שיתוף פעולה בין חד"ש והאיחוד הלאומי: מציעים להגן על בעלי בתים לא חוקיים

הצעה מבוססת על מקרים רבים בהם פונו מתנחלים או פלסטינים מבתיהם באישון לילה, מבלי שניתנה להם הזדמנות לפנות את רכושם מהבית לפני הריסתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

שיתוף פעולה נדיר בין סיעות חד"ש והאיחוד הלאומי. חברי הכנסת יעקב כץ (כצל'ה) ודב חנין הגישו במשותף הצעת חוק שנועדה לספק שורה של הגנות לבעלי בתים בלתי-חוקיים העומדים בפני הריסה. בין היתר, ההצעה קובעת שבית בלתי חוקי לא ייהרס בשעות הערב, החל מ-18:00 ועד 8:00 בבוקר שלמחרת, כדי לשמור על כבודם של המתגוררים. ועדת השרים לחקיקה צפויה להחליט ביום ראשון אם גם הקואליציה תתמוך בהצעה בהצבעה במליאת הכנסת.

לדברי הח"כים, מטרת הצעת החוק היא לשמור על כבוד האדם גם במקרים בהם מדובר בדיירים בנכסים בלתי חוקיים. ההצעה מבוססת על מקרים רבים בהם פונו מתנחלים או פלסטינים מבתיהם באישון לילה, מבלי שניתנה להם הזדמנות לפנות את רכושם מהבית לפני הריסתו.

לצדם של חנין וכץ, חתומים על ההצעה גם חברי הכנסת יריב לוין וציפי חוטובלי מהליכוד. החוק קובע עוד כי לפני ביצועו של צו הריסה מנהלי, יאפשר הגורם המבצע לבעל הנכס או למתגורר בו לפנות בצורה מכובדת את רכושו מתוך המבנה.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב בין היתר כי זכות אנוש בסיסית היא שבית מגורים לא יפונה מתושביו באישון לילה. "לא יעלה על הדעת שאנשים המוצאים מבתיהם בכפייה, גם אם בצדק, ייוותרו בחוץ ללא יכולת סבירה למצוא מחסה", כותבים הח"כים ומציעים כי במקרים שבהם צו ההריסה יבוצע שלא על פי ההוראות, יהיה זכאי בעל הנכס או המחזיק או המתגורר בו לפיצוי.

צילום: אמיל סלמן

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ