דיווח: המוסד אימן מחסלי המדענים באיראן

על פי אן-בי-סי, מקורות אמריקאים טוענים לשיתוף פעולה בין ארגון מוג'הדין חאלק המתנגד למשטר ובין ישראל. משרד החוץ: "קשקוש מוחלט"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מקורות בכירים בוושינגטון אישרו בפני כתבים של רשת הטלוויזיה האמריקאית אן-בי-סי את הטענה האיראנית כי חיסול מדעני הגרעין במדינה בוצע על ידי קבוצת מתנגדים למשטר, שנתמכת ומאומנת על ידי המוסד הישראלי.

הקבוצה, שמוכרת בשם מוג'הדין חאלק (צבא העם), הוכרזה בארצות הברית כארגון טרור ואחראית לרצח אמריקאים בשנות ה-70 וכן בתמיכה בהשתלטות על השגרירות האמריקאית בטהראן, לפני שהסירו את תמיכתם בשלטון המולות ב-1980.

החל משנת 2007, חוסלו חמישה מדעני גרעין באיראן ופעולות חבלה שונות כוונו נגד מתקנים רגישים הקשורים למחקר ופיתוח של טילים. פעולות החיסול נעשו באמצעות הצמדת פצצה מגנטית לרכבו של הקורבן על ידי מתנקש רכוב על אופנוע.

צילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בהתייחס לדברים, מסרו גורמים אמריקאים בכירים, שהעדיפו להישאר בעילום שם, כי ממשל אובמה מודע לשיתוף הפעולה אך אינו מעורב בו באופן ישיר.עבור האיראנים, אין צל של ספק לגבי אחריותם המשותפת של ישראל וארגון מוג'הדין חאלק בביצוע החיסולים ופעולות החבלה.

המקורות האמריקאים אישרו את המידע בפני כתבי אן-בי-סי ואמרו כי "יש אמת בהשערות לגבי שיתוף הפעולה בין ישראל והארגון". גורם אחר נשמע פחות נחרץ והסתפק באמירה ש"המידע עדיין לא אומת לחלוטין". בין הדוברים היתה תמימות דעים לגבי אי מעורבותה של ארה"ב בפעילות.

משרד החוץ הישראלי סירב להגיב לידיעה באופן רשמי, אך גורם במשרד אמר כי "עד שרשת אן-בי-סי לא תציג ראיות חותכות למעורבות ישראלית בחיסולים, משרד החוץ לא יתייחס לכל שמועה ופרסום". גם ארגון מוג'הדין חאלק הכחיש אף הוא בתוקף את הדברים.

הפרסום היום מגיע על רקע דיווחים בשבועות האחרונים לפיהם ישראל מפעילה גורמי אופוזיציה ומחתרות כדי לפגוע בהתקדמות תכנית הגרעין של איראן. לפני כחודש דווח בעיתון "פורין פוליסי" כי סוכני מוסד התחזו לאנשי סי-איי-איי, והשתמשו בדרכונים אמריקאים ללא אישור כדי לגייס פעילי טרור פקיסטאנים לביצוע פיגועים וחיסולים באיראן. על פי הדיווח, המבצע הוצא לפועל על ידי המוסד בשנים 2008-2007, מאחורי גבה של ממשלת ארה"ב, וגרם לכעס רב בממשלו של הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש.

בכתבה צוטטו אנשי מודיעין אמריקאים שאמרו כי אנשי המוסד התחזו לאנשי הסוכנות האמריקאית כאשר ניסו לגייס פעילים בארגון הטרור "ג'ונדאללה" שפועל משטח פקיסטאן וביצע שורה של פיגועי התאבדות באיראן בהם נרצחו אזרחים רבים. לפי הדיווח, נסיונות הגיוס התבצעו בלונדון וכשהתגלו הם הכו בתדהמה בכירים בקהיליית המודיעין האמריקאית.

גורם ממלכתי בכיר בישראל הגדיר את הפרסום כ"קשקוש מוחלט", ואמר כי אילו היה הפרסום נכון, היה ראש המוסד בשנים האמורות, האלוף במילואים מאיר דגן, מוכרז בפועל אישיות בלתי רצויה בארה"ב וכי "רגלו של דגן לא היתה דורכת שוב בוושינגטון".

כמה ימים קודם לכן דווח בעיתון הצרפתי "לה פיגארו" כי המוסד מגייס גולים איראנים בני המיעוט הכורדי בשטח העצמאי למחצה של כורדיסטאן שבצפון עיראק, ומאמן אותם לבצע התנקשויות במדעני הגרעין ולחבל במתקנים הקשורים לתכנית הגרעין או תכנית הטילים של איראן.

לפני כחודש נהרג בפיצוץ מכונית בטהראן אחמד רושאן, סגן מנהל מתקן העשרת האורניום בנתאנז. איראן האשימה את ארה"ב, בריטניה וישראל באחריות לפעולה. לאחר החיסול אמרו גורמי מודיעין מערביים למגזין טיים כי המוסד אחראי לחיסול המדען, כמו גם לשלושת החיסולים הקודמים של מדעני גרעין איראניים. ביולי התנקשו אלמונים בחייו של פרופסור דריוש רזאי נג'אד, מדען גרעין איראני, סמוך לביתו. כלי התקשורת ודוברים איראנים טענו כי המוסד הישראלי, יחד עם הסי-איי-אי והאם-איי-6 הבריטי, עמדו מאחורי המבצעים.

בשנת 2010 אירעו שלושה מבצעי התנקשות נגד פרופסורים לפיזיקה גרעינית שהיו קשורים לתכנית הגרעין של איראן. שניים, מסעוד עלי מחמודי, בינואר 2010, ומג'יד שאחרארי עשרה חודשים לאחר מכן, נהרגו, והשלישי, פירודאן עבאסי-דווני, נפצע בנובמבר 2010.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ