ראש אמ"ן: לגרעין האיראני חסרה רק החלטה של חמינאי

לדברי האלוף כוכבי, הסנקציות משפיעות על איראן, אך לא משנות את עמדת המשטר. הוא הוסיף כי 200 אלף טילים ורקטות מכוונים אל ישראל ממדינות אויב

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

ראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי, הציג הבוקר (חמישי) הערכה זהירה יחסית באשר ללוח הזמנים הצפוי של תכנית הגרעין האיראנית. כוכבי אמר כי ייצור נשק גרעיני באיראן כמעט לא תלוי יותר בהשגת יכולות, אלא בקבלת החלטות של המנהיג הרוחני, האייתוללה עלי חמינאי.

"אם חמינאי ייתן הנחייה להשיג מתקן נפץ גרעיני ראשון, אנחנו מעריכים שהדבר ייקח כשנה", אמר בהרצאת הפתיחה ביום האחרון בכנס הרצליה. "אם הוא ייתן הנחייה לתרגם את היכולת הזו גם לראש נפץ גרעיני, הדבר ייקח להערכתנו שנה או שנתיים נוספות".

לדברי כוכבי, לאיראן יש "יותר מארבעה טון אורניום מועשר בדרגה של 3%, וכמעט מאה קילו בדרגה של 20%". הוא חזר על הערכות שהושמעו בעבר, לפיהן "אם יועשר האורניום לדרגה גבוהה יותר, של יותר מ-90%, זו כמות שתפסיק לארבע פצצות אטום".

כוכבי בכנס הרצליה, הבוקרצילום: עושים צילום

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

כוכבי התייחס גם ללחץ הבינלאומי על טהראן, ואמר כי: "איראן נתונה לטבעת לחצים הולכת ומתהדקת. הסנקציות נותנות את אותותיהן. באיראן יש כיום 16% אבטלה, 24% אינפלציה שנתית, וצמיחה אפסית". לדבריו בשלב זה הלחצים אינם מובילים לשינוי אסטרטגי בקרב המשטר בטהראן, אולם "ככל שיתעצמו הלחצים, קיים פוטנציאל שהם ייגרמו למשטר החרד קודם כל לשרידותו, לשקול מחדש את עמדותיו".

כוכבי אמר כי אל ישראל מכוונים כיום כ-200 אלף טילים ורקטות ממדינות אויב. עם זאת, הוא הדגיש כי "ההרתעה הישראלית נשמרת". לדבריו "אנחנו עומדים בפני מזרח תיכון יותר עוין, יותר איסלאמי, יותר רגיש, עם יותר זיקה בין הציבור במדינות השונות, פחות נשלט על ידי המשטרים, ופחות נתון להשפעה בינלאומית". ראש אמ"ן סיכם כי "במזרח התיכון שאנו עומדים בפניו ישרור חוסר יציבות קבוע".

באשר לסוריה, חזר כוכבי על הערכת אמ"ן כי סופו של משטר אסד בלתי נמנע. לדבריו, "אנו עדים לראשונה לסדקים סביב הנשיא, השיח בסביבתו הוא כי ייתכן שלב הבעיה היא אסד עצמו, וייתכן כי יש להתחיל לדבר על מודלים להחלפתו".

אתמול בכנס הרצליה אמר הרמטכ"ל רב בני גנץ כי "אין ספק שאיראן חותרת לגרעין צבאי ואם היא תחליט לעשות זאת בתוך תקופה של שנה, היא תוכל לחצות ספים של יכולת שהולכת ומתממשת".

"העולם והאזור צריכים להמשיך לפעול לבידודה של איראן. נכון להמשיך את הלחצים הכלכליים והסנקציות, שרואים שמתחילים לשאת ניצנים של הישגים והתקדמות על מה שקורה בתוך איראן". אמר גנץ, והוסיף כי "נכון לפעול ולהמשיך לשבש מהלכים הקשורים בהתפתחות פרויקט הגרעין האיראני ולפעול להידוק הפיקוח על הקורה. חשוב לפעול לבנות יכולת צבאית חזקה אמינה מאוד דרוכה ומיומנת ולהיות מוכנים להפעיל אותה אם וכאשר יגיע הצורך".

Read this article in English: Some 200,000 missiles aimed consistently at Israel, top IDF officer says

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ