דברי שבח בטלוויזיה הפלסטינית לרוצחי משפחת פוגל

אמו ודודתו של חכים עוואד שהורשע ברצח חמשת בני המשפחה מאיתמר הועלו לשידור, פיארו את המעשה והגדירו את הרוצח "אגדה". גם המנחה בירכה

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

הטלוויזיה הפלסטינית העלתה לפני כשבוע וחצי לשידור את בני משפחתם של חכים ואמג'ד עוואד, רוצחי משפחת פוגל מאיתמר. האירוע התרחש במהלך תוכנית הטלוויזיה "למענכם", המוקדשת לאסירים הפלסטינים בבתי הכלא בישראל. בני המשפחה שיבחו והיללו את הרוצחים שאחד מהם נידון לחמישה מאסרי עולם והשני ל-130 שנות מאסר.

במהלך התוכנית עלו לשידור אמו ודודתו של חכים עוואד, שהורשע בביצוע חמישה מעשי רצח בספטמבר 2011. האם מסרה שורת ברכות לבנה וסיפרה בגאווה כי הוא ביצע פעולת איתמר. דודתו של חכים עוואד שעלתה לשידור מאוחר יותר הגדירה אותו כ"גיבור" ו"אגדה".

מנחת התוכנית פנתה לנשים ואמרה כי "מצידנו אנו מברכים אותם לשלום". על השידור החריג דיווח מרכז מבט לתקשורת הפלסטינית, שעוקב אחר הדיווחים בעיתונות הפלסטינית. חכים ואמג'ד עוואד רצחו את בני משפחת פוגל במארס 2011. התוכנית שודרה ב-19 בינואר ויומיים לאחר מכן שוב.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

בספטמבר גזר בית המשפט הצבאי שבשומרון גזר חמישה מאסרי עולם על חכים עוואד שאמר טרם ניתן גזר הדין כי הוא איננו מצטער על מעשיו, וכי ביצע את הרצח "בגלל הכיבוש".

לפני שבועיים נגזר עונש של חמישה מאסרי עולם גם על אמג'ד עוואד. הרכב השופטים ברשות השופט סגן אלוף יאיר תירוש, התלבט האם לגזור על אמג'ד עונש מוות וכתב כי "חומרת המעשים מעלה במלוא חריפותה את השאלה". עם זאת, השופטים כתבו כי למרות הזוועתיות של המעשים "החלטנו שלא לגזור עונש החורג מחומרתו מהעונש לו עתרה התביעה הצבאית. אמנם נטיית הלב הראשונית היא לבוא איתו חשבון ולמצות איתו את מלוא חומרת הדין, אך חברה אנושית נמדדת בהפעלת שיקול דעת ובכיבוד ערכיה המוסריים דווקא בעתות משבר".

מימין למעלה: התינוקת הדס ואחיה אלעד פוגל בן 4. למטה מימין: יואב פוגל עם אמו, והאב והאם רותי ואודי. תצלומים: אמציה האיתן, אולפני אתרוגצילום: אמציה האיתן, אולפני אתרוג

בפיגוע באיתמר נרצחו חמשת בני משפחת פוגל. החקירה העלתה כי הרוצחים שיצאו מעוורתא טיפסו על גדר הביטחון של איתמר מבלי שנגלו והמשיכו כ-400 מטר אל תוך היישוב, אז פרצו לבית הסמוך לבית משפחת פוגל שהיה ריק מדייריו. בבית הריק גנבו השניים רובהM-16, מחסניות, אפוד וקסדה והמשיכו לבית הצמוד בו התגוררה משפחת פוגל. עוד לפני כניסתם לבית, הם הבחינו בילדים יואב (בן 11) ואלעד (4) דרך החלון, ועם כניסתם רצחו אותם בדקירות סכין. משם נכנסו לחדר ההורים, אודי ורות. ההורים ניסו להיאבק ואודי נרצח בדקירות, בעוד שברות ירו החשודים בנשק שגנבו מהבית הסמוך. בשל מזג האוויר בחוץ, קול הירי לא נשמע מחוץ לבית.

החשודים לא הבחינו בתינוקת הדס, בת ה-3 חודשים שהייתה במיטתם של ההורים ויצאו במהירות מהבית מחשש שקול הירי יזעיק לשם כוחות. אולם, לאחר שהשתהו מחוץ לבית והבינו שככל הנראה, טרם נתגלו, חזר החשוד אמג'ד עוואד אל תוך הבית על מנת לגנוב רובהM-16 נוסף. עם כניסתו לחדר ההורים, הבחין בהדס ורצח אותה בדקירות. רק ביציאתו הבחין שיש ילדים נוספים בבית אבל בשלב זה כבר לא השתהה. כך ניצלו חייהם של רועי בן ה-8 וישי בן השנתיים.

Read this article in English: Palestinian TV airs show praising Fogel family murderer

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ