הלחץ על טהראן גובר |

אובמה אישר סנקציות חדשות על הבנק המרכזי

נשיא ארה"ב חתם על חוק המעניק לממשל האמריקאי סמכות להקפיא נכסים של בנקים איראנים, כולל הבנק המרכזי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא ארה"ב ברק אובמה חתם היום (שני) על צו נשיאותי המזרז את יישום הסנקציות נגד איראן הכלולות בחוק תקציב הביטחון, עליו חתם בסוף שנה שעברה. שורת הסנקציות, כולל אלה נגד הבנק המרכזי של איראן, היו אמורות להיכנס לתוקף תוך מספר חודשים במסגרת החוק המקורי - מחשש שהפעלתן הפתאומית תביא לזינוק במחירי הנפט – אך בהתאם לצו, הן ייכנסו לתוקף באופן מיידי.

‫דובר הבית הלבן ג'יי קרני הכחיש היום שהנשיא חתם על הצו בגלל שאינו בטוח בכך שישראל לא תתקוף את איראן, ואמר שמדובר בהמשך של מדיניות עקבית של הפעלת לחץ נגד איראן. "הצו משקף את המדיניות שאנו נוקטים בה כבר תקופה די ארוכה, שהיא המסלול של לחץ ואפשרות שהשארנו להם להצטרף מחדש לקהילה הבינלאומית, אם הם יסכימו לוותר על שאיפות הגרעין שלהם. כל עוד הם נצמדים למסלול המסוכן, אנו נגביר את הלחץ במאמץ לבודד את המשטר, בשיתוף פעולה עם בעלות הברית שלנו. זה חלק מהסלמת הסנקציות, וזה לא קשור ספציפית לנושא הזה".

הנשיא אובמה, הוסיף קרני, "הבהיר שרמת שיתוף הפעולה שלנו עם ישראל, במונחים צבאיים ובתחום המודיעין, מעולם לא היתה גבוהה יותר. הבהרנו את זה שוב ושוב, כי אני חושב שזה מדגים את המחויבות של המדינה הזאת לביטחון ישראל. אך זה ברור שישראל היא מדינה ריבונית, ויש לה דאגות לגיטימיות מפיתוח היכולת הגרעינית של איראן - ואנו שותפים לדאגות אלה".‬

נשיא ארה"ב, ברק אובמהצילום: אי-אף-פי

בהודעה על הצעדים החדשים מסר אובמה כי הסנקציות מוטלות על איראן בשל מה שהוא הגדיר כ"שיטות עבודה מטעות" של הבנק המרכזי והאיום הבלתי מתקבל על הדעת המושת על מערכת הכלכלה העולמית בשל מעשיה של טהראן. לדברי אובמה, הבעיות בהתנהלות הבנק המרכזי כוללות הסתרת פעולות בנקאיות של גורמים שהוטלו עליהם סנקציות וכשלים במאבק האיראני בהלבנת כספים. הסנקציות החדשות נגד הבנק המרכזי כוללות תיקון של חוק התקציב עליו חתם אובמה בסוף 2011.

פעולתו האחרונה של נשיא ארה"ב מהווה צעד נוסף בניסיון הבינלאומי להפעיל לחץ על איראן כדי שזו תוותר על תוכניתה הגרעינית. הצעד בולט בעיקר על רקע הדיון הציבורי הגובר בארה"ב לגבי האפשרות שישראל תבצע תקיפה באיראן גם ללא תיאום עם ארה"ב בתוך חודשים ספורים.

כזכור, שעות לפני תחילת השנה החדשה לפני כחמישה שבועות, חתם אובמה על חוק מימון ההגנה הלאומית לשנת תקציב 2012, בשווי 662 מיליארד דולר. החוק המשתרע על מאות עמודים, כולל סעיף שאמור להעניש כל בנק שנמצא בקשרים עסקיים עם הבנק המרכזי של איראן.

ממשל אובמה הביע אז הסתייגות מהחמרת הסנקציות מחשש שהצעד יפגע ביכולת של ארה"ב לגייס מדינות נוספות להצטרף לסנקציות נגד איראן - ובמקום משטר סנקציות בינלאומי, תתקבל בעיקר רטוריקה לוחמנית של ארה"ב, עם השפעה מוגבלת בלבד על איראן. אולם על פי הודעת הבית הלבן, הנשיא חתם אתמול על כניסת החוק לתוקף.

אתמול אמר הנשיא אובמה כי לדעתו ירושלים עדיין לא החליטה בנושא, אך "דאגותיה צודקות". הוא הוסיף כי הוא לא סובר שלטהראן יש אפשרות או רצון לתקוף את ארה"ב. "נעשה כל מה שאפשר כדי למנוע מאיראן נשק גרעיני", הוסיף הנשיא בראיון לרשת אן-בי-סי.

שר החוץ אביגדור ליברמן נחת היום בוושינגטון לביקור רשמי במהלכו ייפגש היום עם הנהגת הקונגרס, ומחר יקיים פגישה עם שרת החוץ הילרי קלינטון - על רקע הדיונים בתקשורת האמריקאים ובמכוני המחקר בוושינגטון על האפשרות של תקיפה ישראלית באיראן בחודשים הקרובים.‬ במאמר בוושינגטון פוסט נכתב כי שר ההגנה של ארה"ב, ליאון פאנטה, מעריך שצה"ל יתקוף באביב הקרוב. ברשת אן-בי-סי תוארו מסלולי הטיסה והטילים שבהם ייעשה שימוש. איראן מזהירה שאם תותקף, תגובתה תהיה קשה ביותר, וזו תכלול התקפה על ישראל ועל בסיסי ארה"ב במפרץ הפרסי וסגירת מיצרי הורמוז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ