הארגונים החברתיים יפגינו היום מול הכנסת: "דיור במחיר שוק אינו דיור בר-השגה"

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

ארגונים חברתיים טוענים כי שינויים שהוכנסו ברגע האחרון ברפורמה לחוק תכנון ובנייה, שצפוי לעלות היום לדיון בכנסת, מעקרים מתוכן את המושג דיור בר-השגה. לדבריהם, השינוי באופן הגדרת דיור בר-השגה צפוי לפגוע במימושן של תוכניות לשכירות מוזלת ברחבי ישראל.

"בציניות בלתי רגילה, הממשלה מביאה לדיון הצעת חוק שבאה לפתור את מצוקת הדיור בישראל ולאפשר דיור בר-השגה אך מלבד הכותרת היפה, ההצעה ריקה לחלוטין מתוכן", נמסר מהקואליציה לדיור בר-השגה, שבה חברים בין היתר האגודה לזכויות האזרח, האגודה לצדק חלוקתי, עמותת "במקום - מתכננים למען זכויות תכנון" ועמותת סיכוי.

בדיון שיתקיים היום בוועדת הכנסת המשותפת לענייני פנים וכלכלה בעניין הרפורמה בחוק התכנון והבנייה, צפויה לעלות הצעה להגדיר דיור בר-השגה כדירות קטנות להשכרה במחירי שוק - ללא כל התייחסות לדיור מוזל או מותאם-הכנסה. לדברי הארגונים, ההגדרה החדשה לדיור בר-השגה שונתה רק בימים האחרונים באופן שמשמיט את ההתייחסות לדיור מוזל.

"קורה כאן משהו מחריד", אמרה אתמול סתיו שפיר ל"הארץ"; "לראשונה ישראל הולכת להגדיר מה זה דיור בר-השגה, אבל מה שהממשלה מתכוונת לעשות זה להשתמש בטרמינולוגיה שלנו, של המחאה, כדי להגדיר משהו שהוא מדיניות כלכלית קיצונית וניאו-ליברלית. הולכים להגדיר דירה בת-השגה כמשהו שאינו דיור בר-השגה - במחירים הקפריזיים והמוכרים של השוק".

לדברי עו"ד גיל גן-מור מהאגודה לזכויות האזרח, חבר הקואליציה לדיור בר-השגה, "יש כאן המצאה חדשה שאומרת שדיור בר-השגה זה דיור להשכרה במחיר שוק - שזה יכול להיות דירה קטנה במחיר שני מיליון שקל במגדל יוקרה".

ממשרד האוצר נמסר כי "החוק נועד לכוון את שוק הנדלזן ליצירת דירות זולות, באמצעות הקטנת גודלה הפיסי של הדירה וביטול מרכיבי היוקרה שהשתרשו בשוק בשנים האחרונות. זאת, במטרה לאפשר למעמד הביניים לרכוש דירות זולות ולייצר דירות להשכרה לטווח ארוך. נדגיש כי המדינה מעניקה דיור מוזל לזכאים העומדים בקריטריונים. החוק משקף את המלצות ועדת טרכטנברג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ