ליברמן לקלינטון: מחויבים לפתרון שתי המדינות

שר החוץ הודה לעמיתתו על נחישותה של וושינגטון בעצירת הגרעין האיראני. "הצעדים שננקטו בשבועות האחרונים מעבירים מסר חשוב", אמר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר החוץ אביגדור ליברמן הודה לעמיתתו האמריקאית הילרי קלינטון בפגישתם בוושינגטון הערב (שלישי) על נחישותה של ארה"ב בעניין עצירת תוכנית הגרעין האיראנית. ליברמן בירך על החלטתו של הנשיא אובמה להקפיא את נכסי הבנק המרכזי האיראני בארה"ב ועל סנקציות נוספות שהטיל הממשל על איראן. "הצעדים שננקטו בשבועות האחרונים על ידי הקהילה הבינלאומית מעבירים מסר חשוב לאזור כולו", אמר ליברמן לקלינטון.

למרות שאורכה היה רק כ-40 דקות, ליברמן אמר ל"הארץ" ש"הפגישה עם קלינטון היתה מאוד טובה", וכי "השניים ניהלו דיון מעמיק על האזור, תוך דגש מיוחד על מצרים, כשארה"ב לא מסתירה את דאגתה מהידרדרות המצב גם איראן וסוריה". ליברמן הודה לקלינטון על החמרת הסנקציות על איראן ואמר כי ישראל ממשיכה לעקוב מקרוב אחר המצב - וכי קיימת "הבנה עמוקה" בין הצדדים לגבי הסוגיות החשובות לשתי המדינות.

דוברת משרד החוץ האמריקאי ויקטוריה נולנד אמרה כי קלינטון "אישרה מחדש לא רק את המחויבות הבלתי ניתנת לערעור שלנו לבטחון ישראל - אלא גם לדמוקרטיה הישראלית, בהתבסס על הערכים משותפים שלנו".

ליברמן וקלינטון, הערבצילום: שחר עזרן

השניים דנו בסנקציות החדשות נגד איראן, בהתפתחויות האפשריות בסוריה שאחרי הוטו הרוסי והסיני במועצת הבטחון, וכן על המצב בעיראק לאחר הנסיגה האמריקאית ויחסי ישראל עם טורקיה.

"שר החוץ ליברמן אישר מחדש את המחויבות של מדינת ישראל לפתרון שתי המדינות והבהיר שזו המדיניות של כל הממשלה והאינטרס שלהם הוא לנסות לחזור למו"מ הישיר" אמרה נולנד. "שרת החוץ שוב העלתה את הנושא של לנסות להשלים את התהליכים בצד הישראלי כדי שהמסים הפלסטינים יועברו לרשות".

על האחדות הפלסטינית, קלינטון הבהירה ש"עמדתנו כלפי החמאס לא השתנתה - כל שותף בממשלה הפלסטינית צריך להכיר בזכות הקיום של ישראל ולהתחייב לזנוח אלימות ולאמץ הסכמים קודמים. בכל מקרה, הם דנו בזה שעד שההסכם ייושם, הנשיא עבאס נשאר הנשיא וסלאם פיאד ראש הממשלה. לא ברור מה תהיה התוצאה של ההסכם הזה".

אתמול חתם נשיא ארה"ב ברק אובמה על צו נשיאותי המזרז את יישום הסנקציות נגד איראן הכלולות בחוק תקציב הביטחון, עליו חתם בסוף השנה שעברה. שורת הסנקציות, כולל אלה נגד הבנק המרכזי של איראן, היו אמורות להיכנס לתוקף תוך מספר חודשים במסגרת החוק המקורי - מחשש שהפעלתן הפתאומית תביא לזינוק במחירי הנפט – אך בהתאם לצו, הן ייכנסו לתוקף באופן מיידי.

בהטלת הסנקציות הקודמת נדרשו הבנקים האמריקאיים לדחות ביצוע פעולות בנקאיות איראניות, כעת ניתנת למוסדות האמריקאים הסמכות גם להחרים נכסים איראניים במקום לסרב לבצע פעולה. שר האוצר האמריקאי אמר כי הרחבת הסנקציות תשפיע על נכסי ממשלת איראן ובהם נכסי הבנק המרכזי של המדינה שאחראי על העברת כספי תעשיית הנפט במדינה.

לאחר פגישתו עם קלינטון, נפגש ליברמן עם יו"ר ועדת החוץ של הסנאט, ג'ון קרי ועם הסנטור הרפובליקאי ג'ון מקיין. בטרם הפגישה אמר מקיין לכתבים כי בנושא הסורי על ארצות הברית "לשקול את כל האופציות, כולל חימוש האופוזיציה. שפיכות הדמים חייבת להיפסק", אמר מקיין. הסנטור הרפובליקאי התייחס גם לאיראן ואמר כי היא "לא חזרה בה מהכוונה להשיג נשק גרעיני". מקיין הביע גם הערכה כלפי ליברמן ושיבח אותו על "התמיכה המתמשכת והמאמצים של ישראל לשמירה על אינטרסים אמריקאיים"

יושבת ראש ועדת החוץ של בית הנבחרים, אילאנה רוס ליטניין, הוציאה הודעה לקראת ביקורו של ליברמן. לדבריה "בשעה שאנו נפגשים עם שר החוץ הישראלי, אבו מאזן מתכונן ליצור ממשלת אחדות עם החמאס, ארגון טרור שחרט על דגלו להשמיד את ישראל. המשטר האיראני ממשיך להתקדם לעבר השגת נשק גרעיני, בעוד 'המנהיג העליון' שלה קורא להשמיד את ישראל. בשעה קריטית זו עלינו להתייצב לצידה של ישראל כשהיא מתמודדת עם האתגרים שלה", נכתב בהודעה.

Read this article in English: On U.S. visit, Israel's Lieberman thanks Clinton for resolute stand on Iran

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ