נתניהו ייבחר היום לכהונה נוספת כראש הליכוד

125 אלף מתפקדי הליכוד יצביעו היום בפריימריז לראשות המפלגה. במטה נתניהו חוששים משאננות בקרב המתפקדים שתביא להישג של משה פייגלין

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אופיר בר-זהר

מתפקדי הליכוד צפויים לבחור היום את בנימין נתניהו לכהונה נוספת כראש המפלגה. בשבועות האחרונים נעשו ההכנות לפריימריז במפלגה בשקט, ולכל המעורבים ברור היה כי נתניהו יזכה למרב הקולות ויתפנה למהלכים הבאים - פריימריז לחברי הכנסת במפלגה והעיסוק בהקדמת הבחירות. אולם היום יתווסף מעט עניין למרוץ בעיקר סביב השאלה כמה גורף יהיה הניצחון ומה יהיה מספר המתפקדים שייתנו את קולם למשה פייגלין.

"שלום לכם ידידיי מתפקדי הליכוד, מדבר בנימין נתניהו. מחר מתקיימים הפריימריז בליכוד ואני מבקש שתבואו להצביע עבורי", נאמר באחת ההודעות המוקלטות שנשלחו מטעם נתניהו ל-125 אלף מתפקדי המפלגה. בהודעה הזהיר נתניהו את תומכיו כי שאננות עלולה להביא להישגי הצד השני, "האחרים", כדבריו. "במטה של ביבי בהחלט חוששים מכך שפייגלין יקבל נתון משמעותי", אמר חבר מרכז מעורה. למרות התחרות, המאבק בין נתניהו לפייגלין היה שקט ואף צד לא יצא באמירות חריפות נגד השני.

ביקור פעילים

במחנה של נתניהו מייחלים לניצחון מוחץ שבו לפחות 80% מהבוחרים יצביעו בעבור ראש הממשלה. גם שחזור הסבב הקודם, שבו קיבל פייגלין 23% מקולות המצביעים, ייחשב לתוצאה סבירה בעבור מחנה נתניהו. אולם אם כוחו בליכוד יגבר אל מעבר לנתון זה - או אף יגיע לטווח ה-30% - הדבר יהיה הפסד מצד מחנה ראש הממשלה.

שני המועמדים יפתחו את הבוקר בהצבעה בקלפי במקום מגוריהם - פייגלין במעלה שומרון ונתניהו בבנייני האומה בירושלים. בהמשך היום יבקרו השניים את פעיליהם ברחבי הארץ. לקראת סגירת הקלפיות בשעה עשר בלילה יבוא נתניהו לגני התערוכה בתל אביב, שם יוכרזו התוצאות לקראת השעה חצות.

נתניהו בכנסת, אתמול. שלח הודעות מוקלטות לכל מתפקדי המפלגהצילום: אמיל סלמן

לצדו של פייגלין עומד מטה אידיאולוגי עם מאות מתנדבים, הנחשבים לכאלה שיבואו להצביע בכל מזג אוויר ואף להמתין שעות לתורם.

ראש המטה של פייגלין, שי מלכה, מאשר כי מאות פעילים יזכו להסעה. המוטיבציה שלהם נהפכת משמעותית יותר על רקע היום החורפי והגשום הצפוי להיות שעלול להשאיר מצביעים רבים בבית. במטהו של פייגלין סירבו לומר מה ייחשב הישג מבחינתם ואמרו כי "עצם ההתמודדות היא ניצחון".

חשש מהצבעה דלילה

במטה נתניהו נשמעו אתמול חששות מדלילות מצביעים והם תולים תקוות בכך שבנוסף לפריימריז לראשות המפלגה, יבחרו היום מתפקדי הליכוד גם את חברי המועצות בסניפי המפלגה ביישובים ואת חברי הוועידה (שיהפכו לאחר מכן לחברי מרכז). אולם, רק בחלק מהסניפים תיערך תחרות אמיתית מאחר שבכמה אחרים הגיעו כבר להסכמה באשר לנציגים הנבחרים - דבר שעלול לפגוע בצורך להצביע. גם התרגיל שרקח נתניהו, לפיו הכסף ששילמו המועמדים לתפקידי מועצה יוחזר להם אם מספיק מתמודדים מסניפם יבואו להצביע, לא בהכרח יסייע בסניפים שבהם כבר הושגו הסכמות. בסביבתו של פייגלין טוענים כי ברוב הסניפים התקבלו הסכמות בין המועמדים השונים.

"נתניהו נמצא במלכוד", אמר פעיל ליכוד מרכזי. "ככל שאחוז ההצבעה יהיה נמוך יותר כך משקלו של פייגלין יהיה גדול יותר". לדבריו, "הצעדים שנתניהו נקט להגדלת מספר חברי המרכז בערים דווקא איפשרו יותר הסכמות בסניפים. ואם יש הסכמה אין אקשן ולא באים להצביע. איך המועמדים יביאו מצביעים, יגידו להם 'בואו כי אני אקבל את הכסף שלי חזרה?'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ