חוק המאחזים עשוי להגיע לכנסת, חרף התנגדות הממשלה

החוק מכשיר בנייה יהודית על קרקעות פלסטיניות פרטיות; במקביל, ראש הממשלה הודיע כי שופט העליון לשעבר אדמונד לוי יעמוד בראש ועדה שתבחן דרכים להכשרת הבנייה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חוק המאחזים, המכשיר בנייה יהודית על קרקעות פלסטיניות פרטיות בגדה המערבית, עשוי לעלות השבוע להצבעה בכנסת, חרף התנגדות הממשלה להצעה. הנהלת הקואליציה צפויה לאפשר לחברי הכנסת חופש הצבעה, אולם שרי הממשלה יידרשו להתנגד לחוק.

במקביל הודיע היום (ראשון) ראש הממשלה בנימין נתניהו על הקמת וועדה חדשה בראשות השופט בדימוס אדמונד לוי, שתבחן דרכים להכשרת הבנייה על קרקעות פלסטיניות פרטיות במאחזים ובהתנחלויות. הוועדה תחל את עבודתה כבר בימים הקרובים.

הצעת חוק המאחזים, אותה יזם ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי), קובעת כי אם הוקמה שכונת מגורים יהודית על קרקע שבעליה החוקיים לא דרש במשך למעלה מארבע שנים מיום ההקמה את פינוייה – הבתים לא יפונו. במקום זאת, החוק מאפשר לבתי המשפט להורות על פיצויו הכספי של הטוען לבעלות על הקרקע או על הענקת קרקע חלופית בקרבת מקום ובשווי דומה.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לפני שבועות אחדים החליטה ועדת השרים לחקיקה להתנגד לחוק. מאז, הממשלה לא שבה לעסוק בנושא, על אף ערר שהגישו שרים על ההחלטה. עקב כך, השרים נדרשים להצביע נגד החוק.

במהלך ישיבת שרי הליכוד הבוקר ביקש השר גלעד ארדן חופש הצבעה לשרי הממשלה. השר בני בגין, הממונה על הנושא מטעם נתניהו, השיב לו שהשרים יצטרכו להצביע לפי עמדת הממשלה ולהתנגד לחוק.

ארדן טען שבגין חוסם דיון על הערר בוועדת השרים לענייני חקיקה, ולכן השרים אינם יכולים להביע את דעתם בסוגיה. בסופו של דבר נתניהו היסה את הוויכוח והודיע לשרים שתוך כמה ימים תוקם ועדה בראשות השופט בדימוס אדמונד לוי, שתדון בכל נושא המאחזים הבלתי חוקיים ותנסה למצוא פתרונות לסוגיה, תוך פגיעה מינימלית במתנחלים.

גורמים בקואליציה העריכו בסוף השבוע שללא תמיכת השרים, יתקשו יוזמי החוק לגבש רוב בכנסת כדי להעביר אותו. לדבריהם, יש לשקול היטב את הנחתו על שולחן הכנסת מחשש שהוא ייפול. יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, הבהיר בשבוע שעבר שיאפשר חופש הצבעה על החוק רק אם הממשלה לא תפעל לקידום פתרון של ממש בנושא הכשרת הבנייה במאחזים בימים הקרובים.

Read this article in English: Israeli bill to okay West Bank outposts may reach Knesset, despite Netanyahu's objection

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ