צה"ל שוקל הקפאת מערך המל"ט בחטיבות החי"ר

כלי הטיס היו אמורים לשמש כמערך ביניים לשניים הקיימים כבר בחיל התותחנים. הסיבה למהלך נעוצה בין השאר בשיקולי תקציב

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

בצה"ל שוקלים להקפיא את פרויקט כלי הטיס הבלתי מאוישים (כטב"מים) המכונה שנ"י (שכבה נמוכה יבשתית), המיועד לשמש אמצעי שיספק מידע חזותי באמצעות צילומי וידיאו וצייני לייזר עבור חטיבות החי"ר. מדובר באחד מכיווני פיתוח אמצעי הלחימה המתקדמים ביותר בחיל התותחנים, שעליו הוחלט כבר בשנת 2009. זאת, כחלק מרעיון מרכזי בצה"ל "לחלק" את השמים למרחבי פעולה - של חיל האוויר ושל חיל התותחנים - כדי לספק מודיעין מדויק יותר לטובת המפקדים הלוחמים.

כעת, המשך יישום תוכנית הכטב"מים עבור דרגי החטיבות נמצא בדיונים ועתידו לא ברור. כחלק מדיונים שהתקיימו בשבועות האחרונים בזרוע היבשה, הובאה עמדתם של חלק מקציני הזרוע ומקציני תותחנים המכירים את הנושא, כי יש להקפיא ואולי אף לבטל את הפרויקט. הסיבה למהלך נעוצה בין השאר בשיקולי תקציב.

גורם צבאי הסביר כי הסיבה למהלך נעוצה לא רק במשמעות הכלכלית של מעבר ליישום מלא של התוכנית, שכוללת כשמונה מוקדים של המערך, אלא גם בהיבטי ההפעלה של המוקדים הללו. לדברי קצין המעורה בפרטים, במדיניות פיננסית מורכבת כמו בימים אלו, ייתכן שניתן לבצע את משימת איסוף המודיעין באמצעות כלים הקיימים כבר היום בשורות צה"ל. בתגובה לכך הסבירו בצה"ל כי נכון לימים אלו אין כל החלטה בעניין ולכשתתקבל - היא תפורסם.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

כיום נמצא אמצעי כלי טיס אחד, "סקיילארק 2" מפיתוחה של אלביט, בגזרת החטיבה המרחבית "שגיא" בגבול ישראל-מצרים, במסגרת ניסוי מבצעי ראשון שהחל לפני כחודש. הוא משמש לטובת איסוף מודיעין בחטיבה. השבועון הצבאי "במחנה" פרסם לפני שבועיים כי במסגרת הצבת האמצעי בדרום למשך כחצי שנה, נבחנת תפישת ההפעלה של כלי הטיס ואם הוא מתאים לשימוש כוחות צה"ל וכן לקריטריונים שהציבו לו מראש בזרוע היבשה.

על פי התכנון של חיל התותחנים, על מערך השנ"י להיות בעל יכולת לאסוף מידע בדגש על אזורים בנויים, בטווחים של עד 50 קילומטרים, ושיוכל לשהות באוויר בין חמש לעשר שעות. על פי תפישת ההפעלה של החיל, הכטב"ם צריך להיות בעל יכולת לסרוק שטח לגילוי מטרות, לסגור "מעגלי אש" ולגלות שיגורי משגרים.

חיל התותחנים מפעיל באופן מבצעי מלא שני מערכי כלי טיס בלתי מאוישים: מערך אחד שכמותו מופעל גם בחיל האוויר, המשתמש בכלי טיס בלתי מאוישים גדולים, גם הוא בפיתוח אלביט, ומיועד להפעלה עבור המפקדות האוגדתיות ומעלה; ומערך "רוכב שמיים", יחידה חדשה בצה"ל של לוחמי תותחנים המפעילים מזל"ט טקטי קטן ממדים, המספק מידע חזותי עבור מפקדי הגדודים.

כניסתו של מערך השנ"י לשורות הצבא אמורה להיות מעין דרג ביניים: בניגוד ל"רוכב שמיים", הוא יהיה בעל יכולת לציין נקודות תקיפה באמצעות קרני לייזר. אך לעומת מערך כלי הטיס הגדולים, הכטב"ם הזה יופעל באמצעות קרון הפעלה מתנייד, ולכן אמור להיות בעל קשר ישיר יותר לחטיבות עצמן וכך הפעלתו אמורה להיות עצמאית יותר.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "הפרויקט נמצא בתהליך ניסוי ובחינה. בסיום הבחינה יתקבלו ההחלטות הרלוונטיות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ