ברק רביד - צרובה
ברק רביד

על רקע התגברות המתיחות מול איראן והדיווחים בארה"ב על כך שישראל תתקוף את מתקני הגרעין האיראניים תוך כמה חודשים, יוצג מחר (ראשון) בישיבת הממשלה הדו"ח השנתי על מוכנות העורף למצבי חירום. השר להגנת העורף מתן וילנאי ידגיש כי יש להגדיל את ההשקעה במיגון מרכזי אוכלוסייה ובתשתיות לאומיות.

גורמים בלשכת ראש הממשלה ציינו כי מדובר בדיון שגרתי שנקבע לפני זמן רב ומתקיים מדי שנה מאז מלחמת לבנון השנייה. גם בסביבתו של השר וילנאי אמרו כי אין קשר ישיר בין המתיחות מול איראן לבין קיומו של הדיון.

עם זאת, בכל מקרה של תקיפה ישראלית באיראן תהיה סוגיית העורף מרכזית ביותר. ההערכה היא שהתגובה האיראנית לתקיפה תהיה שיגור של עשרות - אם לא מאות - טילים למרכזי אוכלוסייה בישראל. ההערכה היא שאיראן תלחץ על החיזבאללה בצפון וארגון הג'יהאד האסלאמי בדרום להצטרף למתקפה על ישראל, מה שיביא לשיגורם של עוד אלפי טילים לערים ולמתקנים אסטרטגיים בישראל.

תרגיל פיקוד העורף, לפני חודשייםצילום: דניאל בר און

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

וילנאי, ששימש כסגן שר הביטחון, זכה בתואר "השר להגנת העורף" לאחר הפרישה ממפלגת העבודה והקמת מפלגת העצמאות. בישיבת הממשלה שהתקיימה בינואר שנה שעברה ובה אושרו המינויים של שרי העצמאות, הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יוקם "מיניסטריון ייחודי שייטפל בהגנת העורף". בשנה שעברה מאז לא קרה הרבה והקמת המשרד עדיין תקועה, ללא תקציב, ללא תקנים וללא הגדרת סמכויות ברורה מול משרד הביטחון.

דו"ח מצב העורף קובע כי במהלך 2011 עלתה המוכנות של העורף למצבי חירום מ"נמוכה" ל"בינונית". משמעות הדבר היא שחרף השיפור, עדיין קיימים פערים רבים ביכולת של העורף לתפקד תחת מתקפת טילים או אפילו אירועים כמו רעידת אדמה או שריפת ענק.

הפער העיקרי שקיים נוגע למיגון בתי מגורים ותשתיות חיוניות. בבנייני מגורים שנבנו ב-20 השנים האחרונות קיימים מרחבי מוגנים דירתיים (ממ"ד), אולם באלפי בניינים אחרים שנבנו בשנים שקדמו לכך אין מיגון מתאים. במקביל, מתקני תשתית אסטרטגיים רבים שחיוניים בזמן מלחמה אינם ממוגנים בצורה מספקת.

סוגיה קריטית נוספת בה יש לטפל נוגעת למלאי אסטרטגיים כגון גז, סולר, דלק וכדומה. עד לפני כמה שנים היתה הנחת עבודה לפיה לא תיפגע פעילותן של תחנות הכוח או של בתי הזיקוק במהלך מלחמה. עם זאת, לאור עליית רמת הדיוק של הטילים והרקטות שבידי חיזבאללה, סוריה ואיראן מתגבשת הנחת עבודה חדשה לפיה מתקנים כאלה ישותקו במלחמה ולכן יש לדאוג למלאי חירום שיאפשרו למדינה לתפקד במהלך מלחמה.

Read this article in English: Top Israeli minister calls to increase protection of cities amid fears of confrontation with Iran

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ