יעלון: אפשר לפגוע בכל המתקנים באיראן

"איראן גרעינית תהיה סיוט לעולם החופשי", אמר השר בכנס הרצליה. קודם לכן אמר ראש אמ"ן כי הנשק הגרעיני האיראני הוא רק שאלה של החלטת חמינאי

ברק רביד
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
עמוס הראל

השר לעניינים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון, התייחס היום (חמישי) לאפשרות השימוש באופציה הצבאית מול איראן. "למערב יש יכולות לתקוף, אבל כל עוד באיראן לא משוכנעים שיש את הנחישות להוציא את זה לפועל, הם ימשיכו במניפולציות שלהם", אמר יעלון בכנס הרצליה.

יעלון, שהעלה את האופציה הצבאית כאפשרות אחרונה, אמר כי "לאיראנים נדמה שהנחישות הזו עדיין לא קיימת, גם בנוגע לפעולה צבאית וגם בנוגע לסנקציות. הפרובוקציות במצרי הורמוז נובעות ממניפולציה איראנית בנושא מחירי הנפט. כל מתקן שמוגן בידי בן אנוש, בן אנוש יודע לחדור אותו. אפשר לפגוע צבאית בכל המתקנים באיראן, ואני אומר את זה מניסיוני כרמטכ"ל". יעלון התיחס גם לפיצוץ מתקן הטילים באיראן, ואמר כי הוא פגע ב "מערכת שהתכוננה לייצר טיל של 10 אלפים ק"מ ולאיים על ארצות הברית".

"בידי המערב יש שני כלים על מנת לעצור את פרויקט הגרעין האיראני – בידוד מדיני וסנקציות כלכליות", אמר. "אם לאיראן יהיה נשק גרעיני, זה יהיה סיוט לעולם החופשי באשר הוא... תהיה האצה בפעולות הטרור כלפי משטרים באזור, ישראל, ומדינות המערב ובראשן ארה"ב".

באשר להחרפת הלחץ הבינלאומי על איראן, אמר יעלון כי "אנו טוענים שחייבם להפעיל סנקציות נשכניות, ועכשיו סוף סוף העולם מתארגן לזה". לדבריו, " צריך לשכנע את סין, רוסיה וטורקיה, שעוזרת לאיראנים לעקוף את הסנקציות. זה חייב להתבצע וזה יכול להביא את המשטר האיראני אל הדילמה של פצצה או הישרדות. כשהדילמה הזו תעמוד בפני המשטר, הוא יהיה רציונאלי. זה בר השגה". יעלון המשיך ואמר כי "כלי נוסף הוא תמיכה מוסרית בזכויות אדם ובאופוזיציה. להערכתנו, רוב האיראנים לא רוצים את משטר האייתוללות, ולהערכתי בשלב מסוים נראה את השינוי הפנימי".

יעלון בכנס הרצליה, היוםצילום: עושים צילום

השר אמר כי רבים מתעלמים מכך שהאיום האיראני הוא על התרבות המערבית באשר היא. "האיום האיראני הוא לא איראן נגד ישראל. ישראל אף פעם לא הכריזה מלחמה על איראן, אבל המשטר החומייניסטי הכריז מלחמה טוטאלית על עצם קיומה של מדינת ישראל. ישראל היא השטן הקטן בעיניהם. השטן הגדול הוא אמריקה. לצערי רבים במערב מתעלמים מזה. המשטר הזה פעיל בחתירתו תחת משטרים פרו-מערביים או בפעולות אקטיביות נגד גורמים במערב".

"קשה למצוא היום סכסוך במזרח התיכון וגם מעבר לו, שהמשטר האיראני אינו מעורב בו באופן פעיל", הוסיף יעלון. "הם רוצים הגמוניה בכמה שיותר מדינות באזור. בנוסף יש את החתירה של המשטר האיראני לבסס תשתית טרור במדינות אמריקה... האיראנים מנסים להחדיר חומרי נפץ תוך שימוש בסוחרי סמים, ואם תהיה להם פצצה מלוכלכת, האמריקאים יודעים מה עלול לקרות".

מוקדם יותר היום אמר בכנס הרצליה ראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי,  כי ייצור נשק גרעיני באיראן כמעט לא תלוי יותר בהשגת יכולות, אלא בקבלת החלטות של המנהיג הרוחני, האייתוללה עלי חמינאי. "אם חמינאי ייתן הנחייה להשיג מתקן נפץ גרעיני ראשון, אנחנו מעריכים שהדבר ייקח כשנה", אמר כוכבי. "אם הוא ייתן הנחייה לתרגם את היכולת הזו גם לראש נפץ גרעיני, הדבר ייקח להערכתנו שנה או שנתיים נוספות".

בהמשך דבריו אמר כוכבי כי "איראן נתונה לטבעת לחצים הולכת ומתהדקת. הסנקציות נותנות את אותותיהן. באיראן יש כיום 16% אבטלה, 24% אינפלציה שנתית, וצמיחה אפסית". לדבריו בשלב זה הלחצים אינם מובילים לשינוי אסטרטגי בקרב המשטר בטהראן, אולם "ככל שיתעצמו הלחצים, קיים פוטנציאל שהם ייגרמו למשטר החרד קודם כל לשרידותו, לשקול מחדש את עמדותיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ