גילי כהן
גילי כהן

מפקד פיקוד צפון אלוף יאיר גולן הדיח היום את מפקד גדוד 74 (סער) סגן אלוף מולי כהן מתפקידו, בעקבות האירוע בשבוע שעבר בכפר בודרוס שבמהלכו נשכח אחד מחייליו שהיה חלק מחוליית הפיקוד הקדמית שלו. מאחר שבעברו של הקצין לא נרשמה התנהלות לקויה אחרת, הוחלט בצה"ל כי מפקד הגדוד יוכל להמשיך בצבא ולהתמנות לתפקידי מטה ופיקוד אחרים. עם זאת משמעות הדבר היא כי סגן אלוף כהן לא יקבל תפקיד מבצעי, כמו זה המצופה ממפקד גדוד שריון.

הדחתו של סגן אלוף כהן נעשתה בעקבות דיווח שקרי שהעביר על המקרה לממונים עליו. זו הפעם הראשונה שגנץ נוקט צעד משמעתי כה חריף בשל תקלה מבצעית, מאז נכנס לתפקיד הרמטכ"ל לפני שנה כמעט. באחרונה הדיח הרמטכ"ל מצה"ל קצין תותחנים בדרגת אלוף-משנה לאחר שהסתבך בתקרית שבה הואשם בגניבה מבעל חנות. במקרים קודמים, נקט גנץ קו סלחני למדי לאחר תקלות מבצעיות - ונמנע מהדחות בשל טעויות בשיקול דעת. נראה כי ההבדל שהכריע את הכף הפעם הוא שמדובר בעבירה ערכית - דיווח שקר - שגנץ רואה כבלתי נסלחת.

ביום רביעי האחרון מסרו ל"הארץ" תושבים בכפר בודרוס, הסמוך לרמאללה, כי חייל צה"ל הושאר לבדו בכפר, בתום פעילות ללכידת מיידי אבנים. בתשובה לפניית העיתון, מסר תחילה דובר צה"ל כי במשך התקרית "נשמר קשר עין" עם החייל. הדובר הסתמך על דיווח מטעה שהעביר המג"ד. לאחר תחקיר קצר, התברר לצבא כי הגרסה הפלסטינית - שלפיה החייל נעזר בתושבים כדי לצאת בשלום מהכפר, לאחר שנשכח בו - היא הנכונה ותגובת צה"ל שונתה בהתאם. החייל שנשכח שירת בחוליית הפיקוד הקדמית (חפ"ק) של הגדוד, צוות בן שלושה חיילים הצמוד למג"ד עצמו.

סא"ל כהן הוא מג"ד השריון השני שמשלם בתפקידו בשל תקריות באזור גדר ההפרדה. לפני כשלוש שנים הדיח הרמטכ"ל הקודם, גבי אשכנזי, מתפקידו את סא"ל עומרי בורברג, מפקד גדוד 71 (גם הוא בחטיבה 188) לאחר שחייל מהחפ"ק שלו ירה קליע גומי על מפגין פלסטיני כפות. הפרשה נדונה גם בהליך פלילי, שבו הוחלט לעכב את קידומו בדרגה של בורברג בשנתיים. ב-2008 הדיח אשכנזי מג"ד שריון נוסף, סגן-אלוף יאיר ברנס, מפקד גדוד 9 (מחטיבה 401), לאחר שלא הסתער על מחבלים שחדרו למסוף הדלק בנחל-עוז שבגבול הרצועה, והרגו שני אזרחים.

סא"ל מולי כהן

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ