אופיר בר-זהר

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עתיד להשיג הלילה (רביעי) ניצחון גדול על משה פייגלין בבחירות לראשות הליכוד. נתניהו, שהביע חשש במהלך היום בשל אחוזי הצבעה נמוכים, זכה לאחוזי תמיכה גבוהים בערים הגדולות ועם תום ספירת הקולות יציין את הפעם החמישית שבה הוא נבחר כיו"ר התנועה. לאחר ספירה של 85% מהקלפיות, עולה כי נתניהו זכה ב-76% מן הקולות ואילו פייגלין ל-24%.

קצת לאחר השעה 1:00 בלילה עלה נתניהו לנאום בגני התערוכה בתל אביב והודה לפעילים הרבים שהצביעו למענו. "אני חושב שהוכחנו יחד שהליכוד היא תנועה חזקה, מלוכדת ומאוחדת", אמר נתניהו שטען כי לא צפויות בחירות כלליות בקרוב.

ספירת הקולות בבחירות החלה לאחר דחייה של שעה, ואף של שעתיים בחלק מהקלפיות, בשל "תנאי מזג האוויר". קרוב ל-50% מבעלי זכות ההצבעה השתתפו בבחירות.

למרות ניצחונו, נתניהו היה מוטרד לאורך כל היום מאחוזי ההצבעה הנמוכים. בסביבתו חששו ממצב שבו המחנה של פייגלין והימין הקיצוני יתחזק ויקבל הרבה יותר קולות מכפי שקיבל בבחירות האחרונות ב-2007, אז זכה פייגלין ב-23%.

נתניהו במסיבת העיתונאים, הערב בגני התערוכה בת"אצילום: תומר אפלבאום

ראש המטה של נתניהו, חיים ביבס, העריך לקראת חצות כי הוא ינצח עם כ-80% מקולות הבוחרים. נתניהו עצמו אמר באותה עת כי "היום הליכוד האמיתי ניצח. הוכחנו שכוחנו באחדותנו. נמשיך במנהיגות אחראית להוביל בחינוך, בכלכלה ובביטחון, למען כל אזרחי ישראל". 

בשעת הבוקר והצהריים קלפיות רבות היו שוממות ונכחו בהן יותר עובדים ומאבטחים מאשר מצביעים. הניצחון הצפוי של נתניהו, לצד העובדה שבחלק מהסניפים הגיעו להסכמות מוקדמות על זהות חברי מועצת הסניף וחברי ועידת הליכוד, גרמו למתפקדים רבים לוותר על ההצבעה. בקלפיות נרשמה נוכחות של מטה נתניהו שדאג להסעות למתפקדים, וגם במטה של פייגלין עסקו בארגון הסעות.

פייגלין עם תומכיו, היוםצילום: אמיל סלמן

בניגוד למערכה הקודמת, המתפקדים יכלו להצביע רק בסניף שבו הם רשומים. בבית שמש קראו פעילים להימנע מהצבעה לנתניהו, זאת על רקע טענות להתעלמות הנהגת הליכוד למתרחש בעיר.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות היישר לפייסבוק

אחר הצהריים כינס נתניהו מסיבת עיתונאים לא מתוכננת וקרא למתפקדים להיזהר משאננות ולהגיע לקלפיות. "אני לא חושש, אבל אני רוצה שיבואו כמה שיותר מהליכודניקים", אמר נתניהו. "צריך לתת ביטוי לעוצמת התמיכה שאני שומע מהשטח. שלא יהיה כאן עיוות, שלא ייתפש כאילו אין תמיכה בשעה שיש תמיכה גורפת בדרך שבה אני והשרים וחברי הכנסת מובילים את המדינה. כולם יודעים את זה. אנשים נשארים בבית כי הם מניחים בצדק שהתוצאה ידועה".

בנוסף התייחס לתומכיו של פייגלין, מבלי לנקוב בשמו: "אנשים אחרים שבאים – חלקם לא מצביעים לליכוד בבחירות לכנסת - יכולים לעוות את התמונה. לא את המציאות, אלא את התמונה", הזהיר.

לאחר דבריו נסע נתניהו לסיור בדרום, שם ערך פגישות עם מטות הפעילים על מנת לדרבנם להצביע. כך עשה גם פייגלין שהמשיך לגייס מצביעים. שעתיים לפני תום ההצבעה קרא ראש המטה שלו למצביעים להגיע לקלפיות: "הבלגן בקלפיות פועל לטובת הצד הנחוש. אלו שיתאמצו, ימתינו בתור ויצביעו - ינצחו. מגיעים לקלפי ושמים משה בתיבה".

בסביבתו של פייגלין לא ציפו לניצחון בבחירות, אך כיוונו לטווח הארוך. "עבור כל מי שחפץ במדינה יהודית, חינוך יהודי, משפחה יהודית, הערכים האמיתיים של המחנה הלאומי והליכוד האמיתי, ההתמודדות הזאת תהיה נדבך חשוב מהותי בניצחון שבוא יבוא", אמר פייגלין בבוקר. עוד אמר כי "אנחנו בתהליך מנצח של יצירת מנהיגות יהודית לרוב היהודי הגדול שדבק בזהותו. רק בשבוע שעבר ראינו מהן אמונותיו: 80% מאמינים באלוהים... רק מנהיגות מהסוג שאני מציע יכולה להוציא אותנו מאותו סחרור ולייצר כאן חברת מופת יהודית וחברת חירות יהודית".

יום ההצבעה התאפיין בתקלות וטענות שונות של שני המחנות. שעת הפתיחה הרשמית של ההצבעה היתה עשר בבוקר אך בקלפיות רבות התעכבה שעת הפתיחה. במטה פייגלין האשימו כי ספרי הבוחרים לא הגיעו ליישובים שונים ביהודה ושומרון שבהם זוכה פייגלין לתמיכה רבה, והדבר הביא לכך שבוחרים שהגיעו להצביע נשלחו הביתה. גם מטה נתניהו נתקל בבעיות טכניות כאשר כמה מהקלפיות נפתחו באיחור, בחלק מהמקרים אף אחרי שעות ארוכות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ