גנץ השעה מפקד גדוד החשוד בדיווח שקרי

סגן-אלוף מולי כהן שכח בשבוע שעבר חייל מצוותו האישי בכפר פלסטיני הסמוך לרמאללה. הוא חשוד שניסה לטייח את המחדל

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

הרמטכ"ל בני גנץ החליט להשעות מתפקידו את מפקד גדוד השריון שאחד מחייליו נשכח בשבוע שעבר בפעילות מבצעית בגדה המערבית. המג"ד, סגן-אלוף מולי כהן, שפיקד על גדוד 74 בחטיבת השריון "ברק" (188), חשוד שהעביר דיווח שקר על התקרית. הוא הושעה שלשום עד לבירור סופי של נסיבות העניין, אך כיוון שמדובר בעבירה שהצבא מגדיר "ערכית", הסיכויים שיוחזר לתפקידו נראים כעת קלושים.

ביום רביעי האחרון מסרו ל"הארץ" תושבים בכפר בודרוס, הסמוך לרמאללה, כי חייל צה"ל הושאר לבדו בכפר, בתום פעילות ללכידת מיידי אבנים. בתשובה לפניית העיתון, מסר תחילה דובר צה"ל כי במשך התקרית "נשמר קשר עין" עם החייל. הדובר הסתמך על דיווח מטעה שהעביר המג"ד. לאחר תחקיר קצר, התברר לצבא כי הגרסה הפלסטינית - שלפיה החייל נעזר בתושבים כדי לצאת בשלום מהכפר, לאחר שנשכח בו - היא הנכונה ותגובת צה"ל שונתה בהתאם. החייל שנשכח שירת בחוליית הפיקוד הקדמית (חפ"ק) של הגדוד, צוות בן שלושה חיילים הצמוד למג"ד עצמו.

כעת, בהנחיית הרמטכ"ל, מנהל אלוף פיקוד הצפון, יאיר גולן (שגדוד השריון נתון לפיקודו, אף שעסק בפעילות מבצעית בתחומי פיקוד המרכז) תחקיר מקיף יותר על נסיבות האירוע. לצד בירור התקלה עצמה - השארת החייל לבדו, דווקא בתקופה שבה הצבא חושש מאוד מניסיונות לחטיפת חיילים בגדה - מתמקד התחקיר במישור הערכי ובחשד כי סא"ל כהן ניסה לטשטש במתכוון את אופי התקרית. מקורות צבאיים אמרו כי עולה "חשד לכשל ערכי" וכי האלוף גולן יעביר את מסקנותיו בתוך ימים אחדים.

זו הפעם הראשונה שגנץ נוקט צעד משמעתי כה חריף בשל תקלה מבצעית, מאז נכנס לתפקיד הרמטכ"ל לפני שנה כמעט. באחרונה הדיח הרמטכ"ל מצה"ל קצין תותחנים בדרגת אלוף-משנה לאחר שהסתבך בתקרית שבה הואשם בגניבה מבעל חנות. במקרים קודמים, נקט גנץ קו סלחני למדי לאחר תקלות מבצעיות - ונמנע מהדחות בשל טעויות בשיקול דעת. כך קרה לאחר חדירת המפגינים מסוריה דרך הגדר במג'דל שמס במאי האחרון ואחרי הפיגוע בכביש לאילת באוגוסט.

נראה כי ההבדל שהכריע את הכף הפעם הוא שמדובר בעבירה ערכית - דיווח שקר - שגנץ רואה כבלתי נסלחת. אם סא"ל כהן אכן יודח, הוא יהיה מג"ד השריון השני שמשלם בתפקידו בשל תקריות באזור גדר ההפרדה. לפני כשלוש שנים הדיח הרמטכ"ל הקודם, גבי אשכנזי, מתפקידו את סא"ל עומרי בורברג, מפקד גדוד 71 (גם הוא בחטיבה 188) לאחר שחייל מהחפ"ק שלו ירה קליע גומי על מפגין פלסטיני כפות. הפרשה נדונה גם בהליך פלילי, שבו הוחלט לעכב את קידומו בדרגה של בורברג בשנתיים. ב-2008 הדיח אשכנזי מג"ד שריון נוסף, סגן-אלוף ליאור ברנס, מפקד גדוד 9 (מחטיבה 401), לאחר שלא הסתער על מחבלים שחדרו למסוף הדלק בנחל-עוז שבגבול הרצועה, והרגו שני אזרחים.

השתתפה בהכנת הידיעה: גילי כהן

הרמטכ"ל בני גנץ (משמאל) עם אלוף פיקוד הצפון, יאיר גולן, אליו כפוף המג"ד. הורה על תחקיר מקיף על נסיבות האירועצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ