מזכ"ל האו"ם בראיון ל"הארץ": מדינה פלסטינית תקום רק כתוצאה ממשא ומתן

באן קי-מון, המבקר בישראל, על התהליך המדיני: שני הצדדים בזבזו שנתיים בלי להתקדם; על הסגר אמר: ישראל חייבת להסיר את כל המגבלות על עזה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, מודאג מהתמוטטות השיחות בין ישראל לפלסטינים, שהחלו לפני כחודש בחסותו של מלך ירדן. בראיון בלעדי ל"הארץ" מדגיש באן כי הוא מודאג גם מהנזק שעלול להיגרם לסוכנויות האו"ם השונות, אם הרשות הפלסטינית תגיש בקשות נוספות לחברות במוסדות הארגון. "שאיפות הפלסטינים למדינה צריכות להתממש כחלק מתהליך של משא ומתן", אמר.

זהו ביקורו השלישי של באן בישראל וברשות הפלסטינית, והראשון מאז החל את הקדנציה השנייה שלו כמזכ"ל האו"ם. המהלך הפלסטיני החד-צדדי להתקבל כמדינה חברה מלאה באו"ם ובמוסדותיו, עדיין תקוע במועצת הביטחון, אולם קבלת הפלסטינים לארגון החינוך, התרבות והמדע - אונסק"ו - יצרה זעזוע אמיתי באו"ם.

בעקבות קבלתה של פלסטין לאונסק"ו, קיצץ הממשל האמריקאי את התקציב השנתי שהוא מעביר לארגון. הנזק היה מיידי. תוכניות ופרויקטים הוקפאו, משכורות נחתכו ועובדים פוטרו. הפלסטינים מאיימים מאז להגיש בקשות חברות דומות ל-16 סוכנויות נוספות של האו"ם, במיוחד אם לא תימצא נוסחה שתאפשר את המשך השיחות עם ישראל בעמאן.

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון מבקר במכללת ספיר הסמוכה לשדרות, אתמולצילום: אילן אסייג

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

באן נפגש ביום רביעי ברמאללה עם יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן). הפגישה התקיימה ברובה בארבע עיניים. לדברי דיפלומטים מהאו"ם, חלק גדול מהפגישה עסק בדיוק בעניין הזה. באן, על תקן יו"ר ועד עובדי האו"ם, הבהיר לעבאס כי המשך הצעדים באו"ם יזיק קשות לארגון בשל קיצוץ של התקציב האמריקאי. "מאות אנשים יאבדו את מקום עבודתם", אמר באן.

אתמול בבוקר, כאשר ישבנו בחדרו בקומה השישית של מלון המלך דוד בירושלים, נראה היה שבאן עדיין לא שקט. "קבלת פלסטין לאו"ם ומימון סוכנויות האו"ם הם שני נושאים שונים, אבל לצערי יצרו ביניהם קישור מבחינה מעשית ואני מאוד מוטרד מכך", אמר. "שאיפותיהם של הפלסטינים להקים מדינה ריבונית ובת קיימא היו צריכות להתגשם כבר מזמן, אך אני סבור שהשאיפות האלה צריכות להתגשם כחלק מההקשר של חזון שתי המדינות. זה מצריך משא ומתן. יש לטפל בכל הסוגיות בתהליך של משא ומתן. הבקשה הפלסטינית נמצאת בידי מועצת הביטחון. מדוע מועצת הביטחון אינה פועלת? כיוון שהן (חברות המועצה - ב"ר) מאמינות שהנושא הזה צריך להיפתר במשא ומתן".

האם אנחנו על סף פיצוץ השיחות בין ישראל לפלסטינים, שאלתי את באן. "ישראל והפלסטינים בזבזו שנתיים בלי להתקדם", הוא אמר. "בהתחשב במה שקורה באזור, זהו הרגע הנכון לשני הצדדים להסכים על עתיד טוב יותר לשני העמים. יש חוסר אמון הדדי וזה מובן לנוכח העובדה שהסכסוך הזה נמשך שנים רבות. אבל כדי להתגבר על כך, הצדדים צריכים לשבת ולפתור את העניין הזה. מה שנחוץ עכשיו זה אומץ, חזון ונחישות מצד שני המנהיגים".

מפגינים פלסטינים משליכים נעליים לעבר שיירתו של באן ברצועת עזה, אתמולצילום: אי-אף-פי

כמה דקות לפני הראיון, עבר מזכ"ל האו"ם על סקירת עיתונות שהכינו לו יועציו. אחת הידיעות בדו"ח עסקה בשמונה הרקטות שנורו לעבר ישראל מרצועת עזה בלילה. שעה לאחר מכן כבר היה המזכ"ל בדרכו לביקור בעזה ובשדרות. בכניסה לרצועה קידמו את פניו של באן מפגינים פלסטינים שהשליכו נעליים על מכוניתו (ראו תיבה בעמוד זה).

שאלתי אם הוא מודאג שישראל תצא בסופו של דבר למבצע "עופרת יצוקה 2" ברצועה. "במשך שנים גיניתי את ירי הרקטות על אזרחים. זה בלתי מתקבל על הדעת ומנוגד לעקרונות הבסיסיים של זכויות האדם. ביקרתי בשדרות אחרי עופרת יצוקה ופגשתי תושבים שנפגעו מהרקטות. אתמול גיניתי שוב את הירי", יורה באן את השורה הקבועה מדף המסרים.

מה ישראל צריכה לעשות מול הירי הזה?

"אני מבין לחלוטין את אתגרי הביטחון של ישראל. לכל מדינה יש זכות ריבונית להגן על אזרחיה", השיב.

המשט הטורקי לעזה במאי 2010 והלחץ הבינלאומי האדיר שהופעל על ממשלת נתניהו בעקבות הריגת תשעת הפעילים הטורקים על ה"מאווי מרמרה", הביאו לשינוי דרמטי במדיניות המצור על עזה. רוב ההגבלות שהוטלו על כניסת סחורות לעזה הוסרו, ובימים מסוימים ההיצע של הסחורות במעברי הגבול עולה על הביקוש של התושבים בעזה.

ישראל אף הסירה חלק מההגבלות על הכנסת חומרי בניין לרצועה. אחרי שנים שבהן טענה כי חומרי הבניין ישמשו את החמאס לבניית בונקרים, מתירה היום ישראל להכניס מלט וברזל לרצועה. סוכנויות האו"ם בעזה בונות היום 2,000 יחידות דיור חדשות ברצועה, ישראל אישרה ביצוע של 170 פרויקטים של האו"ם בעזה, כולל בנייה ושיקום של 60 בתי ספר וגני ילדים.

"אני מעריך את העובדה שישראל מאפשרת הכנסת חומרי בניין וסחורות הומניטאריות אחרות לעזה", אומר באן. "אבל מה שחשוב הוא שכל ההגבלות שמוטלות על עזה יוסרו לחלוטין וללא תנאי. יש לתושבים בעזה זכות לחיות בשלום וליהנות מחופש תנועה".

רוב ההגבלות הוסרו ומה שנותר נובע מסיבות ביטחוניות, אני אומר לו. "לא", הוא משיב. "אני קורא לישראל להסיר את ההגבלות לחלוטין. אני מודאג מכך שהדור הצעיר בעזה חי כל חייו במצור. הם גדלים עם כעס ושנאה. ההגבלות על עזה יצרו סחר בלתי חוקי במנהרות. זה לא טוב לתפקוד כלכלי נורמלי".

אתה לא רואה שום שיפור במצב האוכלוסייה בעזה? האבטלה שם נמצאת בשיא שלילי של עשר שנים.

"אני תומך בזכותה של ישראל להגן על אזרחיה, אבל זה לא נותן לה את הזכות לכפות סנקציות שרירותיות ומלאכותיות על עם אחר. אחרי הכל, הפלסטינים הם שכנים שלכם ואתם צריכים להיות מוכנים לחיות איתם בשלום והרמוניה. לא ניתן להשיג ביטחון מושלם על ידי הטלת סנקציות. יש הרבה דרכים אחרות להבטיח את ביטחונה של ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ