פרטים חדשים |

ראש השב"כ: חמאס הגמיש תנאיו בעסקת שליט בגלל הידרדרות במצבו

יורם כהן חשף בהרצאה סגורה ביום חמישי בת"א כי הארגון "חשש לאבד את הנכס". עוד סיפר כי בשנה האחרונה סוכלו חטיפות של חיילים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש השב"כ, יורם כהן, חשף בהרצאה סגורה ביום חמישי שעבר בתל אביב כי אחת הסיבות לכך שחמאס הגמיש את תנאיו בעסקת שליט היתה החשש שהחייל החטוף לא ישרוד בשבי. "חמאס התגמש בגלל סיבות פנימיות ומעמדו בסוריה, וגם בגלל הידרדרות במצבו הבריאותי של החייל", אמר. "החמאס חשש לאבד את הנכס". כהן הוסיף עוד כי בשנה האחרונה סוכלו חטיפות לצורכי מיקוח, שרובן קשורות לחמאס.

מדבריו של ראש השב"כ בהרצאה הסגורה לא היה ברור אם המידע על מצב בריאותו של שליט היה ידוע למערכת הביטחון לפני אישור העסקה בממשלה, או רק כתוצאה מהתחקירים שעבר שליט אחרי חזרתו ארצה. בתדרוך שנתן ראש השב"כ לעיתונאים שעה קלה אחרי ההצבעה בממשלה על העסקה הוא אמר כי "אנחנו מקווים שנקבל את גלעד שליט בריא בגופו ובנפשו".

כהן נשאל ע"י אחד הנוכחים באולם כיצד השב"כ לא הצליח לאתר את שליט בתוך רצועת עזה. כהן השיב בכנות ובפתיחות רבה. "שב"כ נכשל בגדול ביכולת להביא מודיעין שיאפשר מבצע חילוץ של החייל", אמר. "זו דוגמה טובה שלא תמיד מצליחים. גם בעבר כשהיו חטיפות ביהודה ושומרון, היינו בתוך השטח וללא מגבלות על הפעילות שלנו ועדיין היו חיילים חטופים שמצאנו רק אחרי כמה שנים".

לדבריו, העובדה שישראל אינה נמצאת יותר בעזה, מקשה על פעילות השב"כ לסיכול פיגועים והקושי רק הולך וגדל. "יש פערים מודיעיניים גם היום בעזה וגם ביהודה ושומרון", אמר. "ככל שנהיה יותר רחוקים מהשטח כך יהיה קשה יותר לפעול".

כהן (משמאל) והשליח מידן עם פרסום עסקת שליטצילום: אבי אוחיון / לע"מ

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

אחד המשתתפים שאל את ראש השב"כ האם לקמפיין הציבורי לשחרור שליט או למחאה החברתית שהיתה בשיאה בשבועות שלפני עסקת שליט, היתה השפעה על קבלת ההחלטות. כהן ציין כי חלק מהקמפיין הציבורי הזיק למאמצים לשחרור שליט.

"היו אמירות של בכירים לפיהן צריך לעשות הכל כדי לשחרר את גלעד שליט", אמר כהן. "זה פגע, כיוון שזה גרם לצד השני לחשוב שיש לו כוח". ראש השב"כ הוסיף: "ההחלטה בעסקת שליט היתה של ראש הממשלה, אבל נוח לו שגורם מקצועי תומך כי יש סיכונים ... אני באופן אישי אולי נאיבי, אבל אני לא חושב שהמחאה החברתית היתה דומיננטית לקבלת ההחלטות של ראש הממשלה בסוגיית עסקת שליט".

כהן התייחס בהרצאה הסגורה למגעים שנוהלו עם החמאס, והדגיש כי כבר מיד אחרי חטיפת שליט הסכים ראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט, לנהל מו"מ ולשלם באסירים רוצחים עם דם על הידיים. "זה היה נכון לשתי הממשלות", אמר ראש השב"כ. "כולם ידעו שהיקפי המשוחררים יהיו גדולים".

לדבריו, דרישות חמאס לאחר החטיפה עמדו על שחרור 1,400 אסירים לבתיהם בגדה המערבית וברצועת עזה, אך במשך הזמן דרישות החמאס פחתו. "את מסגרת העסקה קבע ראש הממשלה, ואת האנשים אני קבעתי לפי הערכתי לגבי רמת המסוכנות שלהם", ציין כהן.

"אמרתי בממשלה שהעסקה לא טובה לישראל הן מבחינת חיזוק החמאס והן מבחינה ביטחונית, אבל זה המחיר אם רוצים לשחרר את החייל ולהחזיר אותו הביתה. אני מעריך שבסופו של דבר צמצמנו בצורה דרמטית את הסיכון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ