משטרת ירושלים סגרה את מועדון הכדורגל בסילוואן בחשד לפעילות טרור

לאחרונה נסגרו 12 מוסדות במזרח העיר לאחר שבמשטרה טענו שהחמאס משתלט עליהם לשם רווח פוליטי עתידי. בשכונה טוענים: לילדים אין איפה לשחק

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

מפלג המיעוטים של משטרת ירושלים סיוע כוחות מג"ב פשטו אתמול על מועדון הכדורגל של הכפר סילוואן במזרח ירושלים וסגרו אותו לחודש בצו שנחתם בידי מפכ"ל המשטרה. תושב הכפר, אחמד סיאם, מספר שהופתע מאוד מהמקרה. "המקום הזה קיים הרבה שנים", אמר סיאם, "מאז שאני ילד היינו משחקים פה בקבוצות. עכשיו כשזה סגור, לילדים של הכפר אין מקום אחר לשחק בו, רק בכבישים". אלא שלטענת זרועות הביטחון שלקחו חלק בפשיטה, להפתעתו של סיאם אין כל מקום. הסגירה הזמנית, נכתב על הצו שהודבק על שער הכניסה של המועדון, נעשתה בכפוף לעבירת "חתרנות מדינית" (חת"מ) בפקודת הטרור, בחשד כי בחודשים האחרונים המקום שימש מסווה לפעילות ארגון חמאס במזרח ירושלים.

במשטרה טוענים כי בקרב תושבי הכפר הדבר היה בגדר סוד גלוי. "זה מצב של WIN-WIN", אמר אתמול גורם בצמרת המחוז. "הציבור מקבל שירותים חברתיים מחמאס, ובתמורה חמאס מקבל את תמיכת הציבור. למרות שהציבור במזרח ירושלים לא יכול להצביע לחמאס, הרווח פה הוא עתידי - צבירת הון וכוח פוליטי. למשל, בשלב מאוחר יותר גיוס אנשים לתנועת החמאס. האנשים שם יכולים גם לנסוע בעתיד לשטחים ולהתגייס לטובת החמאס שם".

הכניסה למועדון הכדורגל בסילוואן, אתמולצילום: אמיל סלמן

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

הפשיטה על מועדון הכדורגל אתמול אינה מקרה בודד. היא חלק מתכנית מפורטת של כוחות הביטחון - במקרה של אתמול, משטרה ושב"כ - לסכל את ניסיונות החדירה הבלתי נלאים של ארגון חמאס אל מזרח ירושלים. בשנה האחרונה פשטו כוחות הביטחון על לא פחות מ-12 מוסדות במזרח ירושלים, בחשד זהה. פעם היה זה גן ילדים, ופעם מוסד צדקה; פעם בכפר צור באהר, פעם באבו טור ופעם בבית חנינה. בכל המקרים הנוהל זהה - הכוח מגיע, מלחים את דלת הכניסה, מדביק עליה את צו הסגירה, ומאפשר לנפגעים לעתור נגד הצו בתום 30 יום. בכל המקרים העתירה לא הועילה, והמוסדות נותרו סגורים. במשטרה טוענים כי זה משום שהם "באים לכל פעילות כזאת סגורים משפטית מכל הכיוונים".

הפעולות לסיכול חמאס במזרח ירושלים נסמכות על ההנחה כי הארגון מנסה להפעיל במזרח העיר את השיטה שצברה לו נקודות ברחוב הפלסטיני - הקלף החברתי. הדבר מתעצם נוכח הדימוי העגום שיש לתנועת הפתח בעניין, וכן נוכח המלחמה הנבדלת שמנהלת הרשות הפלסטינית בניסיונותיו של חמאס לחדור לגדה באותה דרך. "המוסדות שסגרנו לא עובדים בפעילות חמאסית צבאית", אומר בכיר במשטרה, "אלא יותר בגיוס אנשים והזרמת כספים. אמצעים כלכליים, גני ילדים וכאלה - פעילות שמבקשת את תמיכת הציבור על ידי חיבורו אליה". כל איטום כזה פוגע בהם קשות בתושבים, שכן מעצם טבעם, המקומות שנסגרים הם כאלה שמשמשים משענת לאוכלוסייה.

כך, לצד סגירת מועדון הספורט אתמול, נסגרה לחודש ימים גם עמותת צדקה גדולה הפועלת בסילוואן זה שנים רבות. "הפגיעה היא בנזקקים", אומר חאלד, המתגורר במקום. "אני לא צריך את הכסף, אבל מי שמקבל מהם יהיה עכשיו בבעיה". לו נעשה הדבר בתיאום עם רשויות הרווחה, הוא טוען, הדברים היו מתקבלים פחות בזעם בקרב התושבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ