפה ישראלית באיראן.

מטוסי F-15 של חיל האוויר מבצעים תדלוק אוויריצילום: אילן אסייג

בתוך כך, דו"ח של המכון למדע ולביטחון לאומי בארה"ב (ISIS) שהתפרסם לפנות בוקר קובע כי בשנה הנוכחית לא תחול התקדמות במאמציה של איראן להשיג פצצה גרעינית. לפי הדו"ח, שהגיע לידי הגרדיאן ועדיין לא פורסם באופן רשמי, האיראנים לא יכולים עדיין להעשיר אורניום לרמה הדרושה לפצצת אטום. בנוסף, הסנקציות הבינלאומיות שמוטלות עליהם והאפשרות של תקיפה ישראלית מרתיעות אותם.

"בלתי סביר שאיראן תחליט לפרוץ קדימה בתוכנית הגרעין שלה, כל עוד יכולת העשרת האורניום שלה תישאר מוגבלת כמו היום", נכתב. הדו"ח מוסיף כי טהראן עדיין לא קיבלה החלטה אם לבנות פצצה גרעינית, כיוון שהיא נרתעת מלעשות כן.

אתמול פורסם בניו יורק טיימס מאמר נרחב של העיתונאי הישראלי רונן ברגמן, שעסק בשאלה אם ישראל תתקוף באיראן. שר הביטחון אהוד ברק, שהתראיין למאמר, התייחס לטענות על כך שקצינים בכירים מביעים ספק בנחיצותה של תקיפה צבאית. "טוב שיש מגוון של דעות ואפשרות לאנשים להביע את דעתם", אמר ברק. "אבל, בסוף היום, כשהפיקוד הצבאי מסתכל למעלה הוא רואה אותנו – את שר הביטחון ואת ראש הממשלה. כשאנחנו מסתכלים למעלה, אנחנו לא רואים דבר מלבד השמיים שמעלינו".

על פי המאמר, ההחלטה על תקיפה באיראן עדיין לא התקבלה. ברק הציג לכתב שלוש שאלות, שהתשובה לשלושתן חייבת להיות חיובית לפני שמתקבלת החלטה על תקיפה:

1. האם לישראל יש יכולת לגרום נזק רב למתקני הגרעין של איראן ולהביא לדחייה משמעותית בתוכנית הגרעין שלה? האם צה"ל ותושבי ישראל יוכלו לספוג את מתקפת הנגד הבלתי נמנעת?

2. האם לישראל יש תמיכה בינלאומית, בעיקר מארה"ב, לתקיפה?

3. האם מוצו כל האפשרויות לעצירת תוכנית הגרעין האיראנית, כך שתקיפה היא הפתרון היחיד שנותר?

במאמר נכתב כי בפעם הראשונה מאז צץ האיום האיראני הנוכחי, באמצע שנות ה-90', לפחות חלק מהמנהיגים בישראל מאמינים כי התשובה לכל שלוש השאלות היא חיובית.

היום אמר הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי כי על ישראל להיערך גם לאפשרות של תקיפה באיראן. ״כשיגיע הרגע אני לא יודע אם לא נהיה לבד, ולכן ישראל צריכה לסמוך רק על עצמה״, אמר אשכנזי במכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב.

לדברי אשכנזי, האסטרטגיה הנכונה בעניין איראן צריכה "לשלב כל מה שאפשר לעשות מתחת למכ"מ עם סנקציות משתקות, אבל לשמור במקביל על אופציה צבאית אמינה על השולחן עם נכונות להשתמש בה אם נצטרך".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

בתקופתו כרמטכ"ל נחשב אשכנזי לאחד מתומכי הקו המתון, שלפיו לצד תכנון האופציה הצבאית על ישראל לוודא כי יממושו כל האפשרויות הדיפלומטיות להפעלת לחץ על איראן בנושא הגרעיני. בחודש ספטמבר שנה שעברה אמר אשכנזי כי "הדרך העדיפה לפעול זה עם סנקציות. אם האיראנים יראו שזה גובה מהם מחיר גבוה, הם עשויים להפסיק... זאת הדרך המועדפת ללא ספק". עם זאת, הוא הוסיף כי יש להתכונן לתקיפה צבאית באיראן.

היום גם התייחס לראשונה נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד לסנקציות שהטיל השבוע האיחוד האירופי על טהראן, ואמר כי לא תהיה להן כל השפעה. "הסנקציות חסרות תועלת, ההיסטוריה מוכיחה שהאומה האיראנית הצליחה תמיד לעמוד בקשיים שכאלה", אמר הנשיא בנאום שנשא בדרום-מזרח המדינה.

אחמדינג'אד התייחס בדבריו גם לאפשרות שאיראן תקיים שיחות בינלאומיות על תכנית הגרעין שלה, ואמר כי היא מוכנה לחזור לדיונים. "מי אומר שאיראן לא רוצה לחדש את השיחות? אלו אתם (האיחוד האירופי) שמחפשים תרוצים על מנת שלא לקיים משא ומתן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ