30% ממתפקדי הליכוד אשתקד מתנחלים

רבים מהם כלל לא מצביעים למפלגה; המרוויח העיקרי הוא מחנהו של פייגלין, שיתמודד בשבוע הבא מול נתניהו על ראשות הליכוד

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

30% מהאזרחים שהתפקדו ב-2011 לליכוד הם מתנחלים - כך עולה מקובץ המתפקדים של המפלגה שהגיע לידי "הארץ". מהקובץ עולה ש-9% מחברי הליכוד הם מתנחלים, אף שמצביעי הליכוד בהתנחלויות בבחירות האחרונות היו רק 4.1% מסך הקולות שקיבלה המפלגה ברחבי הארץ. עוד עולה כי ב-34 התנחלויות יש יותר חברי ליכוד מאשר מצביעי ליכוד.

בשנתיים האחרונות החלו פעילים בולטים בהתנחלויות לפקוד לליכוד חברים באופן אינטנסיבי, במטרה להשפיע מבפנים על כיוון התנועה. מדובר ביוזמה שונה מההתפקדות שהוביל משה פייגלין, ששיאה היה ב-2002. פייגלין כמעט שאינו פוקד היום חברים חדשים, ואת מקומו תפסה קבוצת הפוקדים המרכזית בשם "המטה הלאומי". בראש הקבוצה שלושה פעילי ליכוד ותיקים - שבח שטרן ונתן אנגלסמן משילה ודוד צביאל מפסגות.

בהתנחלויות רבות נערכו בשנתיים האחרונות ערבי התפקדויות. אחד המתפקדים החדשים, תושב התנחלות "אידיאולוגית", מספר: "ביישוב שלי היה איזה נודניק שרצה שנתפקד לליכוד. הוא הסביר בפשטות שראש הממשלה שואל את עצמו כמה מתפקדים יש לו, ואם מקבוצה מסוימת יש מעט אז הוא לא סופר אותם. אם יש מספר גדול אז צריך להתייחס אליהם. התפקדתי, אבל לא הצבעתי אף פעם ליכוד וסביר להניח שגם לא אצביע ליכוד".

נתניהו בכנס חברי ליכוד בבית שאן, אתמולצילום: גיל אליהו

באתר המטה הלאומי נכתב במפורש כי ראשי ההתארגנות אינם קוראים להצביע ליכוד, אלא רק להתפקד לתנועה. המצטרפים למטה מקבלים מדי שבוע מייל שקורא להם ללחוץ על ח"כים בעניינים הקרובים ללבם. כמו כן, לקראת הפריימריז לקביעת הרשימה לכנסת, המטה יתמוך במי שיעלה את הסוגיות הלאומיות לסדר היום.

באתר המטה נכתב על הח"כים כי "חלק פועל מתוך יצר השלטון וממניעים אישיים של שרידות, ולכן צריך לקבוע להם תג מחיר פוליטי! המחיר שפוליטיקאי משלם הוא בקלפי - בפריימריז. אם שר או חבר כנסת יודע שיאבד בעתיד את התפקיד הנכסף, כי מעל באמון של אלו שבחרו בו, הוא יחשוב עשר פעמים לפני כל הצבעה. על אלה אפשר להשפיע עכשיו".

לגבי הבחירות לראשות הליכוד, שייערכו בשבוע הבא, הדעות חלוקות. יש הקוראים להצביע לפייגלין ויש הקוראים שלא להצביע כלל, במחאה על התנהלותו של נתניהו בעניין המאחז מגרון, שאמור להיהרס עד סוף מארס בהתאם לפסיקת בג"ץ.

ללא קשר לבחירות הקרובות לראשות הליכוד, כוחם של המתנחלים במפלגה גדל והולך. לפי נתונים שמעודכנים לדצמבר 2011, התפקדו אשתקד לליכוד 6,942 איש. 2,082 מתוכם - 30% - הם מתנחלים. עיון ברשימת ההתנחלויות שבהן גרים המתפקדים החדשים מלמד שהרוב המוחלט בא מהמחנה האידיאולוגי. באלקנה התפקדו 213 איש, בבית אל 205, ובקרני שומרון 165 (8% ממתפקדי הליכוד ב-2011 באו משלוש מועצות מקומיות). בעפרה התפקדו 127 איש, בקדומים 109, בדולב 89, בכוכב יעקב 76 ובמצפה יריחו 73. לעומת זאת, בערים החילוניות בגדה לא נרשמה הצטרפות מסיבית. במעלה אדומים התפקדו 72 איש, באריאל 34 ובגבעת זאב 8.

משה פייגליןצילום: תומר אפלבאום

עשו לנו לייק וקבל את מיטב כתבות "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

יש לציין כי חוקת הליכוד מתנה הצבעה בבחירות הפנימיות בכך שהמתפקד הצטרף למפלגה לפחות 16 חודשים לפני מועד הבחירות. בשל תנאי זה, המתפקדים של 2011 אינם רשאים להשתתף בבחירות לראשות הליכוד בשבוע הבא - שהוקדמו על ידי נתניהו לפני חודש וחצי. עם זאת, אם הבחירות הכלליות יתקיימו במועדן, המתפקדים החדשים יוכלו להשתתף בקביעת הרשימה.

באחרונה הוביל נתניהו מהלך להחלשת כוחם היחסי של המתנחלים בליכוד. כפי שפורסם ב"הארץ", לפני כחודש וחצי ביקש ראש הממשלה מוועדת החוקה של הליכוד להעביר סדרת שינויים במערך צירי ועידת התנועה, במטרה לצמצם את הייצוג של צירים תושבי ההתנחלויות ולחזק את נציגי הערים והמועצות המקומיות, הנחשבים מתונים יותר.

לפי נתון שעודכן בנובמבר 2011, בליכוד יש 125,696 חברים ששילמו דמי חבר כדין, ו-11,391 מהם מתגוררים בהתנחלויות. עם חברי הליכוד בהתנחלויות ניתן למנות את מאיר ברטלר - ממנהיגי נוער הגבעות; יו"ר מועצת יש"ע דני דיין; ושולמית מלמד, רעייתו של הרב זלמן ברוך מלמד, שעומד בראשות רבני האיחוד הלאומי.

בדיקת "הארץ" העלתה כי בהתנחלויות רבות מספר חברי הליכוד גדול בהרבה ממספר מצביעי המפלגה. בחברון מספר החברים גדול פי 4.8 ממספר המצביעים; ביצהר פי 4.7; בכוכב השחר פי 3.8; באלון מורה פי 3.7; ברבבה פי 3.1; בשילה פי 3; ובדולב, טלמון, נחליאל ועטרת פי 2. לעומת זאת, בהתנחלויות הגדולות, מספר החברים נמוך משמעותית ממספר המצביעים. באפרת 36% מהמצביעים הם גם חברי המפלגה, במעלה אדומים 16%, בגבעת זאב 11% ובאריאל 15%.

המרוויח העיקרי מההצטרפות של המתנחלים הוא כמובן פייגלין. בבחירות ב-2007 קיבל פייגלין 66% בהתנחלויות, לעומת 31% לנתניהו. בכתבה בערוץ 2 אתמול נשמע פייגלין אומר כי "יש למדינה מספיק כסף כדי לתת לכל משפחה ערבית 350 אלף דולר כדי למצוא את עתידה במקום טוב יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ