תומר זרחין

מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, מסר אתמול את הטיוטה הסופית של דו"ח אסון השריפה בכרמל למבוקרים, כדי לקבל את תגובתם לפני פרסום הדו"ח הסופי, בחודשים הקרובים. נכון לעכשיו, מסתמן שהדו"ח הסופי יטיל אחריות כוללת לכשלים שנחשפו באירוע על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתוקף תפקידו. לינדנשטראוס צפוי למתוח עליו ביקורת נוקבת על כך שעל אף שהגיעו לשולחנו המחלוקות הקשות בין משרד הפנים למשרד האוצר באשר לתקצוב מערך הכבאות, הוא לא הכריע בעניין זמן רב. הביקורת תקבע שלעיכוב זה מצד ראש הממשלה היו משמעויות קשות ביחס להיערכות שירותי הכבאות לפני השריפה בכרמל.

בנוסף, המבקר צפוי לקבוע ששר הפנים אלי ישי ושר האוצר יובל שטייניץ נושאים ב"אחריות מיוחדת" למחדלים החמורים שהביאו לרמת המוכנות וההיערכות הנמוכות של שירותי הכבאות. על ישי תוטל אחריות לכשל המתמשך של מערך הכיבוי. המבקר צפוי לקבוע כי לא היה די בכך שפעל להשיג לו תוספת משאבים וכי היה עליו להיות מעורב במצב מערך הכבאות הקורס וליזום תיקון ליקויים מתקציב משרדו, כדי לאפשר את מוכנותו להתמודדות עם שריפות רחבות היקף ומסכנות חיים. המבקר צפוי לקבוע כי שטייניץ שגה כשהתנה תוספת תקציב למערך הכבאות ברפורמה רחבה, והתעלם מהחיוניות של מערך הכיבוי להצלת חיים, מהדחיפות בטיפול בעיותיו וממצבו הקשה זה שנים.

עוד צפוי המבקר לקבוע כי השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ, נושא באחריות הכוללת לענייני משרדו.

בשונה מדו"חות קודמים, צפוי המבקר לדרוש בדו"ח הסופי מכל אחד מהארבעה לתת הסברים לציבור על מצבם של שירותי הכיבוי וההצלה, שכן כל אחד מהם היה מודע למצב הקשה של מערך הכיבוי במשך תקופה ארוכה. ההערכה היא כי ייקבע שאסור שהאחריות לאסון תיעצר רק ב"עמדת הש.ג". לינדנשטראוס צפוי להעביר עותק מהדו"ח הסופי גם ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, על מנת שזה יבחן היבטים משפטיים, נורמטיביים ופרסונליים העולים ממנו. ההערכה היא כי הבכירים שעליהם מתח לינדנשטראוס ביקורת לא יתפטרו בעקבות הדו"ח.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בשריפה שפרצה בכרמל, בדצמבר 2010, נהרגו 44 בני אדם. כמו כן נגרם נזק ניכר לרכוש: 74 בתים נשרפו כליל, 173 בתים ניזוקו ופונו כ-17 אלף איש. נוסף לכך, נשרפו שטחי יער עצומים: כ-32 אלף דונם של חורש ובהם כארבעה מיליוני עצים.

במוקד הביקורת בדו"ח אסון הכרמל

בינואר בשנה שעברה החל משרד המבקר לחקור את השריפה, בעזרת כ-30 מעובדי המשרד. הגופים שנבדקו היו המשטרה, שב"ס, איגודי ערים לכבאות, נציבות שירות הכבאות, משרד הפנים, קק"ל, משרד הביטחון, חיל האוויר ורשויות מקומיות.

ישי לא יזם וגילה מעורבות

לינדנשטראוס צפוי לקבוע בדו"ח הביקורת הסופי כי למרות שישי, שהיה אחראי על מערך הכבאות, ידע על בעיות קשות של המערך, הוא התייחס לבעיות אלה רק בהיבט התקציבי. לפיכך, צפוי המבקר לקבוע, כי בגישה זאת ישי ‘העביר את הכדור' לשר האוצר שטייניץ ולראש הממשלה נתניהו, ולא פעל בעצמו לטיפול בהן באמצעות התקציב הקיים, או בתוספת תקציב של משרדו. לינדנשטראוס צפוי לקבוע כי ישי לא יזם וגילה מעורבות במדיניות המבצעית הכוללת של מערך הכיבוי ובמוכנותו לאירועים חמורים.

בישיבות השימוע שאליהם התייצב ישי במשרד המבקר, לקראת פרסום הטיוטה הסופית, הוא הציג גישה שלפיה אחריותו נוגעת לקביעת המדיניות, בהשגת משאבים, וכי הוא לא אחראי לתפעול התקין של מערך הכיבוי. בעקבות ישיבות ה"שימוע" שנערכו במשרד המבקר לשר ישי, והחומרים שהציג בפני אנשי הביקורת, מתגבשת בקרב אנשי הביקורת המסקנה כי ישי ביצע כמה פעולות לפתור חלק מהבעיות שנגעו למערך הכבאות. לאנשי הביקורת התברר כי ישי פעל בעיקר להשיג משאבים לעיבוי כח האדם ורכישת ציוד, שעלותם התקציבית מסתכמת במאות מיליוני שקלים, אולם מנגד לא פעל לטיפוח הכשירות המבצעית של מערך הכיבוי, ושיפור כושרו, פעולות שעלותן הכספית נמוכה בהרבה. מילות המפתח מבחינת אנשי הביקורת, בכל הנוגע לישי, הן "חוסר יוזמה" ו"חוסר מעורבות", במיוחד לאור דו"חות קודמים שסימנו כי הסכנה קרבה.

מלשכתו של ישי נמסר כי "הטיוטה שקיבלנו לידינו כוללת טעויות עובדתיות רבות, ולפיכך המסקנות שגויות מיסודן והשר יפעל בכל הכלים העומדים לרשותו לשם תיקונם".

שטייניץ ביקש לשמור על מסגרת התקציב

לאנשי המבקר התברר כי באופן שיטתי, שטייניץ ומשרד האוצר התנו תוספות תקציב למערך הכיבוי הרעוע בביצוע רפורמה דרמטית במערך הכיבוי. ללינדנשטראוס הוצגה עמדתו העקרונית של שטייניץ, לפיה תוספת תקציב ללא רפורמה רחבת היקף פירושה בזבוז משאבים יקרים. בישיבות השימוע, ובמסמכים שהגיש שטייניץ למבקר הוא שב וטען כי תפקידו כשר האוצר הוא לשמור על מסגרת התקציב. שטייניץ טען גם כי משרד הפנים יכול היה להפנות ממשאביו לטיפול בבעיות הדחופות במערך הכיבוי ולא להמתין להזרמת מאות מיליונים ממשרד האוצר. עוד הלין שטייניץ על הדרישה התקציבית שהועברה על ידי שר הפנים, אלי ישי. לטענתו, הדרישה לא היתה מפורטת כראוי ולא מבוססת.

גישתו זו של שטיניץ, שלפיה השמירה על מסגרת התקציב עומדת בראש, צפויה להידחות על ידי לינדנשטראוס בתקיפות. המבקר צפוי לקבוע כי גישה זו, שתכליתה לשמור על מסגרת תקציב המדינה, לא פוטרת את שטייניץ מלקחת בחשבון סכנות לשלום הציבור ולבטחונו. לינדנשטראוס צפוי לקבוע כי מסגרת התקציב לא יכולה להתעלם מחיי אדם וכי לא ניתן היה להמתין עד לביצוע רפורמה רחבת היקף במערך הכבאות. בנוסף המבקר צפוי לקבוע כי היה על שטייניץ לדון יחד עם ישי בדרכים שונות כדי לפתור את מצוקת מערך הכיבוי, לבדוק, בעזרת אנשי המקצוע של משרד האוצר, את החוסרים הנדרשים כדי להתמודד עם אירועי חירום ובמקורות התקציביים האפשריים להשלמתם. מטעמו של שטייניץ סירבו אמש להגיב על הדו"ח.

רוככו המסקנות על קציני המשטרה

על פי הערכות, הטיוטה השנייה ריככה את המסקנות לגבי תפקודם של קציני המשטרה באסון הכרמל. זאת בעוד שהטיוטה הראשונה לדו"ח ייחסה כשל פיקודי אישי לשלושה קצינים בכירים במשטרה. מדובר במפקד מחוז הצפון דאז, ניצב בדימוס שמעון קורן, ומחליפו בתפקיד, ניצב רוני עטיה, שכיהן אז כמפקד מרחב חוף וכן למפקד היחידה האווירית במשטרה, נצ"מ נועם אדר.

על פי גורמים המעורים בתוכן של הטיוטה השנייה שנשלחה אתמול למבוקרים, המלים "כשל פיקודי אישי" נעלמו בכל הנוגע לקציני המשטרה. הטיוטה השנייה ניקתה מאשמה את מפקד מחוז הצפון היום, ניצב רוני עטיה, מי ששימש מפקד מרחב חוף בעת האסון. היחיד שנושא באחריות, על פי גורמים שונים, הוא ניצב בדימוס שמעון קורן, ששימש כמפקד המחוז הצפון בעת האסון. על פי הערכות, המבקר קובע כי כשל בתפקידו בכך שלא ראה את התמונה המלאה בשטח.

מבקר המדינה צפוי למתוח ביקורת קשה על התנהלות המשטרה ולהצביע על היערכות לקויה, בעיקר של הדרג הפיקודי העליון. על מפכ"ל המשטרה לשעבר, רב ניצב דודי כהן מוטלת האחריות הכוללת, כמי שהיה אחראי על תפקודה של המשטרה והפקת הלקחים מאירועים קודמים שבהם היתה מעורבת המשטרה.

המבקר צפוי לכלול בדו"ח את כל השדרה הפיקודית בשירות בתי הסוהר. שמו של רב גונדר בדימוס בני קניאק, מי שכיהן כנציב שירות בתי הסוהר בזמן אסון הכרמל צפוי להיות מוזכר בדו"ח המבקר כמי שעמד בראש המערכת, ומוטלת עליו אחריות כוללת. כמו קניאק גם סגנו דאז גונדר דב לוצקי צפוי להיות מוזכר בדו"ח בשל האחריות הכוללת על הארגון.

אחד המפקדים שצפוי לקבל את מרבית הביקורת הוא גונדר מיקי חלפון, מי שכיהן בזמן האירוע כמפקד מחוז הצפון בשב"ס ומונה ביולי 2011 לסגן נציב שב"ס. המבקר צפוי לקבוע כי חלפון, שהיה אחראי בזמן השריפה על הפיקוד והשליטה של הכוחות בשטח ועל כל מהלך הפינוי, לקה במילוי תפקידו. התחקירים שלאחר האסון העלו תמונה לפיה חלפון לא קיבל דיווחים בזמן אמת ולא העביר דיווחים לגורמים הרלוונטיים בשטח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ