לשכת רה"מ מנסה להחליש את המבקר באמצעות הכרזה על מחליף

בסביבת ראש הממשלה להוטים להתחיל בהליך להחלפת מבקר המדינה, וקיוו להציג את השם החדש במושב הכנסת הנוכחי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

במערכת הפוליטית ובמשרד ראש הממשלה נערכים בלהיטות רבה לפרישתו של מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס. לפני כמה שבועות פנו אנשי ראש הממשלה ליו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, בבקשה לדעת מהו ההליך להחלפת מבקר המדינה עם סיום כהונתו. ריבלין העביר להם בתגובה לוח זמנים, המלמד על המועדים שבהם ניתן למנות מחליף למבקר המדינה: 30-90 יום לפני סיום כהונתו. לינדנשטראוס צפוי לסיים כהונה של שבע שנים ב-4 ביולי, ומכאן שהמועד המוקדם ביותר להצגת מועמדים חדשים הוא 4 באפריל. הליך הבחירה צריך להסתיים בתוך חודשיים ממועד זה.

נראה כי בלשכת ראש הממשלה היו להוטים להתחיל בהליך החלפתו של לינדנשטראוס. לפי ההערכות, הרצון הוא להציג את השם החדש עוד במושב החורף הנוכחי, שיסתיים בסוף מארס - מהלך של הכרזה על מבקר חדש עוד בטרם יגיש לינדנשטראוס את הדו"חות שלו בענייני השריפה בכרמל ובפרשת ביבי טורס. הדבר יוכל להביא לכך שבעת שלינדנשטראוס יגיש את הדו"חות, מעמדו כבר יהיה חזק פחות, כמי שנמצא עם רגל אחת בחוץ וכאשר תשומת הלב כבר ממוקדת במחליף.

בורסת השמות שיצאה לדרך מונה מועמדים רבים. חברי כנסת מקדימה ומהליכוד תומכים במועמדותו של השופט לשעבר אמנון סטרשנוב. במערכת הפוליטית מעריכים כי סטרשנוב, לשעבר הפרקליט הצבאי הראשי וכיום נשיא המוסד הישראלי לבוררות עסקית, עשוי לזכות בתמיכתם של חברי כנסת מרכזיים בליכוד. לפי יוזמה אחרת, חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה ינסו להשיג הסכמה רחבה על זהותו של המבקר הבא. חברי הכנסת דליה איציק מקדימה ויריב לוין מהליכוד דנו באחרונה בעניין. בשמות שהוזכרו: שר המשפטים לשעבר דוד ליבאי, מפקד חיל האוויר לשעבר ושגריר ישראל לשעבר בארה"ב דוד עברי והפרקליט הצבאי הראשי לשעבר אביחי מנדלבליט.

מבקר המדינה לינדנשטראוס, לפני כחודשייםצילום: אוליבייה פיטוסי

שם נוסף שעלה הוא זה של המשפטנית פרופ' יפה זילברשץ, המשנה לנשיא אוניברסיטת בר אילן. זילברשץ, מומחית למשפט חוקתי ובינלאומי, היתה בעבר מועמדת על ידי שר החוץ, אביגדור ליברמן, לתפקיד השגרירה באו"ם. בעבר היא השתתפה בוועדה אשר קבעה את רשימת הבית היהודי לכנסת. מועמד נוסף הוא השופט אליעזר ריבלין, המשנה לנשיאת בית המשפט העליון. ריבלין, קרוב משפחתו של יו"ר הכנסת, הודיע באחרונה כי אינו מעוניין לכהן כנשיא בית המשפט העליון לשלושה חודשים עד לפרישתו.

עשרה ח"כים צריכים לתמוך במועמדות כדי שזו תעלה להצבעה במליאת הכנסת. לפי שעה, לא ברור למי מהמועמדים הסיכויים הטובים ביותר, אך ההערכה היא שהנציג המועדף על ראש הממשלה הוא זה שיתמנה לתפקיד. בחירה חשאית נערכת בין כלל המועמדים, ועל מנת לזכות נדרש רוב רגיל מבין הנוכחים בהצבעה.

תגובות