רה"מ נגד הפיוס הפלסטיני: עבאס מנסה להחזיק המקל בשני קצותיו

לפי ההסכם בין הפתח והחמאס שנחתם בדוחא, יו"ר הרשות יעמוד בראש ממשלת המעבר שתוביל את הפלסטינים לבחירות חדשות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף בישיבת סיעת הליכוד את ההסכם שהושג היום (שני) בין החמאס לפתח לפיו יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) יעמוד בראש ממשלת האחדות שתוקם לפני הבחירות הפלסטיניות. "החמאס הוא ארגון טרור שחותר להשמדת ישראל ונשען על תמיכתה של איראן. אמרתי פעמים רבות בעבר שהרשות הפלסטינית חייבת לבחור בין ברית עם החמאס לבין שלום עם ישראל. זה לא הולך יחד", אמר נתניהו.

"נעשו מאמצים גדולים על ידי ישראל כדי לקדם את תהליך השלום. אם אבו מאזן יממש את מה שנחתם בדוחא נראה שהוא בוחר לנטוש את דרך השלום ולחבור לחמאס, בלי שהחמאס קיבלת את התנאים המינימליים של הקהילייה הבינלאומית", הוסיף ראש הממשלה. "אני אומר לאבו מאזן: אינך יכול להחזיר במקל בשני קצותיו. או שלום עם החמאס או שלום עם ישראל".

ההסכם שהושג, שנקרא "הכרזת דוחא", הוא פריצת דרך במגעים בין שני הארגונים, מאחר שנושא זה היה המכשול המרכזי בפני הקמת ממשלת המעבר והליכה לבחירות. ההסכם מגדיר את הצעדים לקראת פיוס בין הפתח לחמאס. ההסכם נחתם בחסותו של אמיר קטאר, השייח חאמד בן חליפה אל תאני, והוחלט בו על הקמת ממשלת אחדות לאומית שתורכב מטכנוקרטים עצמאיים. משימתה של הממשלה - בראשות אבו מאזן - תהיה להתחיל בשיקום עזה ולהיערך לבחירות לנשיאות ולפרלמנט. עם זאת, לא ברור עדיין מתי היא תכונן.

גורם פלסטיני שהיה במעמד החתימה על ההסכם היום סיפר כי נבדקת האפשרות למנות את ראש הממשלה הנוכחי סלאם פיאד ואת ראש ממשלת חמאס בעזה, איסמעיל הנייה, לסגניו של אבו מאזן. על פי אפשרות זו, השניים ינהלו בפועל את הגופים ברשות בעזה ובגדה המערבית עד הבחירות.

מדובר בהסכם בפיוס היסטורי לאחר ארבע שנים וחצי של נתק בין עזה לגדה ובין חמאס לפתח. הבוקר דווח בהארץ כי בחודשים האחרונים מנסה החמאס לבנות מחדש את כוחו בגדה. צה"ל והשב"כ תפסו לאחרונה סכומי כסף גדולים שניסו להבריח אנשי הארגון בניסיון לממן את הפעילות המתחדשת בגדה.

עבאס ומשעלצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ