השר מתן וילנאי צפוי להתמנות לתפקיד שגריר ישראל בסין

בסביבת ברק אמרו כי הם מתכוונים למנות לו מחליף לתפקיד השר להגנת העורף. מחליפו בכנסת: שכיב שנאן, שבחר להצטרף לרשימת העצמאות ולא לעבודה

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

השר להגנת העורף מתן וילנאי צפוי להתמנות לשגריר ישראל בסין. וילנאי הופיע היום (שלישי) בפני ועדה של נציבות שירות המדינה שתעביר את המלצותיה לשר החוץ, אביגדור ליברמן. בהמשך צפוי שר החוץ להביא את ההחלטה לאישור הממשלה.

עדיין לא ידוע מי יתמנה במקומו של וילנאי לשר להגנת העורף, תפקיד שלא היה קיים בעבר. בסביבת שר הביטחון ויו"ר מפלגת העצמאות, אהוד ברק, אמרו כי צפוי להתמנות שר מחליף במקומו, בעיקר בתקופה זו שבה לדבריהם קיימים רבים האיומים על העורף, וכי הדבר ייעשה בהחלטה משותפת של ראש הממשלה ושר הביטחון. וילנאי ייכנס לתפקידו החדש רק בעוד כמה חודשים, והוא יחליף את השגריר הנוכחי עמוס נדאי.

שר החוץ אביגדור ליברמן, אמר על החלטתו למנות את מתן וילנאי לשגריר ישראל בסין כי ״סין היא מדינה חשובה שאנו מעוניינים בהידוק וחיזוק היחסים איתה וראוי שהייצוג הישראלי שם יהיה בדרג הגבוה ביותר. אני משוכנע שמתן וילנאי, שכיהן כשר בממשלות ישראל וגם היה בכיר בצה״ל, ימלא את התפקיד בצורה הטובה ביותר שתתן דגש לחשיבות פיתוח היחסים בין המדינות״.

מתן וילנאיצילום: מיכל פתאל

שכיב שנאן, מחליפו של וילנאי בכנסת, העדיף להצטרף גם הוא לרשימת העצמאות של ברק למרות שיכול היה להיכנס גם כחבר כנסת בסיעת העבודה. זאת, למרות שהסקרים לא צופים למפלגה זו עתיד פוליטי בעוד שמפלגת העבודה התחזקה בשנה האחרונה. יו"ר העצמאות ברק בירך את שנאן על הצטרפותו לעצמאות ואמר כי הוא "איש רציני, אני מכיר אותו היטב ואין לי ספק שיתרום רבות למפלגת העצמאות". גורמים במערכת הפוליטית תהו מנגד מדוע קיבל בחירה זו ואילו הבטחות ניתנו לו.

חבר הכנסת המיועד שנאן הסביר את החלטתו להצטרף לעצמאות בכך שמדובר בדבר ההוגן לעשות. לדבריו, "נקלעתי לסיטואציה תקדימית שבה אני הבא בתור בשתי המפלגות - העצמאות והעבודה. היתה לי התלבטות קשה והחלטתי שאני לא גונב מנדט ממפלגה אחת לאחרת, וגם אם זה היה הפוך ומישהו מהעבודה היה פורש, זה היה ככה. אין לי זכות מוסרית לגנוב את המנדט של העצמאות לטובת העבודה למרות שהייתי 30 שנה במפלגת העבודה מהמשמרת הצעירה ועד לתפקיד של חבר כנסת. בלב שלם אני מחליט לא לגנוב מנדטים ולא לפעול בצורה לא מכובדת ולא ראויה. מה שהתפנה זה מקום בעצמאות לכן החלטתי להצטרף אליה. הברירה האחרת שהיתה לי זה לא להיכנס לכנסת".

על הצפי כי סיכויי המפלגה להמשיך להתקיים נחשבים למועטים אמר כי "אני אדם פוליטי ואני ער לכל מה שקורה. אני מאמין שבסופו של דבר למפלגת העצמאות יש סיכוי לקבל את הייצוג בכנסת. דיני כדין חמשת החברים שנמצאים שם". שנאן דחה את הטענה כי ניתנו לו הבטחות בגין החלטתו: "לא ניהלתי שום משא ומתן ואין לי שום הבטחות, לא ביקשתי כלום, פשוט נשאלתי לפני כמה ימים על ידי השר שלום שמחון מה עמדתי, ואמרתי שאם יפרוש מישהו מהעצמאות אני לא אגנוב להם מנדט ואצטרף אליהם".

על רקע החלטה זו, מיהרו במפלגת העבודה להתנער משנאן. מהמפלגה נמסר כי "מצא מין את מינו. מפלגת העבודה ממשיכה להתנקות מעסקנים אופורטוניסטים ומתחזקת כמפלגה אידיאולוגית ונקייה. מצד אחד צר לנו על הדרך הקלוקלת של ברק וחבר מרעיו, אשר התמחו בקומבינות מכוערות הממאיסות את הפוליטיקה על הציבור, אך מצד שני מפלגת העבודה בראשות שלי יחימוביץ' פורחת ומשגשגת מאז עזיבתם המבורכת, והיא מתחזקת בכל פעם שעסקן מקצועי נוסף מפנה את עצמו משורותיה."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ