חמאס משקם את פעילות הארגון בגדה

לאחר עסקת שליט מסתמנת התחזקות במעמדו באזור; צה"ל והשב"כ תפסו באחרונה סכומי כסף גדולים שפעילי הארגון ניסו להבריח ממדינות ערב

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

במערכת הביטחון מזהים בחודשים האחרונים ניסיון מוגבר של החמאס לשקם את פעילות הארגון בגדה המערבית. בתוך שבועות בודדים נרשמו כמה מקרים שבהם תפסו צה"ל והשב"כ סכומי כסף גדולים יחסית, שפעילי חמאס ניסו להבריח ממדינות ערב לגדה, כחלק ממאמץ השיקום.

מאז השתלט החמאס על רצועת עזה ביוני 2007 וסילק משם את הנהגת הפתח, נוקטת הרשות הפלסטינית יד קשה כלפי פעילי הארגון בגדה. מאות רבות של פעילים נעצרו לתקופות ממושכות, הוחרמו כספים ונסגרו אגודות צדקה ומוסדות נוספים המזוהים עם החמאס.

אחרי עסקת שליט באוקטובר האחרון, שבה שחררה ישראל 1,027 אסירים פלסטינים תמורת שחרורו של החייל החטוף שהוחזק בידי החמאס, מסתמנת התחזקות במעמדו של הארגון בגדה. אחד הביטויים לכך הוא כסף שנתפס, שמטרתו שיקום הפעילות אחרי תקופה ארוכה שבה התקשו לפעול.

עצרת תמיכה בחמאס, בעזהצילום: אי-פי

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

נראה שבשלב ראשון, כוונת החמאס היא להחזיר לפעילות חברים בארגון באזורים שונים של הגדה. בשנים האחרונות ממעט החמאס בפיגועים מהגדה, הן בשל קשיי תפקוד והן משיקולים מדיניים. עד כה, למעט מקרה אחד, לא זיהתה מערכת הביטחון חזרה של אסירים משוחררים בעסקה לפעילות טרור. אולם, חלק גדול מהפיגועים שנעשו בשנים האחרונות בוצעו בידי חוליות שהקימו אסירים ששוחררו מהכלא הישראלי.

אחת הסיבות לדאגה מתמקדת דווקא באסירים הזוטרים יותר ששוחררו במסגרת עסקת שליט. זאת, משום שמדובר בפעילים צעירים יחסית, שלא שילמו מחיר משמעותי (עונשי מאסר ממושכים) על עבירות שעשו בעבר, ולעומת זאת צברו ידע והכשרה בפעילות טרור מידי עמיתיהם בבתי הכלא.

רוב הפיגועים שאירעו בשנתיים האחרונות היו מעשי ידיהן של חוליות צעירות יחסית, חסרות ניסיון, שלחלקן לא היה קשר מובהק עם ארגון טרור כלשהו. פיגועים אלה מתוארים בידי אנשי המודיעין כ"פיגועים עממיים". כעת, קיים חשש שחזרתם לשטח של מחבלים מנוסים יותר עלולה לשדרג את רמת התחכום והתעוזה של הפיגועים בגדה.

Read this article in English:  Israel sees renewed Hamas activity in West Bank

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ