ראש השב"כ על תג מחיר: מתנחלי יצהר מטילים טרור על הממשלה

בהרצאה סגורה, אמר כהן דברים יוצאי דופן: מעורבות ערביי ישראל בטרור הולכת ופוחתת, והקוורטט מגבש מחוות ישראליות לרשות תמורת שנה של שקט

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה

איראן משקיעה מאמץ עצום לפגוע בנציגויות ישראל כדי לעצור את ההתנקשויות במדעני הגרעין שלה; ערביי ישראל אינם גיס חמישי ומעורבותם בטרור פוחתת; והקוורטט מנסה לגבש חבילת מחוות ישראליות ליושב ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס תמורת שנה של שקט. אלה הם רק חלק מהדברים שאמר אתמול ראש השב"כ, יורם כהן, בהרצאה סגורה בתל אביב.

בהרצאה, שנמשכה כשעה, סקר כהן את תמונת המצב המדינית-ביטחונית כפי שהיא מנותחת על ידי השב"כ. כהן דיבר גלויות והתייחס גם לערביי ישראל, למעשי האיבה של יהודים בשטחים נגד פלסטינים, למערכת היחסים בין המתנחלים לממשלה ולקיפאון בתהליך השלום.

בנוגע לערביי ישראל אמר כהן כי "כציבור הם אינם יעד של השב"כ. הם אינם גיס חמישי ואיננו מתייחסים אליהם ככאלה. אנחנו מתייחסים אליהם כציבור פלסטיני המזדהה עם אחיהם ביהודה ושומרון. צריך להבין את זה. עיקר הציבור הזה נמצא במעורבות הולכת ופוחתת בטרור".

לפי הנתונים שהציג ראש השב"כ, ערבים ישראלים היו מעורבים בשלושה פיגועים בשנה האחרונה. "מספר המעורבים בטרור אינו גדול. עצרנו 20-30 איש מקרב ערביי ישראל בשנה האחרונה, לעומת 2,000 פלסטינים ביהודה ושומרון. הבעיות עם ערביי ישראל מורכבות, אבל אלה אינן בעיות ביטחוניות. זה ניכור, בעיית השתלבות, תעסוקה, ניהול כושל של מועצות, פשיעה וסמים. ההנהגה האידיאולוגית של הציבור הערבי בישראל הרבה יותר קיצונית מרוב הציבור, ולפעמים היא מושכת למחוזות שרוב הציבור אינו מזדהה אתם" - דברי כהן.

על פי כהן, קבוצה נוספת המרגישה ניכור גובר והולך כלפי המדינה היא "הציבור האמוני", כפי שהיא מכונה בפיו. לדבריו, אותה קבוצה עברה משבר אמון בהנהגה, ולא במפלגה כזו או אחרת. "לפי תפישת עולמם, ההנהגה חסרת ערכים, לא תמיד פועלת באופן דמוקרטי, מסובכת פלילית ועושה קומבינות. מבחינתם, ההנהגה פועלת באופן לא דמוקרטי כדי להוציא אותם מאדמתם בצורה לא ראויה ופוגעת".

ראש השב"כ, יורם כהןצילום: ניר קידר

ראש השב"כ ציין כי מדובר בקבוצה קיצונית שמונה "כמה עשרות פעילים, שנמצאים בעיקר ביצהר". לדבריו, פעילים אלו אינם מכירים במועצת יש"ע: "הם החליטו לפעול בדרך של טרור והטלת אימה ומורא על ממשלות ישראל. כיוון שהם לא יכולים לפגוע בממשלה ובצה"ל, הם פוגעים בערבים ובקודשי דת. לתפישתם, ככל שיהיה רע יותר, כך הממשלה תחשוב פעמיים אם כדאי לה להרוס צריף בהתנחלות. אנחנו מתייחסים לזה כטרור. אלה פעולות טרוריסטיות. כלל הציבור ביש"ע שומר חוק ולא מפעיל אלימות".

"הוא ממלכתי ונאמן למדינה. יש כמה עשרות שמבצעים את הפעולות האלה, ואנחנו משתדלים לטפל בהם הכי טוב שאפשר. בחודשיים האחרונים יש ירידה משמעותית בפעילות שלהם".

חושש מגל ההפיכות

לדברי כהן, התכונה העיקרית שמאפיינת את המזרח התיכון בימים אלה היא חוסר יציבות - "הר געש מתפרץ", כלשונו.

ראש השב"כ סבור כי אין לדעת כמה זמן ייקח עד שמצרים, תוניסיה ולוב יתייצבו ויסתגלו למצב של חיים דמוקרטיים. כהן חושש מנפילת משטרים מתונים נוספים, בין השאר סעודיה וכמה ממדינות המפרץ. "קיים חשש שגם המדינות האלה ישנו את פניהן, גם מבחינה פנימית וגם בממשק עם ישראל".

על אף חוסר היציבות באזור, הדגיש ראש השב"כ כי "הסבירות למלחמה יזומה בשנה הקרובה נגד ישראל מצד מאן דהוא נמוכה ביותר". לפי ראש השב"כ, האיומים שעומדים בפני ישראל בשנה הקרובה הם איראן וארגוני הטרור ברצועת עזה.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

"איראן היא המדינה הכי בעייתית מבחינתה של ישראל, בגלל תפישת העולם של המשטר לגבי הצורך הבסיסי להשמיד את מדינת ישראל. זה עדיין לא אומר שהם יכולים לעשות זאת, אבל אידיאולוגית הם היו רוצים לעשות זאת. עד לרגע שבו תהיה להם יכולת גרעינית הם מפעילים ארגוני טרור".

כהן ציין כי בשנה וחצי האחרונות חלה התרחקות בין איראן לחמאס, דבר שהביא להשקעה גוברת של טהראן בג'יהאד האיסלאמי.

"האיראנים נוכחו לדעת שלארגון החמאס יש גם שיקולים מדינתיים והם הסיטו משאבים לג'יהאד האיסלאמי בעזה. זה היום ארגון שיש לו היקף רקטות זהה לחמאס. האיראנים רוצים זרועות קרובות לישראל, שיעזרו להם בעת צרה".

הדילמה העיקרית

לדברי ראש השב"כ, איראן מנסה לפגוע בנציגויות ישראליות בעולם. זאת כדי ליצור מאזן הרתעה ולהביא להפסקת ההתנקשויות במדעני הגרעין, שאותן מייחסים בטהראן לישראל. "זה לא משנה אם זה נכון או לא שישראל חיסלה את מדעני הגרעין. מדינה רצינית וגדולה כמו איראן לא יכולה לתת לזה להימשך, והם רוצים להרתיע את ישראל ולגבות מחיר כדי שמקבלי ההחלטות פה ישקיעו מחשבה לפני שהם נותנים הוראה לפגוע במדען איראני".

לדברי ראש השב"כ, איראן עושה מאמצים לפגוע במטרות ישראליות בחו"ל באמצעות משמרות המהפכה. "בשנה האחרונה סוכלו שלושה פיגועים חמורים שהיו ממש על סף ביצוע. בטורקיה נגד הקונסול הכללי באיסטנבול, בבאקו בירת אזרבייג'אן ולפני שבועיים בתאילנד. המבצעים כבר היו בשטח".

הדילמה העיקרית של ישראל בשנה הקרובה, לפי ראש השב"כ, היא כיצד לעצור את התחמשות ארגוני הטרור הפלסטיניים בעזה ברקטות שיכולות להגיע לגוש דן - בלי להסתבך במבצע רחב היקף ברצועה.

"החמאס והג'יהאד האיסלאמי לא רוצים במערכה נגד ישראל, והם מנסים להרתיע אותה. כדי לעשות זאת הם צריכים להגביר את מחיר הדמים שישראל תשלם אם תצא למלחמה. המטרה המרכזית שלהם היא להגדיל את טווח הרקטות לאזור גוש דן, להגדיל את הדיוק ולהגדיל את ראש הקרב. הם עובדים על זה חזק מאוד".

פעילי הג'יהאד האיסלאמיצילום: ניר כפרי

בעיה בסיני

האיום בדרום, לפי ראש השב"כ, הפך חמור עוד יותר לאור המצב בסיני. "אין בעיה לירות מסיני לעבר מטוסים או אניות ישראליות. כרגע מצרים לא יכולה להשתלט על המצב בגלל קשיים פנימיים. מצב הבעבוע במצרים הוא כזה שאין לשלטון ולכוחות הביטחון יכולת וחלוקת קשב להתעמת עם גורמים שאולי ייצרו להם בעיות פנימיות עתידיות.

"לצערנו, המצרים חלשים בסיני - גם מודיעינית וגם מבצעית. ישראל בדילמה מה לעשות אם מזהים חוליות שעומדות לפגוע בנו משטח של מדינה שיש לנו אתה שלום, אבל מתקשה לממש את ריבונותה".

ראש השב"כ סבור שלא צפויה מלחמה בשנה הקרובה, אולם לדבריו, הקיפאון המדיני יימשך. "הסבירות שנגיע להסדר קבע עם הפלסטינים בשנה הקרובה נמוך מאוד. אנחנו בשנה לא טובה בכל הנוגע לרשות הפלסטינית. ברמה הביטחונית אין אמנם מתח, אבל יש מתח ברמה המדינית".

לדברי כהן, יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) אינו מעוניין לנהל משא ומתן עם ישראל, כיוון שהוא סבור שהממשלה הנוכחית בישראלית לא תציע לו מה שקיבל מהממשלה הקודמת.

"הם רואים מה גבול הגמישות של ראש הממשלה ומי המפלגות שמרכיבות את הקואליציה, ויודעים שהמקסימום של הממשלה בישראל לא מגיע למינימום הדרישות שלהם".

לפיכך, המהלך העיקרי שהקהילה הבינלאומית מנסה לקדם בימים אלה נועד למנוע הסלמה.

"הקוורטט מנסה להגדיר סוג של חבילת מחוות שישראל תעשה למען הפלסטינים, ותביא לשנה של יציבות ושקט לשני הצדדים. אנחנו ניתן לפלסטינים כמה סוכריות בשנה הקרובה והם לא ירגיזו אותנו. אולי זה יפתח דלת לחידוש ההידברות בין שני הצדדים ויביא לרגיעה במתח המדיני".

מדוברות היישוב יצהר נמסר בתגובה: "בהנחה שהדברים שצוטטו בשמו של ראש השב"כ הם מדוייקים ונכונים, יש להצטער על ההשתלחות שמופנית בעצם לעבר רבבות מתיישבים ותומכיהם, שצופים בעיניים רואות וכלות בעוולות המתמשכות נגד ציבור המתיישבים הנאמן. אנו מציעים לכהן לשוחח עם כלל האנשים והדיעות בהתיישבות בגובה העיניים, ובאופן ענייני ומהותי, ולא להתנהל ולפעול בשל דעות קדומות הנלחשות על אוזנו על ידי בעלי אינטרסים".

Read this article in English: Shin Bet chief: Iran trying to hit Israeli targets in response to attacks on nuclear scientists

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ