משרד המשפטים: פרשת אשל תיחקר בנציבות, ר' תידרש להעיד

אף שהתקבל "מידע חדש ומשמעותי" החליט היועמ"ש לברר הפרשה בנציבות שירות המדינה ולא במשטרה. אשל הודיע שהוא יוצא לחופשה של 10 ימים

תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין


היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, החליט היום (ראשון) שלא לפתוח בחקירה פלילית לבירור פרשת נתן אשל. תחת זאת החליט היועץ לבצע חקירה מלאה על ידי אגף החקירות של נציבות שירות המדינה, ולדרוש מר' העומדת במרכז הפרשה למסור את עדותה. נתן אשל הודיע כי הוא יוצא לחופשה בת 10 ימים.

בישיבה שהתקיימה היום (ראשון) בהשתתפות פרקליט המדינה, משה לדור, המשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן, והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז ניזרי, נערכה סקירה של התקדמות הבדיקה בנציבות שירות המדינה. לאור תמונת החשדות, העדויות והראיות שנאספו עד כה על ידי הנציבות, הוחלט לבצע חקירה מלאה על ידי הנציבות. ראש אגף החקירות בנציבות הונחה להמשיך ולתשאל את כל הגורמים הרלוונטיים לנושא.

בהדעה שפרסם משרד המשפטים הערב מובא תיאור מלא של השתלשלות הפרשה. על פי המשרד, מוסרי המידע דיווחו ליועץ המשפטי לממשלה על הידוע להם באמצע חודש דצמבר האחרון. במהלך פגישה נוספת שנערכה עם אחד ממוסרי המידע כמה ימים לאחר מכן, הם נתבקשו לבדוק עם ר', אם תסכים למסור תלונה בנושא. מוסרי המידע בדקו את הדבר, והודיעו כי ר' מסרבת בשלב זה למסור מידע או לפנות בתלונה.

בנקודה זו, נמסר ממשרד המשפטים, נתבקשו מוסרי המידע לבדוק האם תסכים ר' להפגש עם נציג בכיר של היועץ המשפטי לממשלה, ולהביא הדברים בפניו, אך הם השיבו כי ר' כלל אינה יודעת על הפניה ליועץ המשפטי וככל הנראה, אם תתבקש להעיד, תסרב לעשות כן בכל צורה שהיא. תשובה סופית בעניין זה ניתנה בתחילת חודש ינואר. לאור התפתחות זו, ולאור האופי הכללי של החשדות המדוברים, החליט וינשטיין להעביר את הנושא לבדיקת נציבות שירות המדינה, כמקובל במקרים דומים.

"ר' ביקשה לא לשתף פעולה"

בעקבות החלטה זו, התבקשו מוסרי המידע להעביר לידיעת היועץ המשפטי לממשלה ואנשי צוותו שם של גורם שיוכל לאמת את החשדות. כמה ימים לאחר מכן, הועבר שמה של עדה פוטנציאלית, ובנקודה זו נמסרו באופן מיידי פרטי המקרה ופרטיה של העדה הפוטנציאלית לראש אגף החקירות של נציבות שירות המדינה, שהתבקש לקיים בדיקה ראשונית של אמינות המידע.

נתניהו ונתן אשלצילום: אמיל סלמן

  בעקבות ההודעה שנגבתה מאותה עדה ראשונה, קיים היועץ התייעצות נוספת, שבה הוברר כי הודעה זו לא מצדיקה פתיחה בחקירה. בהמשך לכך הוחלט לפנות למוסרי המידע ולבקש מהם פרטיהם של עדים פוטנציאלים נוספים, כדי להמשיך בהליך הבדיקה.

  אחד ממוסרי המידע העביר פרטיה של עדה נוספת, והודעתה נגבתה ביום בשבוע שעבר. בהודעתה של עדה זו, נמסר נממשרד המשפטים, כמו גם בהודעת העדה שקדמה לה – לא היה כדי לבסס החלטה לפתוח בחקירה נגד נתן אשל. יחד עם זה נמסר אתמול כי מאז נמשכת הבדיקה בנציבות, ובינתיים התווסף מידע חדש ומשמעותי, בעקבותיו הוחלט על קיום חקירה.

  במסגרת החקירה צפויה ר' להתבקש שוב למסור עדותה. ר' התבקשה לעשות כן כבר לפני מספר ימים ועד כה לא נענתה. כפי שפורסם, באי כוחה פנו ליועץ המשפטי בבקשה לפוטרה מלהתייצב ולהעיד, אך הם נענו הערב כי מאחר שר' היא עובדת מדינה, עליה להתייצב כמקובל בפני חוקרי נציבות שירות המדינה, הפועלים כדין בהתאם לסמכותם.

  בישיבה נבחנה השאלה אם יש מקום להעביר את המשך החקירה למשטרה אולם בסופו של דבר הוחלט כי כיוון שמדובר בחשדות שבדרך כלל נחקרים על ידי נציבות שירות המדינה, אין עילה או הצדקה לסטות מהנורמות המקובלות ולכן החליט וינשטיין על המשך החקירה בנציבות שירות המדינה.

  עורך הדין של ר', ד"ר הראל ארנון, אמר הערב לערוץ 2 כי "הרשויות והתקשורת שהיו אמורות להגן עליה הביאו לפגיעה בה. ר' ביקשה ביקשה לא לשתף פעולה והיא לא זו שיזמה את הגשת התלונה".

  גורמים בלשכת ראש הממשלה טענו ביום חמישי שיש עדים שראו את אשל עושה מעשים בלתי הולמים כלפי ר'. שלושת "מוסרי המידע" בפרשה הם שלושה בכירים בלשכת ראש הממשלה: מזכיר הממשלה צבי האוזר, ראש מערך ההסברה יועז הנדל והמזכיר הצבאי יוחנן לוקר, דבר שהביא למתיחות רבה בלשכת נתניהו.

  ראש הלשכה אשל חזר ביום חמישי בצהריים לעבודתו אחרי חופשה של 36 שעות במלון בים המלח. אשל, שקבע את החופשה לפני כמה שבועות, דחה בשיחות עם מקורביו את כל הטענות נגדו וכינה אותן עלילה: "אני יכול להיכנס לה לדואר האלקטרוני? בלשכת ראש הממשלה הכניסה למחשבים נעשית רק עם כרטיס אישי וסיסמה”.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ