בשימוע בסנאט נחשף: ראש המוסד ביקר בחשאי בוושינגטון לשיחות על איראן

יו"ר ועדת המודיעין שאלה בשימוע את בכירי קהילת המודיעין: האם ישראל עומדת לתקוף באיראן? כשלא נענתה, ציינה כי רק השבוע פגשה את פרדו בוושינגטון

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש המוסד תמיר פרדו ביקר השבוע בחשאי בוושינגטון ונפגש עם בכירים בקונגרס, בבית הלבן ועם ראשי קהילת המודיעין של המדינה. דבר ביקורו נחשף היום (שלישי) באופן מקרי בשימוע פומבי שנערך בוועדת המודיעין של הסנאט האמריקאי לראשי המודיעין, ששודר בטלוויזיה האמריקאית.

בשימוע שנערך היום השתתפו ראש הסי-איי-אי, דיוויד פטראוס, וראש המודיעין הלאומי, ג'יימס קלאפר. במהלך הישיבה שאלה יו"ר הוועדה, הסנאטורית דיאן פינשטין את קלאפר, האם ישראל עומדת לתקוף באיראן? קלאפר השיב כי הוא מעדיף לדון על כך בישיבה בדלתיים סגורות.

אך פינשטין היתה זו שציינה בתגובה כי היא נפגשה השבוע בוושינגטון עם ראש המוסד, פרדו. ראש הסי-איי-אי פטראוס ציין בשימוע כי גם הוא נפגש עם פרדו במהלך ביקורו בוושינגטון, וציין כי קיים חשש הולך וגובר בישראל בנוגע לתוכנית הגרעין האיראנית.

במהלך השימוע התייחס קלאפר למזימה להתנקש בשגריר הסעודי בוושינגטון ואמר כי הדבר מצביע על נכונותם של גורמים רשמיים באיראן, כולל המנהיג הרוחני האייתולה עלי חמינאי, לתקוף על אדמת ארה"ב בתגובה לכל מהלך אמריקאי המסכן את המשטר. הוא הוסיף כי וושינגטון מודאגת ממזימות איראניות נגד מטרות אמריקאיות ומערביות.

פרדו התייחס לפני כחודש . בהרצאה בפני כ-100 שגרירים ישראלים בכנס שנערך בירושלים, הפתיע ראש המוסד ורמז כי הוא אינו סבור שאיראן גרעינית תהיה בהכרח איום קיומי על ישראל. פרדו הדגיש, לדברי שלושה שגרירים שנכחו בהרצאה, כי ישראל פועלת באמצעים רבים כדי לסכל את תוכנית הגרעין האיראנית והיא תמשיך לעשות זאת, אולם אם האיראנים ישיגו פצצה גרעינית, המשמעות של כך לא תהיה חיסולה של מדינת ישראל.

"מה המשמעות של המונח איום קיומי?", שאל פרדו. "האם איראן היא איום על ישראל - בהחלט. אבל אם אומרים שפצצה גרעינית בידי איראן היא איום קיומי, אז משמעות הדבר שצריך לסגור את החנות וללכת הביתה. זה לא המצב. משתמשים בחופשיות רבה מדי במונח הזה איום קיומי".

תמיר פרדו. ביקור בוושינגטוןצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ