אופיר בר-זהר
תומר זרחין
מוטי בסוק

בסביבותיהם של שרי הפנים והאוצר, אלי ישי ויובל שטייניץ, הגיבו היום בחריפות לפרסום ב"הארץ" לפיו מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס ימליץ להדיח אותם מתפקידם בדו"ח על אסון השריפה בכרמל.

"המלצת המבקר להדיח את שטייניץ היא אבסורד מוחלט, החלטה הזויה, איוולת מוחלטת שאין לה אח ורע לא בישראל ולא בעולם. היא מצביעה על חוסר הבנה בסיסי של מהות תפקיד שר האוצר" - כך הגיבו היום באוצר להמלצת המבקר, והוסיפו כי "לבוא לשר ולמשרד האוצר ולהגיד: אתם אשמים באסון הכרמל או אתם חלק מהאשמים - זה הזוי".

עוד מסרו כי "ידוע שיש בממשלה 20 שרים שרוצים תוספות כספיות נכבדות. השר לאיכות הסביבה, גלעד ארדן, דורש מאות מילוני שקלים למערכות מצילות חיים ואומר זה יציל אלפים. שר הביטחון, אהוד ברק, דורש 30 מיליארד שקל לכיפות ברזל ואומר זה יציל חיים של אלפים. אז האוצר יכול להיענות לכולם? ואם הוא לא יענה אז המבקר יקרא להדחתו? זה הזוי לגמרי. אי הבנה טוטאלית של התפקיד המרסן של שר האוצר ומשרד האוצר".

טקס הזיכרון לאסון הכרמלצילום: גיל נחושתן

גם מקורביו של שר הפנים אלי ישי הגיבו היום בחריפות לפרסום. הם ציינו כי אין בכוונת השר להתפטר וכי "המבקר מתווה מדיניות שכל שר שלא מקבל את מבוקשו צריך להתפטר", אמרו המקורבים. "לצורך העניין, ליצמן צריך להתפטר או לכל הפחות לאיים בכך כי אין מספיק מיטות בבתי החולים", הוסיפו, "וגם השר וילנאי צריך להתפטר מתפקידו כי אין מספיק ערכות מגן לכולם. איזו ממשלה תוכל לקום ככה?". בנוסף, מחו מקורבי השר על עצם פרסום הידיעה והדלפת המידע מדו"ח המבקר שטרם פורסם. "ההדלפות שיוצאות ממשרד המבקר הן לא חוקיות, וזה גם לא היה קיים בעבר", אמרו.

בלשכת ראש הממשלה אמרו הבוקר באופן בלתי רשמי כי דו"ח המבקר ייאלץ להדיח את שר האוצר מתפקידו, וכי המועמד המוביל להחליפו הוא משה כחלון, המחזיק בשני תיקים: הרווחה והתקשורת. דברים אלה, אמרו בלשכה, הגיעו גם לידיעתו של כחלון.

דני רוזן, בן זוגה של קצינת המשטרה אהובה תומר שנספתה באסון, עתר היום לבג"ץ בבקשה לגנוז ספר זיכרון לזכר חללי הכרמל בטענה שהספר שהופק לא נותן ביטוי לכל הנספים באסון. לטענתו, הספר שהתיימר להיות ספר זיכרון לנספי השב"ס, כלל את יתר הנספים באסון מבלי לקבל פרטים עליהם ומבלי שקרובי משפחתם אישרו את הנוסח לפני הפרסום. זאת, לטענתו, תוך הסתרת פעילותם לטובת נספי השב"ס. התביעה הוגשה נגד שירות בתי הסוהר, נציב השירות אהרון פרנקו והשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ'.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והידיעות ישירות אל הפייסבוק שלכם

הבוקר פורסם ב"הארץ" כי דו"ח המבקר בעניין אסון השריפה בכרמל שיוגש בחודש הבא, צפוי לקרוא להעברת שר האוצר שטייניץ ושר הפנים ישי מתפקידם. הדו"ח לא יקרא לפיטוריהם מהממשלה, אלא לשלילת תיקם, וישאיר פתח להשארתם בממשלה בתפקידים אחרים. ביקורת נוקבת, אך פחותה בעוצמתה בהשוואה לביקורת שסופגים ישי ושטייניץ, תימתח בדו"ח גם על ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ וחברי הממשלה בכללם. מאמצי ישי, שטייניץ ופרקליטיהם לרכך את מחץ הביקורת כלפיהם, מאז הוזהרו כי הם עלולים להיפגע בדו"ח, לא צלחו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ