תקיפה באיראן? |

הבדלי הגישות שבין השורות

המשנה לרה"מ העביר מסר לאיראן, אך גם לשר הביטחון, שסבור שהזמן אוזל. יעלון רמז שאפשר יהיה לתקוף גם אם הצנטריפוגות יוטמנו עמוק באדמה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

אפשר להניח שהקיפאון בתהליך השלום הישראלי-פלסטיני לא עמד בראש מעייניהם של האורחים הזרים הרבים שבאו השבוע לארץ לרגל כנס הרצליה. השאלה האחת והיחידה הניצבת כעת על סדר היום הבינלאומי בהקשר הישראלי היא השאלה האיראנית: האם ישראל מתכוננת לתקוף את אתרי הגרעין שם בשנה הקרובה? שלא במפתיע, זו גם הסוגיה שעמדה במוקד חלק לא מבוטל של הנאומים בכנס.

ביממה האחרונה התארחו בהרצליה מרבית חברי הצמרת המדינית-ביטחונית, למעט ראש הממשלה בנימין נתניהו. שר הביטחון, השר לעניינים אסטרטגיים, הרמטכ"ל וראש אמ"ן התייחסו כולם בהרחבה להתקדמות תוכנית הגרעין של איראן, ובעקיפין גם לדילמה הישראלית בשאלת הטיפול הדרוש בבעיה.

מה למד מהדברים משקיף זר? ראשית, הוא למד שהדברת הישראלית על איראן נמשכת במלוא עוזה. לא שבכירים ישראלים גזרו על עצמם שתיקה קודם לכן, אבל מאז נובמבר האחרון - לקראת הדו"ח החמור של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), שזיהה התקדמות מדאיגה בתוכניותיה של איראן - ההצהרות מירושלים ניחתות בקצב רצחני.

שנית, הוא גילה שלפחות במישור הרשמי, הקו הישראלי נוקשה מאי-פעם, תוך שימוש מתמיד באיומים מרומזים על תקיפה. שלישית, אם האזין היטב לניואנסים, נראה שיכול היה לזהות בין השורות גם את הבדלי הגישה בתוך הצמרת הישראלית.

שר הביטחון, אהוד ברק, שנחשב למצדד העיקרי בתקיפת מתקני הגרעין האיראניים, אמר אמש כי "היום, בניגוד לעבר, אין לעולם ספק שתוכנית הגרעין הצבאית מתקרבת בהתמדה לבשלות ועומדת להיכנס אל מרחב החסינות, שממנו והלאה יוכל המשטר האיראני לפעול להשלמת התוכנית, ללא הפרעה אפקטיבית ובעיתוי הנוח לו. היום, בניגוד לעבר, קיימת הבנה עולמית נרחבת כי אם הסנקציות לא ישיגו את התוצאה המיוחלת של עצירת תוכנית הגרעין הצבאית, יהיה צורך לשקול פעולה".

כדי לנופף באקדח הישראלי, בחר ברק בתכסיס משונה במקצת, הסתמכות על התקשורת. מתברר שגם שר הביטחון נזקק לפעמים למקורות זרים. "פרשנים רבים", טען, "מעריכים כי ההתמודדות עם איראן גרעינית תהיה מסובכת יותר, מסוכנת יותר מאשר עצירתה היום. מי שאומר later, ייתכן שימצא שזה too late".

השר יעלון הצטרף לכאורה לקו התקיף של ברק. אם לאיראן יהיה נשק גרעיני, אמר יעלון, יהיה זה "סיוט לעולם החופשי באשר הוא, סיוט למדינות ערב וכמובן איום על מדינת ישראל. יהיה במזרח התיכון כאוס גרעיני כי מדינות לא יישבו בצד. נראה פה חתירה יותר אינטנסיבית תחת משטרים באזור והאצה של פעולות טרור גם כלפי משטרים באזור, מדינת ישראל ומדינות המערב ובראשן ארה"ב".

השר יעלון הוסיף שהפיצוץ שאירע לפני כמה חודשים בבסיס טילים איראני פגע במערכת שנועדה לפתח טילים בטווח של 10,000 קילומטרים, שביכולתם לאיים גם על ארה"ב. לכן, אמר, "בדרך כזו או אחרת פרויקט הגרעין האיראני חייב להיעצר, כי משטר משיחי-אפוקליפטי אסור שתהיה לו יכולת השמדה המונית".

אולם, הסיפא של הדברים של השר יעלון היתה שונה: "כל מתקן שמוגן על ידי בן אנוש, בן אנוש יודע לחדור אותו. אפשר לפגוע צבאית בכל המתקנים באיראן, ואני אומר את זה מניסיוני כרמטכ"ל". לא פחות משהמסר הזה כוון לאיראנים, הוא נראה כהתכתבות עוקצנית עם ברק. שר הביטחון הרי טוען באחרונה שהזמן הולך ואוזל, שתוך פחות משנה יהיו הצנטריפוגות האיראניות עמוק במעבה האדמה. יעלון, אפשר היה להתרשם, חושב שנותר עדיין זמן לצעדים אחרים בארסנל.

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, מתואר גם הוא כמי שאינו שש לתקיפה מיידית. שלשום בערב, בנאומו, דיבר על הצורך "להמשיך ולשבש את ניסיונות איראן להשיג נשק גרעיני". חשוב מאוד, אמר, "להמשיך ולבנות יכולת צבאית מרשימה, חזקה, אמינה ולהיות מוכנים להפעיל אותה אם וכאשר יגיע הצורך".

אבל המעניין מכולם היה כנראה נאומו של ראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי. כמו גנץ, גם כוכבי בחר שלא להשתמש בצמד המלים "מרחב חסינות", המופיע באחרונה בכל נאום של ברק. וכמו אצל יעלון, נדמה שהשתמעה מדבריו מעט פחות דחיפות מאשר בדברי ברק. כוכבי אמר כי ייצור נשק גרעיני באיראן כמעט לא תלוי יותר בהשגת יכולות, אלא בקבלת החלטות של המנהיג הרוחני, האייתוללה עלי חמינאי. "אם חמינאי ייתן הנחיה להשיג מתקן נפץ גרעיני ראשון, אנחנו מעריכים שהדבר ייקח כשנה. אם הוא ייתן הנחיה לתרגם את היכולת הזו גם לראש נפץ גרעיני, הדבר ייקח להערכתנו שנה או שנתיים נוספות", אמר.

לדברי האלוף כוכבי, לאיראן יש "יותר מארבעה טונות אורניום מועשר בדרגה של 3%, וכמעט מאה קילו בדרגה של 20%". הוא חזר על הערכות שהושמעו בעבר, לפיהן "אם יועשר האורניום לדרגה גבוהה יותר, של יותר מ-90%, זו כמות שתפסיק לארבע פצצות אטום".

ראש אמ"ן הוסיף כי איראן "נתונה לטבעת לחצים הולכת ומתהדקת. הסנקציות נותנות את אותותיהן. באיראן יש כיום 16% אבטלה, 24% אינפלציה שנתית, וצמיחה אפסית". לדבריו, בשלב זה הלחצים אינם מובילים לשינוי אסטרטגי בקרב המשטר בטהראן, אולם "ככל שיתעצמו הלחצים הבינלאומיים, קיים פוטנציאל שהם ייגרמו למשטר החרד קודם כל לשרידותו, לשקול מחדש את עמדותיו".

כוכבי כמעט שלא התייחס לסכסוך עם הפלסטינים, בנימוק של חוסר זמן. על המרד בסוריה אמר כי סופו של משטר אסד בלתי נמנע. לדברי ראש אמ"ן, "אנו עדים לראשונה לסדקים סביב הנשיא. השיח בסביבתו הוא כי ייתכן שלב הבעיה הוא אסד עצמו, וייתכן שיש להתחיל לדבר על מודלים להחלפתו". הוא טען כי בחלק מהאזורים בלבנון, "כל בית עשירי" משמש מחסן קטיושות או אתר שיגור רקטות של חיזבאללה (ברק, בדבריו בכנס, רמז כי ישראל תתקוף תשתיות אסטרטגיות אזרחיות בלבנון אם ישגר חיזבאללה רקטות לעורף).

ראש אמ"ן הוסיף כי "אל ישראל מכוונים כיום כ-200 אלף טילים ורקטות ממדינות אויב, רובם מגיעים לטווח של 40 קילומטר, אך כמה אלפים מהם מסוגלים לפגוע במרכז הארץ". עם זאת, הדגיש כי "ההרתעה הישראלית נשמרת".

לדבריו, "אנחנו עומדים בפני מזרח תיכון יותר עוין, יותר איסלאמי, יותר רגיש, עם יותר זיקה בין הציבור במדינות השונות, פחות נשלט על ידי המשטרים, ופחות נתון להשפעה בינלאומית". ראש אמ"ן סיכם כי "במזרח התיכון שאנו עומדים בפניו ישרור חוסר יציבות קבוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ