האתגר של נתניהו: למנוע מפייגלין להשיג יותר מ-30% מהקולות

רה"מ עומד להיבחר היום בפעם החמישית ליו"ר הליכוד. נתניהו מקווה לניצחון גורף שימנע את התחזקות השפעת המתנחלים על הח"כים של המפלגה

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

בנימין נתניהו נעל אמש את המרוץ שלו לראשות הליכוד בשורה של שיחות טלפון מקובלות לפעילים המרכזיים ולקבלני הקולות. היום הוא עומד להיבחר לתפקיד בפעם החמישית ב-19 השנים האחרונות. הפעם הראשונה היתה ב-1993. כמעט 20 שנה - להוציא פסק זמן קצר - הוא בזירה, המפלגתית והלאומית; מתמודד ונאבק, נופל ונוסק, מתרסק וממריא וחוזר חלילה. הפוליטיקה בדמו, השלטון בנפשו. אין כמעט תופעות כאלה בעולם המערבי של ראשי מפלגות וראשי ממשלה לשעבר שאינם מוכנים לוותר. שאינם אומרים: די. נתניהו נמצא על המסלול הבטוח להפוך לשמעון פרס של הליכוד.

על אף שההתמודדות שלו היום מול איש הימין הקיצוני משה פייגלין, היא לפרוטוקול בלבד, נתניהו לא אבה לוותר על אירוע הניצחון המסורתי בגני התערוכה בתל אביב, מתישהו לאחר חצות. הוא חי למען החגיגות הליליות הללו: הכניסה לבמה לצלילי ג'ינגל הליכוד המיתולוגי והצעקות "היידה ביבי", הנפת הידיים התיאטרלית, וקפיצת השפתיים שמשדרת נחישות ועוצמה אל מול האתגרים והסכנות.

נתניהו במרכז הליכודצילום: אלון רון

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הוא כבר לא ה"קוסם" מן הקדנציה הראשונה. הוא כבר לא מלך ישראל, הוא כבר אינו מעורר היסטריה. הוא זנח חלק מרכזי מהאידיאולוגיה שלו, כשהכיר במדינה פלסטינית, הקפיא בנייה בהתנחלויות ושחרר מאות מחבלים רוצחים תמורת חייל חטוף. אך הוא עדיין המנהיג הבלתי מעורער של הליכוד, מנהיג ללא מתחרים. הליכוד זה הוא, והוא זה הליכוד.

נתניהו יזכה ברוב גורף הלילה. השאלה האם פייגלין יצליח לגרוף כרבע מקולות המתפקדים (כמו בפריימריז הקודמים, ב-2007), או יתחזק ויגיע לקידומת שלוש, אינה רלבנטית למעמדו של נתניהו. אבל היא עשויה להיות מאוד רלבנטית למאזן הכוחות הפנימי בסיעת הליכוד. זוהי למעשה הבעיה העיקרית שתעמוד בפני נתניהו בחודשים עד לבחירות הכלליות: התחזקות הימין הקיצוני-דתי בתוך הליכוד (מה שבני בגין מכנה "כוחות הסימוס"), וההשפעה המאגית שכבר יש לו על הח"כים והמתמודדים על מקום ברשימת הליכוד לכנסת הבאה.

שיעור הצבעה גבוה בקרב המתנחלים, גם אלה שאינם נמנים עם קבוצת הפייגלינים, ותוצאה סבירה לאיש עצמו, תאותת לח"כים שעליהם להקצין עמדות לקראת מבחן הקלפי שלהם, לכשיבוא. סוגיית עתידו של המאחז הבלתי חוקי מגרון, מרחפת מעל הפריימריז הללו. בסוף השבוע האחרון קראו שני עיתוני הימין, "מקור ראשון" ו"בשבע" לקוראיהם, להצביע היום הצבעת מחאה נגד נתניהו, שהתייצב באופן חד משמעי מאחורי פשרת בגין, לפיה, תושבי המאחז יחויבו לעקור לגבעה סמוכה, ובתיהם ייהרסו. הצבעת מחאה פירושה: או להצביע פייגלין, או להטיל לקלפי פתק לבן.

משה פייגליןצילום: תומר אפלבאום

בכל מקרה, בחודשיים הקרובים, כשעול הפריימריז מאחוריו, נתניהו יצפה לו בהנאה מהטריבונה במפלגת האופוזיציה הראשית, קדימה, מקיזה את דמה שלה בהתמודדות חסרת מעצורים וחסרת רסן, וצועדת לקראת פילוג אפשרי. ח"כ שאול מופז, המתמודד העיקרי מול ציפי לבני, השיק אתמול את מסע הבחירות שלו לראשות המפלגה, עם סיסמה שאינה מותירה מקום לניחושים: "שאול מופז. ראש הממשלה". זו סיסמה מעניינת, מקורית, חצופה, יומרנית ובלתי צנועה בעליל. מופז מבקש לשדר לבוחריו, חברי קדימה, שאת המכשול הקרוי בפיו, "היא", הוא כבר צלח. פניו לקרב העיקרי, מול נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ