מהנדס פלסטיני: ישראל ארגנה שאיעצר באבו-דאבי כדי שאוסגר אליה

האיש, המוכר כפעיל חמאס, נעצר גם על ידי שירותי המודיעין בירדן, ושוחרר. הסיפור דומה לפרשת חטיפתו לישראל מאוקראינה של המהנדס העזתי אבו-סיסי

ברק רביד ואבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תעלומת מעצרו של מהנדס פלסטיני תושב שכם, שהתגורר באחרונה באבו דאבי, מעלה את השאלה האם ישראל עומדת שוב מאחורי מעצר פעיל חמאס במדינה זרה. ג'עפר דע'לס, בן 27, יליד כוויית - שמוצא משפחתו בכפר בורקא ליד שכם - נעצר כמה פעמים ועבר בחודש האחרון שורה של חקירות שתי וערב של שירותי המודיעין באבו-דאבי ועמאן. דע'לס חושד שישראל היא שהביאה למעצרו, כדי שיוסגר לידיה, כפי שעשתה עם המהנדס דיראר אבו-סיסי, שנעצר באוקראינה והועבר לישראל. מהשב"כ לא נמסרה כל התייחסות לדברים.

דע'לס מוכר היטב לכוחות הביטחון הישראליים והפלסטיניים כפעיל חמאס. גם בני משפחתו נמנים עם תומכי חמאס. בשנת 2006 הוא נורה בבטנו בעימותים שהיו בשכם בין תומכי פתח וחבריו לארגון. לטענת גורמי ביטחון של הרשות, דע'לס היה מעורב במנגנון להעברת כספים ונשק של חמאס מחו"ל לעזה.

דע'לס, שמחזיק גם בדרכון ירדני, בילה את הימים האחרונים במעצר בעמאן. קודם לכן גורש לשם על ידי שירותי הביטחון של איחוד האמירויות. הוא נעצר בבירה הירדנית מיד כשנחת בנמל התעופה ודרכונו הוחרם. הוא פנה לאגודת המהנדסים הירדנית, שהוא נמנה עם חבריה, וביקש סיוע. אגודת המהנדסים שיגרה מכתב לראש ממשלת ירדן, עון חסאונה, ומסרה שדע'לס חושש לחייו וסבור ששירותי הביטחון הירדניים, או האינטרפול, יסגירו אותו לישראל.

אגודת המהנדסים דרשה מראש הממשלה הירדני למנוע את הסגרת המהנדס הפלסטיני-ירדני לידי ישראל. דע'לס חשד שישראל עומדת מאחורי מעצרו, בין השאר משום שיציאת אשתו מהגדה לירדן נמנעה לפני כמה חודשים. השניים תיכננו להיפגש בעמאן.

אמו אמרה אתמול ל"הארץ" כי בנה אינו מוחזק עוד במעצר. "הוא נקרא לחקירה על ידי המוחבאראת (שירות המודיעין) הירדני, שאלו אותו חמש שאלות ושחררו אותו", אמרה. לדבריה, הוא שוהה בעמאן, אבל הקשר שלה אתו משובש. גם אבי המהנדס, אחמד, אמר ל"הארץ" שבנו אינו עצור בירדן. "הוא הוחזק 24 ימים באמירויות. אין לנו מושג למה. הוא מתקשר אלינו מדי פעם. אנחנו לא יודעים אם ישראל או הרשות הפלסטינית הם שלחצו על האמירויות לעצור אותו".

דע'לס גדל בכפר בורקא ליד שכם, למד הנדסת כימיה באוניברסיטת א-נג'אח בעיר, ובשנת 2008 עבר לאיחוד האמירויות ולמד לתואר שני, במכון הנפט באבו-דאבי. הוא התמחה בהנדסת כימיה, בעיקר בתחום הבטון. בשנים האחרונות עבד בחברת הנפט הלאומית באבו-דאבי.

ארגון זכויות האדם "ידידי האנושות" מסר, בהודעה שפרסם, כי ב-29 בדצמבר נעצר דע'לס ל-18 ימים בידי שירותי המודיעין של איחוד האמירויות, ועבר שורה של חקירות. הוא לא הורשה להיפגש עם עורך דין או עם בני משפחתו, ולא נמסרה לו סיבת מעצרו. קודם לכן הוא נעצר כמה פעמים על ידי שירותי המודיעין של איחוד האמירויות, שפשטו על ביתו והחרימו את מחשבו האישי.

גורמים בחמאס האשימו את הרשות הפלסטינית שהיא ביקשה משירותי המודיעין באמירויות לעצור את דע'לס. בחמאס טענו שדע'לס מבוקש בידי הרשות משנת 2008, בשל פעילות פוליטית בחמאס.

סיפורו של דע'לס דומה מאוד לפרשת חטיפתו והסגרתו לישראל של המהנדס דיראר אבו-סיסי, שהיה סגן מנהל תחנת הכוח של עזה. אבו-סיסי נעצר בידי שירותי הביטחון של אוקראינה בעת נסיעה ברכבת, והועבר לישראל.

מעצרו נחשף רק אחרי שאשתו הודיעה שהוא נעדר ופנתה לאו"ם בבקשת עזרה. בחקירתו בישראל הודה אבו-סיסי שהיה מעורב בפיתוח מערך הרקטות וטילי הנ"ט של חמאס.

דע'לס. שורה של חקירות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ