אסון הכרמל |

המבקר: אחריות מיוחדת לישי ושטייניץ, אחריות כוללת לנתניהו ואהרונוביץ'

טיוטת הדו"ח הסופית נשלחה למבוקרים. על שרי הפנים והאוצר נכתב שאחריותם נובעת "ממחדלים חמורים שהביאו לרמת מוכנות נמוכה", ועל רה"מ ש"לא הכריע"

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר אורן
אמיר אורן

הטיוטה של דו"ח מבקר המדינה על אסון השריפה בכרמל קובעת "אחריות מיוחדת" לשרי האוצר והפנים, ו"אחריות כללית" על ראש הממשלה והשר לביטחון פנים, כך מעריכים היום (חמישי) משקיפים שעקבו אחר עבודת המבקר, מיכה לינדנשטראוס, את הטיוטה הסופית שלו לגורמים המבוקרים.

אחריותם המיוחדת של ישי ושטייניץ, כך להערכת המשקיפים, היא על "מחדלים חמורים שהביאו לרמת מוכנות והיערכות נמוכה בשירותי הכיבוי וההצלה ואשר באו לידי ביטוי בסמוך פרוץ השריפה", שכתוצאה ממנה נספו 44 צוערים, שוטרים וכבאים.

על נתניהו מטיל המבקר, לדעת המשקיפים, "אחריות כוללת מתוקף תפקידו כמי שאל שולחנו התנקזו טענות שרי הפנים והאוצר אך הוא לא הכריע בעניינם". על אהרונוביץ', הם משערים, שדו"ח המבקר מוביל ל"אחריות כוללת" משום שבגופים הכפופים אליו, המשטרה ושירות בתי הסוהר, נמצאו כשלים ומחדלים שבאו לידי ביטוי לאחר פרוץ השריפה.

הדו"ח עוסק גם בתפקודם של מפכ"ל המשטרה לשעבר רב-ניצב דודי כהן, נציב שירות בתי הסוהר לשעבר בני קניאק, נציב הכבאות וההצלה לשעבר שמעון רומח ומפקדי מחוזות ומרחבים במשטרה, בשב"ס ובנציבות הכיבוי וההצלה. במקצת המקרים רוככה הביקורת לעומת הניסוחים בטיוטות הקודמות לאור הערות המבוקרים. גרסת הדו"ח נשלחה גם ליועץ המשפטי לממשלה אם כי אין בה הפנייה לממצאים מפלילים לכאורה.

עוד בנושא: ) | 

בקרב נמעני הטיוטה שררה במהלך שעות הבוקר ציפייה דרוכה לבחינת הנוסחים המדוייקים, כדי לראות אם המבקר אכן הטיל על מי מהם אחריות מיוחדת, ואם בפרק הסיכום של הדו"ח נכללת קריאה מפורשת להסיק מסקנות אישיות. על פי ההערכות, הדו"ח שיוגש לכנסת בחודש הבא,. הדו"ח לא יקרא לפיטוריהם מהממשלה, אלא לשלילת תיקם, וישאיר פתח להשארתם בממשלה בתפקידים אחרים.

כי “תמיד הגורם הראשון זה השרים. מי שנמצא בראש הפרמידה. זה הכלל במשרד הזה. בעברית יש אמרה: תמיד הש"ג אשם. זה אחד הדברים החשובים שלנו כמשרד, לבדוק את האחריות שם למעלה, עם מסקנות”.

לינדנשטראוס הוסיף במפגש שהקלטות ממנו פורסמו בערוץ 2, כי “מי שלא יקיים את הוראות המבקר - הוא יהיה במצב קשה מאוד, גם ציבורית וגם אחרת. ואם הוא לא מבצע אותו (את הדו”ח), על פי החוק הוא צפוי לדין משמעתי”. לינדנשטראוס גם התייחס לאפשרות שהמלצותיו לא ייושמו: “אני לא חושב שכדאי למנכ”ל, למפקד מחוז, או למישהו לקבל דין משמעתי או להתעסק אתנו. אני מניח שמי שלא יבצע, יצטרך לחשוב טוב־טוב אם הוא לא מבצע”.

Read this article in English:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ