דרמת מפקד חיל האוויר תסתיים עם מינויו הצפוי של אשל

ראש אגף התכנון זכה לתמיכת הרמטכ"ל בני גנץ, שסימן את המינוי כ"קו אדום". החתיכה החסרה בתצרף המינויים בצבא: סגן הרמטכ"ל הבא

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

הדרמה המופרזת סביב מינויו של מפקד חיל האוויר הבא תסתיים, כנראה, בימים הקרובים בדיוק באופן שהיה חזוי מראש: בזכייתו של האלוף אמיר אשל בתפקיד. אתמול (שני) נפגש שר הביטחון, אהוד ברק, בנפרד עם אשל ועם שני המתמודדים הנוספים, האלוף יוחנן לוקר, מזכירו הצבאי של ראש הממשלה, ותת-אלוף נמרוד שפר, ראש מטה חיל האוויר.

כפי שנכתב ב"הארץ" בשבוע שעבר, ההכרזה הפומבית של הרמטכ"ל בני גנץ כי הוא יהיה זה שיחליט מי ימונה לתפקיד מפקד חיל האוויר, כמו תמיכתו הנחרצת של גנץ בפורומים סגורים במינוי אשל, הכריעו למעשה את הדילמה. ברק, שהעדיף עקרונית את אשל על לוקר, לא שש להתעמת עם גנץ סביב מה שהרמטכ"ל סימן לעצמו בפומבי כמעין "קו אדום". ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהתפעל מאוד מכישוריו של לוקר (לפחות עד להתפוצצות הפרשה של אשל אחר, ראש הסגל נתן אשל) לא ישכב על הגדר עבור מזכירו הצבאי. ברק אמנם לא אמר אתמול למועמדים מה הוחלט, אך נראה שהמינוי יהיה של אשל.

ההכרזה הרשמית על מינוי מפקד חיל האוויר, שייכנס לתפקידו במקום מפקד החיל הפורש האלוף עידו נחושתן במאי הקרוב, צפויה בתוך כשבוע. כעת, מה שנותר לברק ולגנץ הוא להציע מינוי אחר ללוקר. לוקר רמז בעבר כי אינו מעוניין להישאר לאורך זמן כמזכיר צבאי, וכי אם לא יתמנה למפקד החיל ישקול פרישה מצה"ל. עם זאת, קיימת אפשרות שיוצע לו להיות נספח צה"ל בוושינגטון או ראש אגף התכנון במטכ"ל, במקומו של האלוף אשל. גם המתמודד השלישי, תא"ל שפר, צפוי לקידום לדרגת אלוף בקרוב.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

אלוף אמיר אשלצילום: תומר אפלבאום

אחרי ההכרעה בסוגיה תישאר שאלה אחת מרכזית ופתוחה בתצרף המינויים בצמרת הרמטכ"ל: מינוי סגן הרמטכ"ל הבא במקומו של האלוף יאיר נוה. גנץ היה מאוד מעוניין לראות בתפקיד את האלוף גדי אייזנקוט, אלוף פיקוד הצפון היוצא הנמצא כעת בחופשת לימודים. אבל בדרך למינוי עומד מכשול, שעדיין לא ברור מה גודלו – דו"ח המבקר בפרשת מסמך הרפז. כזכור, שני חבריו הקרובים של אייזנקוט, אלוף-משנה (מיל') גבי סיבוני וראש המוסד, תמיר פרדו, היו מעורבים בהעברת מסמך הרפז מלשכת הרמטכ"ל אז גבי אשכנזי לערוץ 2. השניים העידו במשטרה ואצל המבקר כי פעלו בלא ידיעתו של אייזנקוט, אף שזה הראה להם קודם לכן עותק של המסמך (שקיבל מאשכנזי).

אייזנקוט, ששימש כמזכירו הצבאי של ראש הממשלה ושר הביטחון ברק בסוף שנות ה-90, מוערך מאוד על-ידי ברק, אולם פרשת הרפז גרמה למתיחות מסוימת ביניהם. אם תהיה ביקורת בדו"ח על התנהלותו בפרשה – והדבר עדיין לא ידוע – היא עשויה להשפיע על הכרעת ברק וגנץ אם למנותו לסגן הרמטכ"ל. טיוטת הדו"ח תופץ כנראה בשבוע הבא, אחרי עיכוב ממושך בהשלמת ניסוחה. מועמד אפשרי אחר לסגנות הוא האלוף אבי מזרחי, המסיים בעוד כחודש את תפקידו כאלוף פיקוד המרכז.

פרשת אשל הצבאית, שנופחה בתקשורת ללא הכר, צריכה כנראה ללמד עוד לקח: מעל כל דילמת מינויים בצבא, בתקופה הנוכחית, מרחף צל כפול: זה של פרשת הרפז וזה של ההתלבטות בשאלה אם ישראל צריכה לתקוף את אתרי הגרעין באיראן. בחלק מהפרסומים בעיתונות הוצג לוקר, באופן נחרץ, כאילו הוא תומך בתקיפה. ככל הידוע, זו אינה קביעה מבוססת. מינויו הצפוי מלמד שגנץ אינו רמטכ"ל חלש כפי שהוצג לאחרונה – וששיבוץ מפקד חיל האוויר, גם אם הוא נחשב (כמו אשל) למתון בשאלה האיראנית – לא יכריע בשאלת התקיפה באיראן. זו הכרעה שתסוכם לבסוף בדרג המדיני, תוך השפעה מסוימת של עמדת הרמטכ"ל וראש המוסד. לעניין הזה, מפקד חיל האוויר הוא דרג מבצע, לא מחליט.

נדמה שלכל פרסום בתקופה זו בשאלת המינויים בצמרת מערכת הביטחון מוטב להוסיף אזהרת ספינים חריפה. דוגמא נוספת ניתנה אתמול, כשהאלוף יואב גלנט – שמינויו לרמטכ"ל בוטל ברגע האחרון בפברואר אשתקד – מונה למנכ"ל חברת חיפושי הגז בבעלות איש העסקים בני שטיינמץ. מה קרה לספקולציה בדבר מינוי גלנט למנכ"ל משרד הביטחון במקומו של האלוף (מיל') אודי שני? הרכילות החמה הזו, מהחודש שעבר, נעלמה בלא להותיר עקבות. גלנט עבר לעסקים ואודי שני נותר בתפקידו, בניגוד לפרסומים הקודמים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ