אושרה לקריאה שנייה החמרה בפטור משירות צבאי לדתיות

בנות המצהירות כי הן דתיות ידרשו לעמוד בכך שנתיים. צה"ל שכר בעבר חברות חקירה בניסיון להוכיח את ההתחמקות משירות של בנות חילוניות

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

בנות המצהירות כי הן דתיות ידרשו לעמוד בהצהרה זו במשך שנתיים כדי לקבל פטור משירות צבאי - כך אישרה היום (שלישי) הוועדה המשותפת לוועדת החוץ והביטחון וועדת חוקה, לקריאה שנייה ושלישית. לפי הנוסח המעודכן להצעת החוק הממשלתית, יהיו חייבות המועמדות לשירות ביטחון להודיע על כל שינוי באמונתן, כך שלו יפסיקו לשמור על אורח חיים דתי, הפטור משירות צבאי עבורן יבוטל, ויהיה ניתן לגייסן.

מדובר בניסיון של מערכת הביטחון להקשיח את אופן קבלת הפטור משירות, וזאת לאור עדויות של מאות בנות שבאמצעותו השתמטו משירות. אגף כוח האדם אף הפעיל בעבר חברות חקירה פרטיות בניסיון להוכיח את ההתחמקות משירות של בנות שמנהלות בעצם אורח חיים חילוני.

לפי המצב כיום, הצהרה על אורח חיים דתי מאפשר קבלת פטור אוטומטי משירות צבאי. זה ניתן לביטול רק לאחר הגשת כתב אישום בגין הגשת תצהיר כוזב והרשעה בנידון.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

בצה"ל סבורים כי השינוי בחוק יביא לגיוס של מאות רבות של בנות נוספות לצה"ל. במשרד הביטחון הסבירו כי "החוק החדש יעמיד את המועמדת בתקופת מבחן של שנתיים ממועד ההצהרה, ואם שינתה במהלך התקופה את אורח חייה, תחויב המועמדת להודיע על כך לרשויות הצבא. אם לא תדווח ותיתפס, יאפשר החוק החדש לבטל את הפטור, בכפוף לשימוע, ולגייסה לאלתר לצה"ל".

יו"ר הקואליציה ויו"ר סיעת הליכוד, ח"כ זאב אלקין, שניהל את הוועדה המשותפת לחוקה וחוץ ובטחון על אישור הצעת החוק הממשלתית נגד משתמטות לקריאה שניה ושלישית ציין כי
"המטרה של החוק היא שבנות יפסיקו לשקר לצה"ל. על פי החוק האחריות מועברת על הבנות, שיצטרכו לדווח לצה"ל במידה והן משנות את אורח חייהן במהלך כל תקופת חובת השירות. בעזרת הפעלת הסנקציות בחוק, השקר כבר לא ישתלם להן".

בתקופה האחרונה נשמעו חילוקי דעות בממשלה בעניין הארכת חוק טל, ועדת החוץ והביטחון של הכנסת דיון פומבי ממושך בחוק הקיים, שבמהלכו הושמעו הערכות סותרות על הצלחתו לשלב את המגזר החרדי בשירות פעיל ומשמעותי בצה"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ