ברק חושף בארה"ב את השיקולים לתקיפה ישראלית אפשרית באיראן

לדברי שר הביטחון, שלוש שאלות יקבעו מתי ואם תתקוף ישראל את מתקני הגרעין של איראן: מידת היכולת של צה"ל לפעול, הלגיטימציה הבינלאומית שתתקבל לתקיפה וקיומו של צורך אמיתי בפעולה צבאית

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

הסנקציות שהטיל השבוע האיחוד האירופי על איראן אמורות היו לסמן ניצחון גדול מבחינתה של ישראל. זה שנים טוענת ההנהגה הישראלית כי תוכנית הגרעין של איראן מתקדמת ומסוכנת יותר מכפי שסבורים במערב. באחרונה, לא רק שסוכנויות המודיעין המערביות מיישרות קו עם ההערכות הישראליות, אלא שאומצו סנקציות חריפות יותר, באירופה ובארצות הברית, בהתאם לקו שלו מטיפה ישראל כבר תקופה ארוכה.

אולם, סבב הסנקציות החדש - חסר התקדים בחומרתו - התקבל בישראל בחמיצות לא בלתי אופיינית. ההסבר העיקרי לגישה זו, שכבר הוצג, קשור בצורך של ישראל להציג עמדה קבועה של חוסר שביעות רצון (ובצדה איום מתמשך בתקיפה צבאית), כדי להוסיף ולדרבן את העולם להגביר את הלחץ על איראן. קיימת כנראה סיבה נוספת: אם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק, באמת מתכוננים לתקיפה צבאית של אתרי הגרעין, כפי שרמז למשל ראש המוסד לשעבר מאיר דגן, הרי שהחרפת הסנקציות מצמצמת מאוד את חופש התמרון הישראלי. הסובלנות העולמית לטענות הישראליות, ובוודאי לתקיפה צבאית, פוחתת במידה רבה מרגע שננקטות סוף סוף סנקציות ממשיות נגד הבנק המרכזי של איראן ותעשיית הנפט שלה, שאמורות להחריף עוד יותר מדי כמה חודשים.

ככל שישראל מתקרבת לנקודת ההחלטה, ברק דן בפתיחות רבה יותר בשיקולים העומדים לנגד עיני הקברניטים. בתחילת נובמבר האחרון התעוררה כאן בהלה לאומית קטנה, שזכתה גם להדים רבים בתקשורת הזרה, סביב האפשרות של תקיפה בתוך זמן קצר באיראן. מאז, הבהלה חלפה, החורף הגיע והעננים מעל אתרי הגרעין הקפיאו זמנית את הדיבורים על תקיפה אפשרית. נראה שלא מעט מהדיווחים הרי הגורל בנובמבר התבססו על הכרזות בעלות נופך דרמטי של ברק בפורומים סגורים. כשעיתונאים שאלו על כך את שר הביטחון, הסביר את עמדתו הנחרצת בפירוט, אבל הגדיר את השיחה כ"אוף רקורד אמריקאי" - כלומר: לא לציטוט ולא לייחוס, על פי הכללים המחמירים של התקשורת בארה"ב ולא בהתאם לגישה הגמישה יותר שנוקטים לעתים עיתונאים ישראלים.

חלפו פחות משלושה חודשים וה"אוף רקורד אמריקאי" נהפך ל"און רקורד לאמריקאים". בכתבה מרתקת שפורסמה השבוע בגיליון יום ראשון של העיתון "ניו יורק טיימס", מציג העיתונאי הישראלי רונן ברגמן סקירה רחבה של העמדות בארץ בפרשת איראן. ברגמן פגש את ברק לראיון בשישי בלילה, 13 בינואר, בביתו של השר במגדלי אקירוב בתל אביב. ברק אומר שם לציטוט את רוב מה שאמר שלא לפרסום באוזני עמיתיו של ברגמן בישראל בסתיו.

אהוד ברק בפסגת דאבוס, אתמול בשווייץ. לדבריו, מטרייה גרעינית איראנית תקשה על ישראל לפעול נגד התגרות של חיזבאללהצילום: אי-פי

ברק מציג בראיון שלוש קטגוריות של שאלות שיכריעו בדילמת התקיפה: מידת יכולתה של ישראל לפעול, הלגיטימציה הבינלאומית לתקיפה (ובעיקר הסכמה, מרומזת או מפורשת, של ארה"ב למהלך ישראלי) וקיומו של צורך בפעולה צבאית. ברגמן מתרשם שתשובת ההנהגה הישראלית, לראשונה, חיובית לשלושתן. אם העולם ימתין זמן רב מדי, מזהיר ברק, יגיע הרגע במהלך השנה הבאה שבו יתברר כי מאוחר מדי לפעול. בתוך זמן מה, כבר יהיה בלתי אפשרי להשתמש באמצעים ממוקדים כדי להביא לעיכוב משמעותי בתוכנית הגרעין. משם ואילך, סוגיית הטיפול באיראן תישאר שאלה מעניינת, אך היא תעבור מידי המדינאים לידי העיתונאים וההיסטוריונים.

שר הביטחון מזהיר כי פצצה גרעינית תבטיח את שרידותו של משטר האייתוללות ואומר כי מטרייה גרעינית איראנית תקשה על ישראל לפעול גם לנוכח התגרות של חיזבאללה. הגיונו של ברק חד כתמיד, אבל דווקא בטיעונים שהוא מציג טמונה סתירה פנימית: אם לגיטימציה בינלאומית לתקיפה היא שיקול כה מרכזי, הסנקציות החדשות (שאושרו למחרת פרסום הראיון) מקטינות אותה כמעט לאפס, כנראה גם מבחינת הממשל האמריקאי.

ברגמן מסיים את הכתבה בתחזית שלפיה ישראל תפציץ את איראן ב-2012. האם זה מה שגם ברק באמת סבור שיקרה, או שזה רק הרושם שהוא מבקש ליצור בקהילה הבינלאומית? לפי שעה, אין לכך תשובה ברורה.

בתוך כך, שר הביטחון נשא דברים היום בפורום הכלכלי העולמי בעיר דאבוס שבשוויץ, ואמר כי "העולם חייב לפעול במהירות כדי לעצור את איראן, לפני שתקיפה כבר לא תהיה יעילה".

ברק הוסיף כי יש להטיל על איראן סנקציות בינלאומיות נוקשיות יותר, כדי ש"נדע מוקדם מספיק אם הם מוכנים לוותר עם תוכנית הגרעין שלהם... אנחנו נחושים למנוע מאיראן להפוך לגרעינית. גם נשיא ארה"ב, ומובילי דעת קהל בעולם אמרו כי אין להסיר אף אופציה מהשולחן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ