בשל הביקורת, פיאד הורה להקפיא את תוכנית הצנע

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

ראש הממשלה הפלסטינית, סלאם פיאד, הורה בשבוע שעבר להקפיא את יישום חוק מס ההכנסה שעליו חתם אבו מאזן בנובמבר, בשל התנגדות ציבורית רחבה. עד 15 בפברואר נציגים מטעמו נפגשים עם נציגי מגזרים שונים, כדי ל שמוע את הערותיהם.

הרחבת הגבייה של מס ההכנסה, בנוסף לחבילה של צעדי צנע, נועדו להקטין את הגירעון בתקציב הרשות, שהגיע ל-1.1 מיליארד דולר (בתקציב השוטף של 2012, על סך 3.5 מיליארד דולר). לדברי פיאד, שהוא גם שר האוצר של הרשות, הסיבה לגידול בגירעון היא המשבר הכלכלי העולמי ואי-עמידה של המדינות התורמות בכל התחייבויותיהן.

החוק החדש העלה את תקרת המס מ-15% ל-30% והכליל מגזרים ומוסדות שקודם היו פטורים. פיאד הודיע גם על כוונה לחייב כ-26 אלף מעובדי המגזר הציבורי, האזרחי והביטחוני, המועסקים ברשות כבר 15 שנה, לצאת לפנסיה מוקדמת, להטיל מס על שלושה רבעים מגובה הפנסיה, למסות רווחים בבורסה ועסקאות נדל"ן שונות, נוסף על שורה של קיצוצים במשרדי הממשלה.

המגזרים השונים הביעו התנגדותם באסיפות ובהפגנות. מנהלים בבורסה הפלסטינית הזהירו שהחוק החדש יבריח משקיעים לחו"ל ונציגים של המגזר הפרטי איימו לפנות לבג"ץ הפלסטיני. ממשלת פיאד ניסתה להרגיע את המתנגדים במסרים כמעט הפוכים: לאנשי העסקים היא הבטיחה שהיא מודעת היטב לחשיבות המגזר הפרטי, לזועמים על המסוי החקלאי נאמר שהפרשנות אינה נכונה. כמו כן, הזכירו דוברים את התמיכה החודשית במשפחות נזקקות ובמשפחות האסירים, כהוכחה שהממשלה אינה זונחת את עקרון הצדק החברתי.

אבל המסרים השונים רק חיזקו את מסקנת המתנגדים שחבילת הצעדים והחוק לוקים ונעשו בלא התייעצות. מאז הוקפאו כינוסי המועצה המחוקקת, עברה פעולת החקיקה לממשלת רמאללה. כדי לא לפגוע יותר מדי בהפרדת הרשויות, הצעות החוק מועברות לעיון קבוצות עבודה פרלמנטריות. נציג מפלגת העם במועצה המחוקקת הפלסטינית, בסאם סאלחי, אמר ל"הארץ" שקבוצת עבודה פרלמנטרית כזאת עיינה בהצעת החוק ודחתה אותו. למרות פגמיו, אמר סאלחי, הוא הועבר לאישור אבו מאזן, בלי לשמוע את הביקורות ובלי לקיים דיאלוג עם הציבור. לדעת אנשי שמאל פלסטינים וכלכלנים בולטים, הממשלה נוקטת צעדים כלכליים כאילו מדובר במדינה עצמאית, וכאילו הבעיות אינן נובעות קודם כל מצעדי ישראל המגבילים התפתחות.

לדברי סאלחי, מן הראוי לשלב את המדיניות הכלכלית במאבק נגד הכיבוש - למשל להכריז על הורדת המע"מ כמס עקיף - כדי להקטין את יוקר המחיה. "מדיניות פיאד לשאוף להקטין את התמיכה מחו"ל גם היא אינה הגיונית, משום שבכך מטילים את עול הכיבוש על האזרח הפלסטיני ומקטינים את יכולתו להתמודד עם הדיכוי", אומר סאלחי. לדעתו, כמו שאר ארגוני השמאל - התקרה של 30% מס הכנסה אינה מספקת, ואין זה הגיוני שהמס על מי שמשתכר 200 אלף דולר בשנה יהיה כמו זה המוטל על המרוויחים מיליונים, וכאלה יש.

תגובות