גורמים בלשכת רה"מ: הפרסומים בפרשת אשל - רק קצה הקרחון

האווירה בלשכה מתוחה; גורם בה אמר: מעשיו של ראש הסגל "גובלים בהטרדה מינית". אשל טוען שמדובר בעלילה: "אני יכול להיכנס לה לדוא"ל?"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

גורמים בלשכת ראש הממשלה התייחסו אתמול (חמישי) לבדיקת החשד שלפיו ראש הלשכה נתן אשל הטריד את ר', עובדת בלשכה. הגורמים טענו שיש עדים שראו את אשל עושה מעשים בלתי הולמים כלפי ר', וכי פרטי ההטרדה שפורסמו עד כה הם רק "קצה הקרחון". למרות זאת, ראש הממשלה בנימין נתניהו ניסה לשדר אתמול "עסקים כרגיל", כשכינס את בכירי לשכתו לישיבת צוות. בישיבה השתתפו, בין השאר, אשל ושלושת הבכירים שהיו מעורבים בהעברת המידע בעניינו ליועץ המשפטי לממשלה - מזכיר הממשלה צבי האוזר, ראש מערך ההסברה יועז הנדל והמזכיר הצבאי יוחנן לוקר.

גורמים בלשכת ראש הממשלה שהיו בישיבה סיפרו כי היא עסקה בעיקר בעניינים שיעלו בישיבת הממשלה ביום ראשון, וכי אשל, האוזר והנדל שוחחו ביניהם בצורה עניינית. "יש בדיקה ואנחנו נמתין בסבלנות לסיומה", אמר נתניהו לאנשי לשכתו בישיבה, "אנחנו עמוסים באתגרים גדולים וממשיכים בעבודה עליהם כרגיל". בשלב זה נתניהו אינו מתכוון להשעות את אשל מתפקידו או לדרוש ממנו לצאת לחופשה.

נתניהו התאמץ אתמול להפגין שגרת עבודה, ונמנע מלבטל את שני הכנסים הפוליטיים שערך אמש בבית שאן ובנשר. עם זאת, גורמים בלשכתו סיפרו כי במצב הנוכחי המתיחות בלשכה בלתי נסבלת. לדבריהם, החשדנות, הדם הרע והרצון ההדדי לנקמה בין אשל לבין האוזר והנדל מורגשים בכל מקום. "מאוד לא נעים להסתובב בלשכה בימים האחרונים", אמר אחד מיועצי נתניהו.

ההערכה בלשכת ראש הממשלה היא שבלי קשר לדרך שבה תסתיים הפרשה, אשל או חלק מהיועצים שהתלוננו נגדו יהיו חייבים לעזוב.

"לשכת ראש הממשלה לא תוכל להמשיך לתפקד כך עוד זמן רב", אמר אחד ממקורבי נתניהו,“ האנשים האלה לא יכולים לעבוד יותר יחדיו". חוקרי נציבות שירות המדינה תשאלו אתמול כמה עובדים בלשכה בעניין הטענות להטרדה. בתחילת השבוע הבא יתושאלו עובדים נוספים, בהם גם כמה מהבכירים שהתלוננו על אשל אצל היועץ המשפטי לממשלה. גורם בלשכת ראש הממשלה טען אתמול שהראיות נגד אשל "מוצקות מספיק" כדי שיינקטו נגדו צעדים משמעתיים, וייתכן אף שיותר מכך: "העובדת ר’ באמת לא מעוניינת להתלונן, אבל יש מספיק גורמים שסיפקו מידע רב לנציבות".

ראש הלשכה אשל חזר אתמול בצהריים לעבודתו אחרי חופשה של 36 שעות במלון בים המלח. אשל, שקבע את החופשה לפני כמה שבועות, דחה בשיחות עם מקורביו את כל הטענות נגדו וכינה אותן עלילה: "אני יכול להיכנס לה לדואר האלקטרוני? בלשכת ראש הממשלה הכניסה למחשבים נעשית רק עם כרטיס אישי וסיסמה”.

מנגד, גורמים אחרים בלשכה טענו כי מה שפורסם עד כה בתקשורת - בדיקת הודעת הטקסט בטלפון הנייד של העובדת המעקב אחרי שעות העבודה והכניסה לחשבון הדואר האלקטרוני שלה -הם רק קצה הקרחון. אותם גורמים טוענים שנתניהו עצמו לא מודע עדיין לכל פרטי הפרשה. רוב הפרטים עדיין לא פורסמו", אמר גורם בלשכה מדובר במעשים
שגובלים בהטרדה מינית".

בנציבות מנסים בימים האחרונים לגבש תשתית עובדתית שתצדיק את זימונו של אשל לחקירה משמעתית באזהרה, ככל שתימצא כזאת, אולם בשלב זה לא נמצאה תשתית כזאת. בימים הקרובים תושלם גביית העדויות מהגורמים בלשכה שנחשפו למידע, גורם משפטי המצוי בפרטים שב והבהיר אתמול כי לולא תשתית עובדתית ברורה ואחידה בנוגע לתלונה, ובהיעדר שיתוף פעולה מצד העובדת, יהיה קשה מאוד להגיע לחקר האמת.

ר’, נועצה בימים האחרונים בעורך דין, שצפוי לייצג אותה במגעים עם משרד המשפטים ונציבות שירות המדינה. בשלב זה לא נקבע מועד לזימונה לעדות. יחד עם זאת, גורם משפטי הבהיר אתמול כי אם ר’ תזומן לעדות היא תהיה חייבת
להתייצב, גם אם לא תרצה להגיש תלונה פורמלית נגד אשל.

ר’ החלה לעבוד בלשכת נתניהו ביוני 2009 , מעט לאחר כניסתו לתפקיד. מי שקיבל אותה ללשכה היה ארי הרו, ששימש אחראי על תרומות ובהמשך מונה למנהל הלשכה. בתחילת דרכה בלשכה עסקה ר’ רבות בעניינים הקשורים לקהילה היהודית בחו”ל. עם עזיבתו של הרו לפני כשנה המשיכה ר’ לטפל בקהילות היהודיות, הפעם בניהולו של ראש הלשכה אשל.

במהלך תקופה זו עברה ר’ הליך גירושין. גורמים בסביבת הלשכה אומרים כי בינה לבין אשל התפתח קשר חזק, וכי הוא סייע לה בעניינים שונים. עובד בלשכה חלק לה אתמול מחמאות: “היא אשה משכמה ומעלה, רצינית, ערכית, ועם ראש טוב על הכתפיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ