משפחות ההרוגים: קציני המשטרה הם האחראים העיקריים לאסון

רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל

משפחות רבות של הרוגי השריפה בכרמל רואות בקציני הדרג המבצעי את האחראים העיקריים לשריפה - זאת בניגוד לכוונת מבקר המדינה להטיל את האחריות לתוצאות השריפה על שר הפנים אלי ישי ושר האוצר יובל שטייניץ.

על פי הדיווחים, מי שספגו את עיקר הביקורת בטיוטת הדו"ח הקודמת היו בכירי המשטרה ושירות בתי הסוהר. ככל הנראה, המבקר העמיד במרכז הביקורת שלושה קציני משטרה - מפקד המחוז הצפוני דאז, ניצב בדימוס שמעון קורן; מחליפו בתפקיד, ניצב רוני עטיה, שכיהן אז כמפקד מרחב חוף; ומפקד היחידה האווירית במשטרה, ניצב-משנה נועם אדר. ייתכן שכעת, לנוכח העובדה שהמבקר יקרא להדיח את ישי ושטייניץ מתפקידם, המסקנות לגבי שלושת הקצינים ירוככו.

"המצב של הכבאות אמנם קשה לא מאתמול, אבל אסון האוטובוס אירע כתוצאה מההתנהלות שהיתה בזמן האסון", אמרה אולגה אוחנה, אלמנתו של צוער השב"ס כפיר אוחנה, "מי שצריך לשלם על זה אלה אותם קציני משטרה שהיו בשטח. חוסר המקצועיות של המשטרה הוא שגרם לאסון בהתנהלות לא מחושבת. כאזרחית, אני מצפה שיהיה לזה ביטוי בדו"ח המבקר".

גם סימה יפרח, אמה של איילה יפרח שנספתה באסון, אמרה כי "מי שאחראי לאסון אלה קציני המשטרה בשטח. ראינו את זה בתחקירים שנעשו - יד ימין לא ידעה מה עושה יד שמאל. היו חוסר מקצועיות וחוסר שליטה. זו טעות לשים את הפוקוס יותר על הדרג הפוליטי".

במקביל לעמדת המשפחות, כמה ניצבים בדימוס ביקשו לעמוד לצד קציני המשטרה ולקרוא למבקר לשים דגש על מחדלי הפוליטיקאים. בשבוע שעבר נפגשו שש משפחות שכולות עם המבקר, כצעד נגדי למהלך של הניצבים. "הדגשנו בפני המבקר מה שחשוב לנו - אותנו מעניין מה שקרה באסון האוטובוס", סיפר נתן צדקי, חמו של צוער השב"ס ירון ברמי שנספה באסון. "מה שמעניין אותנו זה שמי שבאמת ייפגע בדו"ח הם מי שנתנו את הפקודות בשב"ס ובמשטרה, כי הם האשמים. את המפקדים האלה צריך להעיף כי הם עלולים לגרום לעוד אסונות".

תגובות