אטיאס: מי שאומר שהדירות מיועדות לחרדים לא יודע חשבון

שר השיכון הגן על הקריטריונים לדיור בר השגה בעקבות הטענות שהם משרתים בעיקר את מגזרו; ח"כ גילאון: זו יריקה בפרצופה של המחאה החברתית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים74
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הכנסת קיימה היום (שני) דיון בשלוש הצעות אי אמון שהוגשו בעקבות תכנית הזכאות לדיור שהציג בשבוע שעבר שר השיכון, אריאל אטיאס. בדבריו היום הגן השר על הקריטריונים שהציג. "אני מייצג את תנועת ש"ס והיא מייצגת את כל פלחי החברה. הסקטור שלנו זה העם", אמר. "לש"ס יש מצביעים עושי צבא, מצביעים שעובדים אבל יש עוד דבר לש"ס - הם דואגים לשכבות החלשות, הם מוכנים שישפילו אותם על זה, הם מוכנים לשלם את המחיר".

השר שהותקף על ידי האופוזיציה שטענה כי מטרת הקריטריונים שהציג היא שירות המגזר החרדי, ענה כי "שמעתי את הסיסמה ששנות נישואין עוזרות לחרדים כי הם מתחתנים מוקדם. מי שלא מבין חשבון או לא רוצה להבין חשבון יכול להגיד כזה דבר: בקבוצה של הלא ילדים, למשל, אתה נמצא במצב נתון שאין לך ילדים - רק אז אתה מתמודד ב-20%. מי צובר שנות נישואין ללא ילדים: חרדים או אנשים ללא ילדים? בקבוצה הבאה 35% מהדירות לילד אחד או שניים – מי צובר שנות נישואין ועוצר אחרי שני ילדים? חרדים או לא חרדים? ובקבוצה השלישית – 35% לבעלי שלושה ילדים ומעלה. מי צובר שנות נישואין ועוצר בשלושה ילדים?", דברי אטיאס.

לדברי השר, "כשאנחנו מדברים עכשיו על קריטריונים אז עשינו שינויים משמעותיים ויש הרבה פופוליזם בעניין הזה וגם הרבה סקטוראליות. אולי אווירת הבחירות בבניין הזה חידדה את העמדות. אנחנו בונים הכל לפי קבוצות".

  עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

  ח"כ אילן גילאוןצילום: שירן גרנות

  אטיאס הוסיף כי "בשלוש השנים האחרונות שיווקנו למעלה מ-100 אלף דירות, ולאו דווקא למגזר שכולכם מנסים להגיד שהכול מכוון אליו". שר השיכון גם תקף את קודמיו בתפקיד ואמר כי "אנחנו נאבקנו להוריד את מחיר הקרקע ב-50%. אנחנו נאבקנו לטובת הזוגות הצעירים. מה שעמד לנגד עינינו זה להביא לכך שהרובד הכי רחב בישראל ייהנה מהקריטריונים".

  ‫ח"כ אילן גילאון (מרצ) אמר מנגד: "ממשלת נתניהו נכנעה פעם נוספת לאינטרסים סקטוריאליים ומוכרת הלכה למעשה את הדיור בר-השגה". הוא פנה לאטיאס, והטיח בו: "טול קורה מבין עיניך. הקריטריונים שקבעת הם יריקה בפניהם של אלה שיצאו לרחובות בקיץ האחרון. משרדך מתנער מאוכלוסיות חלשות, וביניהן החד-הוריות". ח"כ גילאון קרא לביטול הקפאת חוק הדיור הציבורי שמוקפא למעלה מעשור, "בעוד מספר הדירות הציבוריות ירד משמעותית ובמקביל עלה מספרם של אלה שזכאותם לדיור ציבורי אינה מיושמת".

  ח"כ גילאון העיר, בהתייחסו למאהל גן סאקר בירושלים: "לראש העיר לא נעים לראות מחוסרי דיור בחצר האחורית, והעירייה עושה מאמצים כבירים להזיז אותם לפני המרתון הבין-לאומי. כבר ראינו כמה ערים בעולם שנמחקו לקראת אולימפיאדות".‬

  מוקדם יותר היום דווח כי ראש הממשלה נתניהו, ושר האוצר שטייניץ התערבו בתוכנית כדי לשנות את הקריטריונים לזכאות לדיור ציבורי לטובת מי ששרתו בצה"ל או ביצעו שרות לאומי. עם זאת, נתניהו בחר שלא התייחס לנושא מיצוי כושר ההשתכרות. על כך אמר ליברמן כי זהו "זה צעד בכיוון הנכון אבל בהחלט לא מספיק. לא נקבל את זה כל זמן שכושר ההשתכרות לא מופיע".

  התוכנית שהציג אטיאס תבוצע בשיטת דיור למשתכן, שבה המדינה משווקת קרקעות לקבלנים במחצית ממחירן הריאלי. הזוכה במכרז הוא מי שיציע לדיירים את המחיר הנמוך ביותר לדירה. 

  הפרוייקט כפי שהוצג לפני התערבות ראש הממשלה היה אמור להיות מחולק לשלושה מסלולים, כש-20% מהדירות שישווקו במחירים מוזלים יינתנו ליחידים בני יותר מ-35 או למשפחות ללא ילדים, 35% למשפחות בעלות ילד אחד או שניים ו-45% למשפחות שלהן שלושה ילדים ויותר. עד כה נעשה שיווק הדירות בשיטת מחיר למשתכן על ידי העדפת משפחות ברוכות ילדים, והדבר גרר ביקורת רבה בשל העדפה מובהקת של האוכלוסייה החרדית.

  הקריטריון שבלט יותר מכל בהיעדרו מהתכנית הוא כושר ההשתכרות של רוכשי הדירה. ועדת טרכטנברג, יחד עם שר האוצר יובל שטייניץ ושרי ישראל ביתנו הם שהתעקשו כי תנאי הסף לתכנית יהיה ששני בני הזוג יעבדו בהיקף משותף של 125% משרה. כאמור, אטיאס בחר להתעלם מהדרישה, ויתכן שהתוכנית לא תאושר מסיבה זו במשרד האוצר.

  יש הטוענים שהדרישה היתה פוגעת בעיקר באוכלוסייה החרדית שעובדת בשיעורים נמוכים במיוחד, אולם השר אטיאס בחר להסביר שהתנגד לסעיף בשל פגיעתו באוכלוסיות חלשות. "הכללתו היתה יוצר הדרה של השכבות החלשות. אמרתי כבר כשהחלה המחאה החברתית שאסור שבעקבותיה יזנחו את השכבות החלשות. אנשים לא צריכים להיענש על כך שהם לא מצאו עבודה במשרה מלאה", אמר אטיאס בשבוע שעבר.

  תגובות

  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ