טרכטנברג: "המחאה מבעבעת מתחת לפני השטח"

ראש הוועדה לשינוי כלכלי חברתי מתח ביקורת חריפה על התנאים לדיור בר השגה: "מה הקשר בין שנות הנישואין לצדק חברתי?"

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

פרופ' מנואל טרכטנברג, שעמד בראש הוועדה לשינוי כלכלי חברתי בישראל, תקף אתמול את הקריטריונים שהציגה הממשלה לדיור בר השגה. "הקריטריון הנותן זכאות לזוג לדיור בר השגה לפי שנות נישואים אינו צודק", אמר בכינוס רבנים של מכון אריאל בקיבוץ גנוסר. לדבריו, המחאה החברתית לא שככה אלא "מבעבעת מתחת לפני השטח".

טרכטנברג תקף את תוכנית דיור למשתכן, שהציג השבוע שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס, במסגרתה תינתן עדיפות לוותק בשנות הנישואים. "אינני מבין מה הקשר בין אמות המידה שנקבעו, ובכלל זה הקריטריון לוותק בשנות הנישואים, לבין צדק חברתי. אם רוצים להטיב עם מגזר מסוים שישימו זאת על השולחן".

"מדוע אדם שהתחתן אתמול עדיף מזה שיתחתן מחר?", תהה טרכטנברג בכינוס. "אני קורא לכל הגורמים העוסקים בדבר לקבוע קריטריונים שמתאימים למושג של צדק חברתי, ולא להתחבא מאחורי קריטריונים". תוכניתו של אטיאס התעלמה מהמלצות הוועדה בראשותו של טרכטנברג, שקראה לכלול קריטריון של יכולת השתכרות. הוועדה התעקשה כי תנאי הסף לתוכנית יהיה ששני בני הזוג יעבדו בהיקף 125% משרה.

פרופ' טרכטנברג בכינוס רבנים של מכון אריאל, אתמול. הוועדה בראשותו המליצה לכלול גם קריטריון יכולת השתכרותצילום: מלון נוף גנוסר

טרכטנברג התייחס גם למחאה החברתית, ואמר: "אם מישהו חושב שהמחאה שככה - הוא טועה. היא מבעבעת מתחת לפני השטח. אני חושש ש-24 השעות האחרונות יכולות לגרום לתסיסה מחדש. בפעם הראשונה מאז הקיץ, אני רואה סטייה מרוח המלצות הוועדה". בהתייחסו למצוקת העוני בישראל אמר כי הוא "רואה בחומרה את העובדה שמדינת ישראל הפלתה עד היום את האברכים החרדים המבקשים לצאת לשוק העבודה".

בארגונים החברתיים טוענים כי קריטריון הנישואים נועד להטיב עם האוכלוסיה החרדית. יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איציק שמולי, אמר בתגובה לדברים כי "טרכטנברג מוכיח את מה שהסטודנטים צועקים כבר מזמן - אין שום קשר בין הניסיון הציני של השר אטיאס לרכב על גב המחאה, לבין צדק חברתי. ראש הממשלה מסכים בשתיקה למכירת החיסול של מעמד הביניים ובכך פועל נגד כולנו. הדיור הוא דגל המחאה - אם תכניתו של אטיאס תאושר יתניעו הסטודנטים גל מחאה נוסף".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע אל הפייסבוק שלכם

דפני ליף כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "השר אטיאס כנראה לא הבין שציבור שלם התעורר בחודשים האחרונים. דיור בר השגה בלי התחשבות בכושר השתכרות זו יריקה בפרצוף של ציבור רחב, עובד, חילוני שמתחזק את המדינה הזו ואת הכלכלה שלה!". לדבריה, "אנחנו קורעים את התחת רוב שעות היום, האופק שלנו נעלם ובינתיים אוכלוסיה שמשפילה נשים בבית שמש נהנית מהפירות. אטיאס - אתה מפריד ומושל. מושחתים נמאסתם".

אריאל אטיאס

במסגרת תוכנית משרד השיכון, 20% מהדירות שישווקו במחירים מוזלים יינתנו ליחידים מעל גיל 35 או למשפחות ללא ילדים, 35% מהדירות יינתנו למשפחות בעלות ילד אחד או שניים ו-45% מהדירות יינתנו למשפחות שלהן 3 ילדים ומעלה. זוגות נשואים יקבלו 8 נקודות על כל שנת נישואים, עד 80 נקודות. משפחות שבהן אחד מבני הזוג שירת בצבא או משרת במילואים יקבלו עד 20 נקודות, אך רק ב-50% מהמכרזים.

הציבור החילוני, שלרוב מתחתן מאוחר, יוכל לקבל לפיכך 20-15 נקודות לרכישת דירה מוזלת. זוגות שנישאו בגיל מוקדם לעומת זאת, המזוהים לרוב מהמגזר החרדי, עשויים ליהנות יותר מההטבות, היות וניתנת להם אפשרות לקבל עד 8 נקודות זיכוי לכל שנת נישואים. זוגות כאלה, המתחתנים בממוצע בגיל 20, יזכו תוך שנתיים ל-16 נקודות, ותוך 3 שנים ל-24 נקודות - יותר מיוצאי צבא בגיל זה.

אטיאס טען כי היועץ המשפטי לממשלה, שבחן את הקריטריונים, החליט להגביל את ההטבות ליוצאי צבא, כדי שהדבר לא ייפגע באוכלוסיות אחרות, בהן ערבים. "מאז הקמת ממשלת רבין ב-1994 חשבו שנכון יותר לתת עדיפות למשפחות מרובות ילדים", אמר אטיאס. "באוגוסט האחרון בוטלה לחלוטין ההעדפה למשפחות גדולות. מהיום אנחנו נותנים עדיפות ברורה למי ששירת בצבא, אך מחשש לאפליה הגבלנו את שיעור השיווקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ