ריבלין מגביל עבודת הלוביסטים בכנסת

בעקבות פרסום כתבת תחקיר ב"עובדה", יו"ר הכנסת אסר על השתדלנים לבקר ברבים ממתחמי המשכן; עם זאת הם יוכלו להמשיך להיפגש עם הח"כים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, גיבש שורת צעדים חדשים כדי להתמודד עם תופעת הלוביסטים במשכן הכנסת. הצעדים עליהם הכריז היום (חמישי) ריבלין ננקטים על רקע התנהלותם החמורה של עובדי חברת "גלעד לובינג" כפי שנחשפו השבוע בתחקיר בתכנית "עובדה" בערוץ 2.

התחקיר תיאר את הליך הכשרתה של לוביסטית (שתדלנית) בחברת "גלעד לובינג". תחקירנית שנשלחה עם מצלמה נסתרת תיעדה את השיעורים בקורס, בהם הוצגו לתלמידים עקרונות עבודת הלוביסט. בין היתר נלמד בקורס כיצד לנסח הצעת חוק, להשפיע על פעילות מרכז המחקר והמידע של הכנסת, וכן דרכי השפעה על מענה לשאילתות שמוצגות למשרדי הממשלה.

בין היתר הסביר המרצה, אחד הלוביסטים של החברה, כיצד הם הצליחו להביא לחקיקת חוק האפוד הזוהר, וכיצד עשו זאת באופן שישרת את חברת 3M שעבדו עבורה ולא חברות מתחרות. על פי התחקיר, הלוביסטים גם מנסחים עבור חברי הכנסת מכתבים לעמיתיהם וסיכומי דיון רשמיים.

בתגובה, הורה היום (חמישי) ריבלין לקצין הכנסת לשלול לאלתר את היתר הכניסה הקבוע של כל שתדלני החברה למשכן והודיע שהוא שוקל לשלול את רשיון השתדלן של עובדיה בכפוף לשימוע. יש לציין כי צעד חריג שכזה מצוי תחת סמכותו האישית של ריבלין ואינו צריך לקבל אישור בהליכים נוספים.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בנוסף לצעדים נגד חברת גלעד לובינג, הנחה ריבלין לראשונה לאסור לאלתר את כניסתם של כלל השתדלנים למתחמים שונים בהם קיים חיכוך גבוה עם הח"כים, וכן למתחמים מקצועיים, ביניהם מזנון חברי הכנסת ומבואת מליאת הכנסת, וכן מתחם מזכירות הכנסת, מתחם הלשכה המשפטית ומתחם מרכז המידע והמחקר של הכנסת. במכתב ששיגר יו"ר הכנסת לקצין הכנסת נכתב כי השדלנים יהיו רשאים להיכנס למתחמים אלה רק לפי הזמנה אישית של חבר כנסת או מטעם מנהל באותן יחידות ובליווים.

בנוסף, במכתב שנשלח אל כלל עובדי הכנסת על פי הוראתו של ריבלין, נכתב כי מעתה חל איסור על עובדי הכנסת לקיים קשר עם שדלנים, במישרין או בעקיפין. כל מפגש בין עובד כנסת לשדלן יותנה באישור בכתב ומראש של מנהל בכיר. כן נקבע כי לכל מפגש שאושר ייערך סיכום בכתב וכן יוגש כל חומר בכתב שהוגש על ידי שדלן. בנוסף, נדרש כל עובד כנסת לדווח למנהלו הישיר על מפגש אקראי שנערך עם שדלן ועל תוכנו. יצויין כי הלוביסטים יוכלו להמשיך לקבוע פגישות עם נבחרי הציבור, הן בתוך המשכן והן מחוצה לו.

בעקבות פרסום התחקיר, אמר יו"ר הכנסת כי "לא מדובר רק בספקולציה או ברכילות, אלא מציאות שמחייבת טיפול מעמיק, יסודי וממושך. תהליכים פרלמנטריים הפכו קורבן למניפולציות של הון ושלטון. רובם המוחלט של חברי הכנסת הם אנשים מעולים ובעלי תודעת שליחות שיודעים מאין באו ובפני מי הם צריכים לתת דין וחשבון, בפני בוחריהם. ועם זאת, היום ברור מתמיד שיש לנקוט צעדים דרסטיים על מנת שהכנסת לא תהפוך לאסקופה נדרסת בפני חברות הלובינג. המכשול נמצא מול עינינו, ועלינו לעקור אותו מתוכנו. מדובר באיום ממשי על תהליכי קבלת ההחלטות בכנסת ועל סדריה".

במקביל לצעדים האחרונים, שפירוטם נשלח לקצין הכנסת, יפגוש ריבלין בשבוע הבא את ראשי הסיעות בכנסת, במטרה להביא לאישור סופי את סעיפי הקוד האתי הנוגעים למגע בין חבר כנסת לשתדלן, כפי שהומלצו על ידי ועדת זמיר. הוועדה המליצה כי הח"כים ישאו בכל האחריות למגע מסוג זה. לדברי ריבלין, "הכתובת העיקרית עליה מוטל להתמודד עם מגע בין הון ושלטון הם חברי הכנסת עצמם. נבחר ציבור איננו יכול עוד לרחוץ בניקיון כפיו ולומר אינני הכתובת".

לאחר שידור התחקיר, שלחו כמה לוביסטים מכתב ליו"ר הכנסת ובו מביעים "שאט נפש מהדרך, היוהרה והציניות בה הוצגה פעולת הלובינג על ידי מספר לוביסטים". עוד נכתב כי  "כלוביסטים ותיקים, חשנו מבוכה רבה מהתכנים ששודרו. תכנים אלו אינם מייצגים את האופן בו אנו פועלים בתחום, בו אנחנו פעילים למעלה מעשור. אנו גאים בעבודתנו, הנעשית עבור מגוון רחב של חברות, עמותות ומלכ"רים, עושים אותה באופן אתי, שקוף וישר תוך כבוד רב לבית המחוקקים ונבחריו וכחלק בלתי נפרד מההליך הדמוקרטי, כנהוג בכל מדינות המערב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ