יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (שני) בישיבת סיעת הליכוד בכנסת לסערה סביב חוק טל ולהחלטתו להתערב בתוכנית הדיור של שר השיכון והבינוי, אריאל אטיאס. "אני רוצה להגיד משהו לחברינו המילואימניקים שיושבים כאן", אמר, "אנחנו יודעים שצריכים לעשות חלוקת נטל טובה יותר וצודקת יותר".

לדבריו, "בניגוד לממשלות קודמות שבאופן אוטומטי האריכו את חוק טל בחמש שנים, אנחנו החלטנו אחרת - להביא את חוק טל להצבעה בכנסת. אנחנו יודעים שצריך להביא פתרון טוב יותר וצודק יותר, אבל גם לא כזה שמפלג את העם לגזרים. יש לנו חצי שנה לעשות זאת. אני חושב שזה יגיע באמת תוך חצי שנה, ואביא הצעה של הממשלה לכנסת".

בנוגע לשינוי הקריטריונים בתוכנית הדיור אמר ראש הממשלה: "ביקשתי שהמרכיב של שירות צבאי יוגדל באופן משמעותי". בנוגע לביקורת על כך שבחר לא הכליל סעיף הנוגע למיצוי כושר ההשתכרות, הוא ענה: "נשמעת הטענה כאילו התוכנית הזאת מפלה נגד זוגות ששניהם עובדים. זה פשוט לא נכון. שני שליש מהדירות מיועדים לזוגות ששניהם עובדים. בשליש האחרון זה יכול להיות שאחד מבני הזוג עובד, אבל על כל המאה אחוז עובד הקריטריון המשופר של השירות הצבאי. נתניהו ציין כי ביקש להקים ועדה בראשות מנכ"ל משרדו וכן מנכ"לים אחרים, שידאגו שהדירות ייבנו בכל חלקי הארץ במידה שווה.

בנוגע לפרסום הבוקר ב"מעריב" לפיו נתניהו הסכים לוותר על הריבונות בבקעה, הוא ענה: "אני אחתום על הסדר קבע שיכלול את הישארותה של מדינת ישראל עם בקעת הירדן. אין אף אחד שיכול להבטיח את העניין הזה זולתנו. אנחנו נוהגים בצורה אחראית ומעל הכל דואגים לביטחונה של ישראל, וזה מחייב גם את הישארותנו בקעת הירדן". עם זאת, ראש הממשלה לא התייחס לשאלת השארת היישובים בבקעה, או לאיושה בכוחות צבא בלבד.

צילום: רויטרס

זמן קצר לפני ישיבת סיעת הליכוד, הודיע שר החוץ אביגדור ליברמן, שותפו הבכיר של נתניהו בקואליציה, כי סיעתו ישראל ביתנו תתנגד לארכת חוק טל. כמו-כן, מתח ליברמן ביקורת על תוכנית הדיור של השר אטיאס. הוא התייחס לשינוי שכפה נתניהו על התוכנית, ואמר כי הוא צעד בכיוון הנכון, אך הוא לא יהיה מספק עד שישולב בה נושא כושר ההשתכרות.

היום דווח כי נתניהו, ושר האוצר יובל שטייניץ התערבו בתוכנית כדי לשנות את הקריטריונים לזכאות לדיור ציבורי לטובת מי ששרתו בצה"ל או ביצעו שרות לאומי. עם זאת, נתניהו בחר שלא התייחס לנושא מיצוי כושר ההשתכרות. על כך אמר ליברמן כי זהו "זה צעד בכיוון הנכון אבל בהחלט לא מספיק. לא נקבל את זה כל זמן שכושר ההשתכרות לא מופיע".

ליברמן הבהיר כי במסגרת הדרישות שעלו במחאה החברתית ובכל הסיכומים הכתובים של סיעתו עם משרד ראש הממשלה והאוצר, הופיעו שתי דרישות: שירות צבאי וכושר השתכרות. "אי אפשר להוציא את כושר ההשתכרות מסולם ברור של סדרי עדיפויות כפי שישראל ביתנו רוצים לראות", אמר. "זה היה סיכום ברור ואנחנו מתכוונים לפעול לפיו".

"אם רוצים לעזור לסקטור החרדי, שיעשו את זה בנפרד. אנחנו בעד יהדות, אבל יהדות בלי עסקנות ופוליטיקה מסביב", אמר ליברמן. "אין צורך למשוך זמן או שהכלב ימות או שהפריץ ימות. רוצים להציג משהו חדש (נוסחה חדשה לחוק טל) יש חצי שנה וצריך להתחיל לפעול". ליברמן סיפר עוד כי הוא "מלווה את חוק טל עשר שנים ואני זוכר את כל הגלגולים, ההבטחות והתחזיות. אצלנו העמדה מאוד ברורה ואני שמח שהממשלה לא קיבלה שום החלטה. בנושא חוק טל כל 15 הח"כים של ישראל ביתנו יצביעו נגד החוק. בניגוד לאחרים אצלנו מילה זו מילה. בנושא הזה עמדתנו מאוד ברורה".

ליברמן העריך שהממשלה איננה עומדת בפני בחירות ולישראל ביתנו אין כוונה להביא לפירוק מוקדם של הקואליציה. לדבריו, "אנחנו נשתדל ונעשה הכל על מנת שהממשלה תוציא את ימיה. אני חושב שזה חשוב. כך נהגנו וכך נתנהג. אם אחזור על כל הפרשנויות וההערכות, כולל בעיתון לאנשים חכמים, על המועד שבו אני אמור לפרוש, כבר היינו אמורים להיות אחרי מערכת בחירות רביעית או חמישית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ