כבוד מעל אוכל

חדר עדנאן שובת רעב 50 ימים במחאה על יחס חוקרי השב"כ כלפיו. בית הדין הצבאי קבע כי אין אפשרות או סיבה להעמידו לדין, אך הפרשה מסרבת להסתיים

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

זה 50 יום חדר עדנאן שובת רעב בגלל מה שהתחיל כמחאה על יחס משפיל, לדבריו, מצד חוקרי השב"כ.

חדר עדנאן כבר שבר שיא פלסטיני. שובת הרעב ביחידות לזמן הממושך ביותר: נכון לשלשום (שישי), הוא היה ביום ה-48 לשביתת הרעב, שבה פתח במחאה על יחס משפיל, לדבריו, מצד חוקרי השב"כ. "כבודי מעל האוכל", כתוב על פלקטים עם דיוקנו שמוצגים בהפגנות למענו, ובעמוד הפייסבוק שלו מופיעה הכתובת "כולנו השייח חדר עדנאן".

ב-8 בינואר, 22 יום לאחר שנעצר בביתו שבעראבה, בצפון הגדה, הוצא נגדו צו מעצר מינהלי לארבעה חודשים "בגין היותו פעיל גא"פ (ג'יהאד איסלאמי פלסטיני), המסכן את ביטחון האזור". ביום חמישי שעבר נפגש סלאם פיאד, ראש ממשלת רמאללה, עם אביו של שובת הרעב, ואמר שכל העם הפלסטיני חש סולידריות עם בנו. נציג ארגונו הזהיר מפני ההשלכות האפשריות אם ימות.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בליל 17 בדצמבר פרצו לביתו חיילים רעולי פנים, שכיוונו את נשקם לעבר בני משפחתו - הורים מבוגרים, אשה הרה ושתי בנות. כך סיפר בתצהיר לעו"ד מטעם רופאים למען זכויות האדם (רל"א). הוא סיפר שנאזק כשידיו מאחורי גבו, נזרק אל רצפת ג'יפ צבאי ובמשך הנסיעה החיילים בעטו בו וסטרו לו. הג'יפ הגיע להתנחלות מבוא דותן, אמר, ושם הוחזק במשך כמה שעות בחוץ, בקור, בידיים אזוקות שהתנפחו. שפתו התחתונה היתה פצועה ודיממה.

מיד למחרת הובא לבית המעצר קישון, לחקירת שב"כ. הוא סיפר בתצהיר כי הושב, אזוק, על כיסא מוטה לאחור בתנוחה מכאיבה מאוד. הוא נשאר אזוק - ידיו מאחורי הגב - במהלך החקירה. חוקרי השב"כ, הוא טוען, קיללו אותו ואיימו לפגוע במשפחתו. האם כשקיללו את אשתו ובנותיו הוא החליט לשתוק ולשבות רעב? או אולי כשמשכו החוקרים בזקנו בחוזקה? או כשאחד החוקרים העביר אצבע על הנעליים, ואחר כך על שפמו של עדנאן? או כשנמנעה ממנו האפשרות להתפלל.

בלי לתכנן מראש, הוא פתח בשביתת הרעב, ושתק. החוקרים שאלו, לחצו, פיתו, והוא שתק. עד ל-29 בינואר ועד בכלל הוא נחקר פעמיים ביום. כלומר החוקרים שאלו ודיברו והוא שתק. וסירב לאכול.

הוא ידע שהוא עציר מינהלי רק ב-10 בינואר, ואז נוספה לשביתת הרעב עוד סיבה: עצם המעצר ללא משפט. ביום רביעי האחרון התקיימה ישיבה שלישית של "ביקורת שיפוטית" על צו המעצר בבית המשפט הצבאי לעניינים מינהליים. כבישיבה הקודמת, הוא הובא לקרוואן הדיונים על כיסא גלגלים. התובעת הצבאית סגן תמר לג'לם ביקשה מהשופטת תא"ל דליה קאופמן "לאשר את צו המעצר המינהלי למלוא התקופה הנקובה בו, וזאת על סמך המידע החסוי, אותו אגיש במעמד צד אחד. מדובר בפעיל גא"פ בכיר המעורב בפעילות ארגונית, כלוא לשעבר החוזר לסורו". חמישה עורכי דין באו לייצגו: ג'מיל חטיב, תמר פלג, מחמוד חלבי, מחמוד חסן, ג'וואד בולוס וניבין חסאן. ריבוי עורכי הדין מלמד על הדאגה לחייו ולהשלכות של הידרדרות מצבו.

תהליך ההתנגדות למעצר מינהלי הוא משחק בניחושים, או תופסת כשצד אחד קשור עיניים והשני - גלוי עיניים. אין כתב אישום, אין ראיות. השאלות של הסנגוריה מנסות לגרום לשופט הצבאי לבחון בעיניים ביקורתיות את הפקודה לשלול את חירותו של אדם בלא משפט. פלג פנתה לתובעת: "אני מבינה ומבקשת אישור, שהשאלות שנשאלו במהלך חקירתו של מרשי בשב"כ ממצות את עיקרי החשדות התלויים ועומדים מן הסתם, ומוצאים גיבוי בחומר החסוי". התובעת: "החומר החסוי רחב יותר מהגלוי". פלג: "אני מדברת על סוג החשדות ולא הכמות". תובעת: "החשדות הם אותם חשדות שבחומר החסוי. יש מידע רחב יותר ופרטים נוספים שלא משתקפים מחקירתו בשב"כ. החומר החסוי מייחס לו פעילות רחבה יותר, פעילות שהיא ארגונית המסכנת את ביטחון האזור".

וכך הפינג פונג נמשך, ובסופו אומרת פלג: "המסקנה היא שאין חומר מודיעיני המצדיק מעצר מינהלי וגם בעיקר, שאין לגורמי הביטחון אפשרות וגם לא רצון להעמיד את המשיב לדין".

גם לעציר ניתנה הזכות לדבר. "אני אתחיל במה שאירע רק לפני דקות אחדות", הוא אמר ליושבים באולם. "אתם יצאתם להפסקת אוכל, בחדרים מן הסתם ממוזגים ובמצב טוב. אני הלכתי להמתנה למרות מצבי, והיה לי קר מאוד. הרופאים אומרים שאולי בגלל החום והקור שמשתנה, יכולה להיות לי במהרה בעיית לב".

ביום שלישי שעבר הוא הועבר ממר"ש (המתקן הרפואי של שב"ס) לבית חולים פרטי בבני ברק - מעייני הישועה. הוא נאזק ברגלו ובידו למיטה. שלושה סוהרים ישבו בחדרו כל הזמן, וגם עישנו ופיטפטו. הוא החל לשבות רעב למען כבודו, "אבל ההעלבות נמשכות" אמר לשופטת. "(כשהסוהרים) נכנסים אלי לחדר, נוגעים לי בכרית ומתלוצצים עלי אולי אני מסתיר שם אוכל. יש לי ספר קוראן שאני קורא אותו כשאני אזוק בידי. התפללתי אתמול על הכיסא כשידי ורגלי אזוקות".

עכשיו מחכים להחלטת השופטת הצבאית לגבי המשך המעצר המינהלי.

מדוברות שב"ס נמסר: "ב-17 בינואר ועדת האתיקה לזכויות החולה (ועדה חיצונית לשב"ס) שוחחה עם העצור והתרשמה, כי אינו מבקש למות. לפיכך החליטה להתחשב ברצונו ולא לכפות עליו טיפול רפואי.

"בתום 44 ימי שביתת רעב ולאור חוות דעת רפואית שיש סיכון ממשי לחייו, כונסה הוועדה שוב וצורף לה איש דת (קאדי), שאף נפגש עם העצור ביחידות. לאחר שהובהר לו שהוועדה שוקלת לכפות עליו קבלת עירוי, הסכים להתפנות לבית חולים להיבדק, בתנאי שיוכל להתייעץ עם רופא רל"א. על פי עצתם הסכים ליטול כדורי אשלגן וחזר למר"ש. לאחר שהודיע שאף יפסיק שתיית מים, הוועדה הרפואית החליטה לאשר לרופא שב"ס לתת לו עירוי מלחים וסוכרים (אישור שלא מומש). ביום שלישי שעבר הועבר העצור לבקשת שב"ס לבית חולים מעייני הישועה (עקב מחסור במיטות פנויות בבתי חולים אחרים). שם שב לשתות מים, ונפגש עם נציגי הצלב האדום ושוב עם קאדי. ביום חמישי הועבר לבית חולים בירושלים. באותו יום גם שב"ס הסכים לבקשת באי כוחו של העצור והתיר באופן חריג פגישה עם בני משפחתו".

מדובר צה"ל נמסר, כי בעקבות המידע שעולה מהתצהיר לרל"א הורתה הפרקליטות הצבאית למצ"ח לפתוח בחקירת נסיבות המקרה.

טרם התקבלה תגובת השב"כ.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ