"אפשר לקחת את העוגיות של ביבי, ולהצביע לפייגלין"

בין ירושלים לאולמי רינה באשדוד, עם שירים של אייל גולן והמנון הליכוד המשופץ. כך נראה יום הפריימריז של משה פייגלין

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

בבנייני האומה בירושלים היה קל לראות את סדרי הכוחות בין בנימין נתניהו ומשה פייגלין, שנאבקו זה מול זה על הנהגת הליכוד. מטה הבחירות הירושלמי של נתניהו התמקם במאהל ענק ומחומם, ומולו, פעילי פייגלין הצטופפו בסוכה רעועה ופרוצה לרוח הירושלמית הצוננת, כשפתקי ההצבעה מאוחסנים בשקית סופר של "רמי לוי". כדי לשרוד, היה צריך להתחמם במאהל הסגור של נתניהו. אחד מפעילי נתניהו לקח על עצמו את המשימה לגרש מהמאהל את עובדי הקבלן של הבחירות שנשכרו על ידי חברת מנפאוור וניסו להפשיר עצמות ולחלץ כוס תה.

"מי שמאמין לא מפחד", להיטו של אייל גולן, נבחר כסיסמת הבחירות של פייגלין, והשיר עלה בשאון מהסוכה של הפייגליניסטים. אייל גולן הוא האדם היחיד שיכול לחזק גם את דפני ליף בהפגנת המיליון וגם את אנשי "מנהיגות יהודית" של פייגלין.

אל הפריימריז הצוהלים נסתפח אהרון ברונשטיין, יהודי אמריקאי חם, אפילו חם מדי, המנסה לשווק בובות אובמה, שקשה להבין אם הן נגדו או בעדו. "הקמפיין האמיתי שלי הוא נגד איראן, שמנסה להשתלט על העולם", הוא מסביר לי. ברקע עולה הג'ינגל של פייגלין, המבוסס על מנגינת "רק הליכוד יכול", עם טקסט מעודכן העוסק בפייגלין וכולל את השורה המטרידה "האויב העקשן יימוג בעשן".

פייגלין עם תומכיו, אתמול בירושלים. מאחור: שלט המחאה נגדוצילום: אמיל סלמן

"תצביע פייגלין?", מתפרצת אליי אחת הפעילות. אני אומר לה שבכוס שלה יש עוגיות ממטה נתניהו. "אז מה, אפשר לקחת עוגיות מביבי, ולהצביע לפייגלין", היא אומרת. שמעון ועקנין מגילה, אחד הפעילים היותר נחמדים של פייגלין, מסביר לי שהוא מאוד מאוכזב מנתניהו: "הוא הציע שתי מדינות. למה? כולם מהגרים. יצרנו עם מלאכותי". לאחר מכן הוא נרגע, שואל לשם אמי ומברך אותי, מאוכזב שטרם התחתנתי.

גם לפייגלין, מתברר, יש אופוזיציה, קשוחה ומשונה לא פחות ממנו. פרד מונצ'רס, פייגליניסט לשעבר שנטש את "מנהיגות יהודית", מוחה נגדו עם שלטים מביכים. כשפייגלין מגיע, פרד מחריב לו את הכניסה כשהוא נעמד מאחוריו עם השלט "פייגלין = נביא שקר". אחד הפעילים מנסה למשוך לו בכוח את השלט, אבל פרד אוחז בו חזק וצועק "זו דמוקרטיה". פייגלין מתעלם ונואם, מדבר על כך שלא פתחו עד הצהריים את הקלפיות ביהודה ושומרון שבהן הוא חזק.

אהרון בורנשטיין נותן לפייגלין בובת אובמה בשידור חי, ופייגלין מסתיר את הבובה עם דף, אבל לא נעים לו לזרוק אותה והוא נתקע אתה בידיו. בדרך לחניה, עוצר את פייגלין בחור בשם יובל ואומר: "פייגלין, עזוב אותך שטחים. לא חסר לנו אדמות, אבל לאנשים אין דירות, הם נזרקים לרחובות. לא יכול להיות שדלק כל כך יקר. די עם הסיסמאות, צריך משהו חדש". פייגלין עומד מולו המום, מחייך וממלמל משהו.

התחנה הבאה היא אולמי רינה באשדוד. אם בירושלים האוהדים של פייגלין היו אידיאליסטים ודתיים, באשדוד נראה שתומכיו רוצים בעיקר להראות לנתניהו שהם אינם בכיס שלו. "רק ביבי יכול להנהיג, אבל הוא צריך להבין שאנשים הם לא פיונים. ניתן לו מכה, ניתן לו מכה טובה", מבשר פעיל הליכוד מאיר גבאי. "לביבי יש שכרון כוח. אנחנו נדאג שלא יתעלם מאשדוד", מבהיר עוזיאל בריח.

במפתיע, תומכי נתניהו ופעילי פייגלין באשדוד חולקים סוכה אחת. שניהם גם מעניקים רשימת מומלצים אחת של פעילים מחוזיים לוועידת הליכוד. "הכל יהיה כאן על מי מנוחות כי הושג דיל", מפרשן עוזיאל בריח. "אחרת היה פה אזור קרבות. אחרי שנים, איחדנו את הסניף. היינו מפולגים ולכן אין לנו חבר כנסת מאשדוד". אני שואל מי יכול להיות מועמד לחבר כנסת, ובריח מצטנע: "רוצים שאני ארוץ, לא בטוח שייצא".

מנחם גלילי, עורך המקומון "השבוע באשדוד" וחבר ליכוד, מסביר לי שיצביע לפייגלין כמחאה, על אף שהוא מגדיר את עצמו "ליכודניק שמאלן". "הדעות של פייגלין דפוקות, אבל אנשים כאן מאוד כועסים על נתניהו וגם על ראש העיר יחיאל לסרי. אני אגב העליתי את לסרי לשלטון". גלילי מעניק לי גליונות של עיתונו הלוחמני ומסביר: "אני בנוי מהחומר של שוקן. אני לא עושה חשבון. החרימו לנו את המודעות העירוניות, את הבן שלי פיטרו מקבוצת הכדורגל, אבל אני לא נכנע. אי אפשר שיהיו בחירות שהתוצאות ידועות מראש. מה שקורה עם ביבי מזכיר את אסד".

גלילי מציג בפניי את האיש החזק באשדוד, ברוך מרזוק מהתעשיה האווירית, שמחזיק 1,500 חברים הבאים באוטובוסים להצביע - יותר מרבע סניף. כשאני שואל על הדיל, מרזוק אומר לי "הכול מסודר" ומודה שהטייקון המקומי ג'קי בן זקן היה שותף מרכזי. כשפייגלין מגיע, הוא לוחץ לפעיליו יד מהוססת. "אם לא היינו מביאים פעילים, לא היו משבצים אותך", מבהיר עוזיאל בריח לפייגלין המעט מבוהל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ