עד לתום התחקיר: הושעה המג"ד שאחד מחייליו נשכח

במסגרת התחקיר של האירוע ליד רמאללה שנחשף ב"הארץ" נבדק החשד שנפל כשל ערכי בהתנהלותו של הקצין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סגן אלוף מולי כהן, מפקד גדוד "סער" בחטיבה 188 שאחד מחייליו נשכח השבוע בכפר ליד רמאללה, יושעה מתפקידו עד להשלמת תחקיר האירוע, כך הנחה היום (שישי) הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ את אלוף פיקוד צפון, המתחקר את האירוע. "מדובר לא רק בתחקיר מבצעי, אלא גם בתחקיר שיבדוק האם היה פה כשל ערכי של הקצין", הסבירו בצבא על התקרית שעליה פורסם בראשונה ב"הארץ".

ביום רביעי דיווחו תושבים המתגוררים בכפר בודרוס ל"הארץ" על חייל שנותר בגפו במקום. בתשובה ל"הארץ", נמסר מצה"ל מידע מוטעה שהועבר מהשטח, לפיו נוצר קשר ראשוני עם החייל, שהיה חלק מחוליית הפיקוד הקדמי של הגדוד תחת פיקודו הישיר של המג"ד. אך לאחר זמן קצר, התברר כי כלל לא נוצר קשר עמו. 

נעים, אחד מתושבי הכפר, סיפר ברביעי ל"הארץ" כי החייל היה מפוחד מאוד וביקש משני מבוגרים בהם נתקל לסייע לו לצאת מהכפר. השניים הוליכו את החייל לעבר גדר ההפרדה בניסיון להימנע מחיכוכים עם הצעירים בכפר. לגדר ההפרדה הגיעו קצין ושני חיילים נוספים שאספו את החייל והשיבו אותו לבסיס.

בתוך כך, אלוף נועם תיבון, שמונה באחרונה למפקד הגיס הצפוני, הציג לפני כחודש את מסקנות הצוות בראשו עמד, שעסק במניעת חטיפות, לדרג הפיקודי באוגדת יהודה ושומרון. עיקריהן עסקו בשאלת חשיבות המשימה הצבאית. לפי עמדה זו, וכפי שהובהר לדרג המבצעי באוגדת יהודה ושומרון, על כל משימה להיבחן אל מול איום החטיפה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות אל הפייסבוק שלכם

"היום לא תראי פחות מחוליה של ארבעה חיילים. הם רוצים לראות חייל ב-2012 נחטף, ועל החיילים לדאוג שזה לא יקרה", הסבירו בצבא עוד לפני התקרית ליד רמאללה, "אין שום ספק שכל חוליה, אפילו קיקיונית, כתוב לה באג'נדה 'חטיפה'. אין ספק שהאיום גובר".

לא מדובר במקרה הראשון בו מפקד גדוד שריון מעורב בטעות פיקודית ומבצעית. ב-2008 הודח מפקד גדוד 9 של חטיבת השריון 401, סא"ל יאיר ברנס, לאחר שלא הסתער אל עבר מחבלים שביצעו פיגוע במסוף הדלקים בנחל עוז. גם שם, הייתה זו הנחיית הרמטכ"ל דאז, גבי אשכנזי, להדיחו לאחר ש"לא עמד במצופה ממפקד גדוד בצה"ל".

גם מפקד גדוד 71 המשתייך אף הוא לחטיבת שריון 188, סא"ל עמרי בורברג, הודח מתפקידו - וזאת לאחר שהיה מעורב בפרשת הירי על מפגין פלסטיני כפות בנעלין. עם זאת, בית הדין הצבאי המיוחד בקריה החליט בינואר שעבר שלא להורידו בדרגה, אך לעכב בשנתיים את דרגתו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ