המידע של רה"מ על הסתה פלסטינית בא מהימין

באמ"ן הפסיקו לעקוב אחר ההסתה ואל הוואקום נכנסו ארגונים פרטיים, בהם עמותות ימין, שמדווחים על הסתה ללשכת נתניהו ומשרד החוץ

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מחסור במשאבים, שינוי בסדרי עדיפויות והזנחה של שנים גרמו לכך שאמ"ן הפסיק כמעט לחלוטין את המעקב אחרי ההסתה נגד ישראל בתקשורת הפלסטינית. לוואקום שנוצר נכנסו כמה ארגונים פרטיים, בהם גם עמותות ימין, שהחלו לספק סקירות על הסתה ללשכת ראש הממשלה ולמשרד החוץ. בשבועות האחרונים הועברו תלונות בעניין זה לראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי.

שניים מהגופים הפרטיים שנכנסו לוואקום שנוצר באמ"ן, במעקב אחר ההסתה בתקשורת הפלסטינית, הם מכון המחקר ממר"י וארגון "מבט לתקשורת הפלסטינית". האחרון מפיק בדרך כלל תוצרים מקצועיים, אבל הוא מזוהה עם הימין. מי שעומד בראש "מבט לתקשורת הפלסטינית" הוא איתמר מרקוס, שהיה עד לא מזמן סגן נשיא "הקרן המרכזית לישראל" - עמותת ימין מניו יורק, שתורמת כספים ל"אם תרצו" ולפעילויות בהתנחלויות.

כדי להבין עד כמה משפיעים תוצרי "מבט לתקשורת הפלסטינית" די לבחון את התבטאויות נתניהו בעניין ההסתה בשבועות האחרונים, שמבוססות כולן על הסקירות של מרקוס ואנשיו. בלשכתו אישרו שהם מנויים על תוצרי "מבט לתקשורת הפלסטינית", יחד עם משרדי ממשלה אחרים. מלשכת נתניהו מסרו, שכאשר מחליטים לעשות שימוש הסברתי במידע, נעשית בדיקה מדוקדקת נוספת לגבי מקור המידע ומהימנותו.

המופתי של ירושלים מוחמד חוסיין (משמאל). קרא להרוג יהודים בנאום ששודר בטלוויזיה הפלסטינית הממשלתיתצילום: אמיל סלמן / ג'יני

ההסתה הפלסטינית זכתה לדגש מיוחד מאז הוקמה הממשלה הנוכחית. השר לעניינים אסטרטגיים משה (בוגי) יעלון ואנשי משרדו קיבלו את האחריות לריכוז "מדד הסתה" והצגתו לקבינט המדיני-ביטחוני בכל כמה חודשים; שר החוץ אבידור ליברמן הורה לשגרירויות להעלות את העניין באינטנסיביות באוזני הקהילה הבינלאומית, וראש הממשלה בנימין נתניהו מזכיר את ההסתה כמעט מדי שבוע.

רק בחודש האחרון פרסם נתניהו חמש או שש הודעות לתקשורת על שני נאומים לפחות בתקשורת הפלסטינית. פעם אחת בעניין הפגישה בין יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, למחבלת אמנה מונא, וכמה פעמים בעניין המופתי הפלסטיני שקרא - בנאום ששודר בטלוויזיה הפלסטינית הממשלתית - להרוג יהודים; ובפעם האחרונה שלשום, על תוכנית באותו ערוץ טלוויזיה ששיבחה את רוצחי משפחת פוגל.

שני פקידים ממשלתיים בכירים ושני קציני צה"ל, המעורים בתחום, אמרו ל"הארץ" שחרף החשיבות הרבה שמייחס נתניהו לעניין, טיפול המערכת הממשלתית והביטחונית במעקב אחרי התקשורת הפלסטינית לקוי ביותר. לדבריהם, בשנים האחרונות חלה הזנחה בעניין זה בעיקר באגף המודיעין בצה"ל.

מי שאחראי למעקב אחרי התקשורת הפלסטינית היא יחידת "חצב" שעוסקת ב-- OSINT איסוף מודיעין ממקורות גלויים על כל מדינות היעד. "חצב" היא חלק מיחידת האיסוף הגדולה של אמ"ן 8200, שעוסקת בעיקר ב-- SIGINT איסוף מודיעין ביירוט שיחות טלפון. זה כמה חודשים היא גם אחראית ללוחמת הסייבר.

לפני כחמש שנים פוצלה "חצב" בין בסיסי יחידה 8200, לפי מדינות היעד הרלוונטיות. הכוונה היתה לשפר את התוצרים ולחבר בין המודיעין הגלוי לסיגינט, אך התוצאה היתה הפוכה. המודיעין הגלוי הידרדר לתחתית סדר העדיפויות ו"חצב" עברה התנוונות, שגרמה לפגיעה קשה ביכולות המודיעיניות, בכמות התוצרים ובאיכותם.

אחרי תלונות קשות של חטיבת המחקר באמ"ן בשנתיים האחרונות, ב-8200 הבינו את הטעות. מפקד 8200, תא"ל נ', ומפקדת "חצב" סא"ל ר', מנסים להשיב את הגלגל לאחור ולשקם את יחידת המודיעין הגלוי. עד כה ההצלחה חלקית.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הידיעות והפרשנויות ישירות אל הפייסבוק שלכם

בעקבות המהפכות במדינות ערב החל מעקב אינטנסיבי אחרי רשתות חברתיות, בלוגים ופורומים באינטרנט, שהניב מידע מודיעיני איכותי. אבל המודיעין הגלוי הקלאסי - מעקב אחרי עשרות ערוצי טלוויזיה ערביים, קריאת עיתונים והאזנה לתחנות הרדיו, ספג מכה קשה. כך, לדוגמה, הופסק כמעט לחלוטין המעקב בזמן אמת אחרי ערוצי טלוויזיה מרכזיים כאל-ג'זירה, אל-מנאר של חיזבאללה, הטלוויזיה הפלסטינית הממסדית. עיקר הכיסוי המודיעיני נעשה בדיעבד ותוצרים מגיעים לצרכנים באיחור.

כחלק מצמצום המעקב אחרי התקשורת הפלסטינית נפגע הטיפול בהסתה. אם בשנים 2001-2004 הפיצה "חצב" דו"ח יומי של הסתה בתקשורת הפלסטינית הממסדית, היום הטיפול בזה הוא מזדמן בלבד. לדרשות יום השישי בטלוויזיה הפלסטינית ובקול פלסטין מאזינים רק ימים לאחר שנישאו.

המעקב הלקוי אחרי התקשורת הפלסטינית ב"חצב", ובמיוחד בהקשר להסתה, מוכר לגורמים רבים במערכת הממשלתית. אבל רק לפני כמה שבועות החל הטיפול בעניין. בלשכת נתניהו ובמשרדי ממשלה אחרים פנו לראש אמ"ן, התריעו על כך וביקשו שהבעיה תטופל.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "טענות הכתב אינן נכונות. היחידה עוקבת בזמן אמת ונותנת מענה 24 שעות ביממה, במשך כל ימות השבוע, למגוון רחב של תחומים, לרבות התחום הפלסטיני. בשנים האחרונות המענה הגלוי התרחב, והוא כולל איסוף מתחומים ופלטפורמות שונות. כל טענה אחרת משוללת יסוד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ