מפקד חיה"א: העליונות האווירית של ישראל בסכנה

לדברי האלוף נחושתן הצטיידות מדינות שכנות בכלי נשק מתקדמים על רקע אי היציבות במזרח התיכון, עלולה להביא לזליגת נשק מתקדם לגורמים עוינים

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

מפקד חיל האוויר, האלוף עידו נחושתן, אמר היום (ראשון) כי הוא מוטרד מהסכנות שאורבות לעליונותה האווירית של ישראל באזור. זאת, לדבריו, בשל הצטיידות מדינות שכנות בכלי נשק מתקדמים והסכנה שיזלגו לגורמי טרור.

לדברי נחושתן, בכנס החלל הבינלאומי ע"ש אילן רמון שנערך היום בבית חיל האוויר בהרצליה, "התעצמות הנשק במזרח התיכון מהווה אתגר לעליונות האווירית של חיל האוויר. מגמת ההתעצמות נמשכת בסיוע של איראן וחלקה מהווה אתגר לעליונות האווירית של חיל האוויר, שהיא אבן הראשה של החיל".

האלוף נחושתן הדגיש בכנס שארגן מכון פישר כי גם המצב בסוריה מדיר שינה מעיניו. "סוריה היא מדינה עם צבא גדול והתהליך הפנימי שהיא עוברת בלי ספק מגדיל את הסכנה של זליגת אמצעי לחימה. אנו צריכים לעקוב אחרי זה". לדבריו, "סוגיית העליונות האווירית טורדת את מנוחתו של מפקד חיל האוויר כל הזמן ובמיוחד בתקופה האחרונה".

מפקד חיל האוויר האלוף עידו נחושתן צילום: מוטי מילרוד

לדברי מפקד חיל האוויר, "חוסר היציבות האזורית הוא סביבה אסרטגית של החיל, היא לא זמנית. זה מצע נוח לערעור היציבות במזרח התיכון כולו...בתוך הטלטלה, חמאס וארגוני טרור נוספים בעזה מנצלים את ההידרדרות במצרים כדי לפעול בסיני. אנו לא יודעים מתי זה יסתיים ומה יבוא אחר כך".

לדבריו האלוף נחושתן חרף התהפוכות בסוריה, היא עדיין רוכשת ציוד מתקדם - הן מטוסים והן טילים נגד מטוסים בשווי מיליארדים. בדבריו התייחס מפקד חיל האוויר גם לתקציב הביטחון. "לא נכון ולא נוכל להשאיר צבא בלתי מוכן. אמון האנשים תלוי באימון שלהם. דווקא בעת הזו אנו צריכים להשקיע בעתיד ואם לא נעשה זאת נמצא עצמנו חלשים יותר", אמר.

סוריה וסעודיה התחמשו בעסקאות של מיליארדים

בשבוע שעבר דיווח העיתון הרוסי "קומרסנט" כי רוסיה תמכור מטוסי קרב לסוריה כחלק ממפגן תמיכה במשטרו של הנשיא בשאר אסד. בכיר רוסי אמר כי מוסקווה צפויה לקבל 550 מיליון דולר בעבור 36 מטוסים מסוג יאק 130.

יאק-130 הוא מטוס אימון, שיכול לשמש גם כמטוס תקיפה קל. הוא בעל כושר נשיאה של כשלוש טונות של חימוש וציוד אלקטרוני. בין היתר ניתן לשאת עליו פצצות, חימוש מדויק וטילים. בנוסף ניתן לצייד אותו בציוד שיבוש ולוחמה אלקטרונית, ואף בחימוש מערבי.

לפני כחודש חתמו ממשלות ארה"ב וסעודיה על הסכם לאספקת 84 מטוסי קרב מסוג F-15SA ושדרוג של כ-70 מטוסים נוספים. המטוסים המיוצרים בידי חברת בואינג נחשבים למתקדמים ביותר ובעלי יכולות אוויריות מהטובות בעולם. היקף העסקה שנחתמה מוערך ב-29.4 מיליארד דולר.

בעבר ניסתה ישראל לסכל את העסקה. בשנה שעברה אמר מקור ביטחוני בכיר, כי ישראל הציגה שורה של הסתייגויות בעניין הזה לממשל האמריקאי. לדברי המקור הביטחוני, הממשל האמריקאי מעוניין להעניק את הסיוע הצבאי לסעודיה, כדי לחזק את חיל האוויר הסעודי מול איראן, ולהעביר למשטר בטהראן מסר מרתיע. "היום המטוסים האלה הם נגד איראן, אבל מחר הם יכולים להיות מכוונים נגדנו", אמר המקור הביטחוני.

Read this article in English: IAF commander: Israel's aerial superiority is in danger

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ