הרמטכ"ל: יש להמשיך לשבש מהלכים הקשורים בפרויקט הגרעין האיראני

גנץ אמר בנאומו בכנס הרצליה כי האיומים על ישראל נותרו בעינם; בהתייחסות ראשונה לחוק טל אמר כי צבא העם לא יוכל להישען לנצח על מחציתו של העם

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, הזהיר הערב (רביעי) בנאומו בכנס הרצליה כי האיומים על ישראל גדלו בשנים האחרונות והתעצמו בשל חוסר היציבות האזורית. הוא התייחס גם לנושא הגרעין האיראני ואמר כי יש להמשיך לשבש את ניסיונות איראן להשיג נשק גרעיני.

גנץ שסקר את שורת האיומים הניצבים בפני ישראל הקדיש חלק ניכר מנאומו לאיראן. "אין ספק שאיראן חותרת לגרעין צבאי ואם היא תחליט לעשות זאת בתוך תקופה של
שנה, היא תוכל לחצות ספים של יכולת שהולכת ומתממשת", אמר גנץ שחזר על עמדת ישראל לפיה איראן היא גם "בעיה עולמית ובעיה אזורית".

"העולם והאזור צריכים להמשיך לפעול לבידודה של איראן. נכון להמשיך את הלחצים הכלכליים והסנקציות, שרואים שמתחילים לשאת ניצנים של הישגים והתקדמות על מה שקורה בתוך איראן". הוא הוסיף כי "נכון לפעול ולהמשיך לשבש מהלכים הקשורים בהתפתחות פרויקט הגרעין האיראני ולפעול להידוק הפיקוח על הקורה. חשוב לפעול לבנות יכולת צבאית חזקה אמינה מאוד דרוכה ומיומנת ולהיות מוכנים להפעיל אותה אם וכאשר יגיע הצורך".

הרמטכ"ל בני גנץ, הערב בהרצליהצילום: עושים צילום

כזכור, תוכנית הגרעין האיראנית סבלה משורה ארוכה של חבלות. החל מתולעת המחשבים Stuxnet, שאיראן אמרה כי פגעה בפעילות הצנטריפוגות, וכלה בשורת התנקשויות שבוצעו במדענים שונים שעבדו בתוכנית הגרעין האיראנית. רק בחודש שעבר חוסל מוסטפה אחמדי רושאן, מומחה לכימיה ששימש גם כסגן מנהל המתקן להעשרת אורניום בנתאנז. זו היתה ההתנקשות הרביעית במדען גרעין בשנתיים האחרונות.  גורמי מודיעין מערביים אמרו למגזין טיים כי מאחורי החיסולים עמד המוסד הישראלי.

לדברי הרמטכ"ל, "אם נקשיב למה שקורה במדינות המפרץ נשמע תמונה של דאגה לא פחות גדולה מזו שיש אצלנו" אולם גנץ הבהיר כי "בצד כל ההסתכלות העולמית, אסור לשכוח דבר בסיסי אחד: מדינת ישראל היא המדינה היחידה בעולם שמישהו קורא להשמדתה, ומישהו בונה את הכלים כדי לעשות את זה. זה לא משהו שאפשר וצריך להתעלם ממנו".

הרמטכ"ל העריך  "שרק המשטר האיראני יחליט בסופו של יום אם הוא מוותר על העניין הזה של גרעין צבאי. אבל פעולה נחושה ורציפה תביא אותו להגיע לתובנה האסטרטגית הזו".

גנץ ניצל את הנאום הערב גם להתייחסות ראשונה לדיון הציבורי סביב חוק טל. "חשוב מאוד שכולם ייקחו חלק במעשה הציוני - לא רק בלדבר עליו, אלא בלבוא ולקחת חלק במעשה הזה. חשוב לקדם את שירות החובה לכול. זה גם זכות, וגם חובה וכולם צריכים לשאת בה", אמר גנץ שהוסיף כי "פחות אנשים נושאים בנטל. לא כולם גם מעריכים את אלו שמשרתים. אם אנו חושבים שלנצח צבא העם יוכל להישען על מחציתו של העם – לא נוכל להחזיק מעמד. אני מאוד מודאג מהכרסום באחדות שלנו, כי היא חשובה מאוד שרוצים להתמודד עם האתגרים הכי גדולים.

יש לציין כי לפני חודש תמך גנץ בפתרון במסגרתו יגויסו כלל האזרחים והצבא יחליט מי ישרת כאשר השאר יבצעו שירות לאומי.

בנוגע לאיומים אזוריים נוספים אמר הרמטכ"ל כי "עזה ולבנון הם מחסני תחמושת מהגדולים שאני מכיר. המערכות האלו מוזנות מאיראן, מסוריה לצערי אפילו מרוסיה שממשיכה לשלוח עד היום חימוש, וסוריה, שלא ברור מי ישלוט בהן או יפעיל אותן אחר כך. המזרח התיכון זה האזור המתחמש ביותר בעולם, והבשורה הפחות סימפטית שאנחנו המטרה של החימוש הזה. ואנחנו צריכים לזכור את זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ